Vývoj na devizovém trhu ve 34. týdnu (19.8.2019 - 23.8.2019)
Klíčové události a ukazatele
DE - Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu mírně vzrostl na 43,6 z červencových 43,2 bodu
EZ - Spotřebitelské ceny v červenci poklesly o 0,5 % m/m a zpomalily na 1,0 % r/r
PL - Průmyslová produkce v červenci po sezónním očištění vzrostla o 0,9 % m/m a 3,7 % r/r
US - Kompozitní index PMI v srpnu výrazně poklesl na 50,9 z červencových 52,6 bodu
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
ČR - Konjunkturální průzkum (srpen), Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
DE - Index podnikatelského klimatu Ifo (srpen), Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
EZ - Index spotřebitelských cen (srpen) - předběžný odhad
US - Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- V pondělí koruna vůči euru oslabila a obchodování se během týdne následně odehrávalo především v blízkém okolí hladiny 25,80 CZK/EUR s tím, že obchody pod touto hladinou převažovaly. V pátek si koruna dokázala připsat mírné zisky a zkraje pátečního odpoledne se nacházela na úrovni 25,75 CZK/EUR.
- Domácí makroekonomický kalendář byl v tomto týdnu prázdný a koruna tak z tohoto pohledu neměla na co reagovat, když domácí politiku česká měna dlouhodobě úspěšně ignoruje. Koruna také v tomto týdnu a zároveň i od začátku srpna zůstává nejstabilnější měnou středoevropského regionu. Zatímco maďarský forint a polský zlotý se aktuálně nacházejí na nejslabších hodnotách za posledních 11, respektive 13 měsíců, tak koruna má k úrovni 26,17 CZK/EUR (loňské minimum) z aktuálních hodnot přeci jen ještě poměrně daleko.
- Z pohledu nadcházejícího vývoje domácí ekonomiky určitě není pozitivní zprávou, že slabost německého průmyslu pokračuje. Německy index PMI ve výrobě v srpnu sice mírně vzrostl na 43,6 z červencových 43,2 bodu, hodnotit však srpnové číslo jako zlepšení ve výrobním sektoru by bylo příliš nadnesené. Faktem totiž je, že se nálada mezi německými průmyslovými podniky drží i nadále hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů, a to především kvůli slabé zahraniční poptávce, problematické situaci v automobilovém sektoru a rizikům v globální ekonomice. V příštím týdnu se dočkáme ještě srpnového Ifo indexu, který však směrem k německému průmyslu nabídne podobný obrázek jako PMI. O tom, jak se vyvíjí nálada mezi českými průmyslovými podniky v srpnu podá informaci konjunkturální průzkum. Domácí statistikou číslo jedna však v příštím týdnu bude zpřesněný odhad HDP za 2. čtvrtletí.
Vývoj USD/CZK
- Obchodování koruny vůči americkému dolaru se v tomto týdnu odehrávalo především v rozmezí 23,20 – 23,32 CZK/USD. Důvodem těsného obchodování bylo vyčkávání trhů na velmi očekávaný projev šéfa Americké centrální banky (Fed) J. Powella na konferenci v Jackson Hole, který začne dnes v 16 hod. středoevropského času. Samotný závěr aktuálního týdne tak bude hodně volatilní a lze počítat s výraznými pohyby dolaru na obě strany (v závislosti na vyznění projevu J. Powella). Tento komentář je psán před projevem J. Powella.
- Z pohledu makroekonomických statistik v USA tento týden nebyl až natolik zajímavý. Za pozornost určitě stál prudký pokles podnikatelské důvěry (index PMI) v USA za srpen. Konkrétně index PMI ve výrobním sektoru v srpnu poklesl na 49,9 (nejslabší hodnota za posledních téměř 10 let) z červencových 50,4 bodu a index PMI v sektoru služeb na 50,9 z červencových 53,0 bodu. Na základě PMI lze říci, že tempo růstu americké ekonomiky ve 3. čtvrtletí dále zpomaluje a firmy jsou pro nadcházející měsíce méně ochotné investovat a najímat nové zaměstnance.
- Ve středu večer byl zveřejněn zápis z červencového zasedání Fedu, z kterého vyplývá, že Fed je rozpolcen ohledně nastavení úrokových sazeb pro nejbližší měsíce. Mezi americkými centrálními bankéři lze najít jak holubice, které požadují razantnější pokles sazeb do konce letošního roku, tak i zástupce jestřábího křídla, kteří v červenci nechtěli sazby snižovat. Většina amerických centrálních bankéřů se odhodlala v červenci k jednomu snížení úrokových sazeb a klíčovou otázkou nyní je, zda se stále více členů FOMC (výkonný orgán Fedu) začne přiklánět k názoru, že je třeba sazby dále snižovat nebo zda bude zvolen vyčkávací mód ve smyslu počkejme a uvidíme. A právě další směřování měnové politiky Fedu by mohl dnes pozdě odpoledne částečně nastínit J. Powell.
