Recese hrozí Německu, ale také Japonsku
Bundesbanka uvedla, že německá ekonomika míří do recese (= minimálně dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky), protože po poklesu ve druhém čtvrtletí o 0,1% nevidí v tom stávajícím čtvrtletí žádné známky zlepšení. Ve své analýze píše, že domácí poptávka se vyvíjí pozitivně, ale problém je ve vývozech. Bundesbanka není úplně optimistická ohledně blízkého vývoje, ačkoliv správně zanalyzovala dopad Brexitu ve 2Q, viz včerejší Ranní restart. Pokud se totiž bude před říjnovým odchodem UK z EU opakovat podobné předzásobení, tak to pozitivně ovlivní Německo a spol. v září a říjnu a negativně v měsících po Brexitu.
Německá vláda se každopádně na případnou recesi připravuje, a to v pozitivním slova smyslu. Nechce totiž začít hledat procyklicky úspory, snižovat zaměstnanost či škrtat investice. Mimo jiné proto, že už nyní mnoho let vykazuje přebytek veřejných financí = ekonomiku kontinuálně přiškrcovala. Tentokrát hledá efektivní možnosti (proticyklického) podpoření ekonomiky. České automobilky by asi rády viděly opět „šrotovné“, které jim pomohlo během Velké recese. Nicméně tentokrát to vypadá na podporu energetických úspor domácností. Výhodou takového opatření je, že by nebylo dovezeno ze zahraničí (jako v případě šrotovného z ČR) a mělo by proto výrazně větší multiplikační efekt na německou ekonomiku.
Každopádně nemluvíme o kapce v moři: ministr financí zmínil 50 mld. EUR v případě ekonomické krize, což je cca 1,4% HDP. Financování dluhu je navíc v