Vývoj PLN/CZK
- Obchodování koruny vůči polskému zlotému se v tomto týdnu odehrávalo především v rozmezí 5,89 – 5,95 CZK/PLN, v blízkosti sedmiletého korunového maxima.
- V tomto týdnu bylo zveřejněno hned několik zajímavých údajů z polské ekonomiky. Za zmínku bezpochyby stojí výsledky z trhu práce. Dle nich vzrostla v červenci zaměstnanost v soukromém sektoru meziročně o 2,7 %. Mzdy pak o velmi solidních 7,4 %. Situace na trhu práce se tak pro zaměstnance zlepšuje, což podporuje i jejich spotřebu. Důkazem je i růst maloobchodních tržeb, které v červenci vzrostly meziročně o 7,4 %. Na druhou stranu průmysl mírně zpomaluje. Průmyslová produkce totiž vzrostla v červenci meziročně po zohlednění sezónního očištění o 3,7 %. To sice trhy po červnovém poklesu mírně uklidnilo, stále se ale jedná o pomalejší růst, než na který jsme byli v posledních letech zvyklí. Situace se pak nejspíš zlepšovat nebude, neboť německý průmysl si v současné době prochází špatným obdobím a tento vývoj se bezpochyby promítne i v průmyslu polském. V souvislosti s ekonomickými riziky se začalo spekulovat i nad variantou, že by Polská centrální banka (NBP) mohla v budoucnu začít uvažovat o snižování úrokových sazeb. To je však teprve hudba budoucnosti a v letošním roce je z našeho pohledu jakákoliv změna sazeb krajně nepravděpodobná.
Vývoj EUR/USD
- Obchodování na hlavním měnovém páru se v tomto týdnu odehrávalo převážně v úzkém rozmezí 1,107 – 1,111 USD/EUR. V pátek euro oslabilo až těsně nad hladinu 1,105. Během týdne zveřejněné statistiky do vývoje na eurodolaru v podstatě nijak nezasáhly. To platí o červencové inflaci v eurozóně, o zveřejněném zápisu z posledního zasedání Americké centrální banky (Fed) a výsledně i o srpnových indexech podnikatelských nálad (PMI) v eurozóně a v USA. Finanční trhy totiž vyčkávají, co přinese dnešní (23/8) projev šéfa Fedu J. Powella na konferenci v Jackson Hole, který začíná v 16. hod.
- J. Powell rozhodně není v jednoduché pozici, když se aktuálně nachází pod obrovským politickým tlakem ze strany D. Trumpa, tak i velkými očekáváními ze strany finančních trhů na uvolnění měnové politiky. V tuto chvíli finanční trhy počítají, že Fed do konce letošního roku přistoupí až k trojímu snížení sazeb v souhrnu o 0,75 procentního bodu, což je s odkazem na zápis z červencového zasedání Fedu hodně odvážný a v podstatě až nerealistický předpoklad. Vývoj na finančních trzích v posledních týdnech je však v mnoha ohledech natolik specifický, že vyloučit nelze ani radikální změnu postoje Fedu a odstartování cyklu uvolňování měnové politiky. Co lze nyní říci téměř s jistotou, že obchodování na eurodolaru bude v závěru tohoto týdne pořádně volatilní.
- V Německu se pomalu, ale jistě schyluje k fiskálnímu impulzu ze strany německé vlády, který by mohl dosáhnout až 50 mld. eur. Německá ekonomika totiž během léta dále zvolňuje a další mezičtvrtletní pokles HDP ve 3. čtvrtletí vypadá stále pravděpodobněji. Vyšší pravděpodobnost recese ostatně podpořil i německý index PMI ve výrobním sektoru za srpen (43,6 bodu). Vyšší vládní výdaje by pro Německo rozhodně neměly být problémem. V posledních letech země hospodaří s přebytkem státního rozpočtu a výnosy státních dluhopisů nesou aktuálně od splatnosti 3 měsíců až po 30 let záporný výnos (investoři tak platí za to, že mohou Německu půjčit). V tomto týdnu se Německu dokonce podařilo upsat 30leté dluhopisy v objemu 824 mil. eur s průměrným výnosem -0,11 %.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
- Hliník - ceny a grafy hliníku, vývoj ceny hliníku 1 tuna - 1 rok - měna USD
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání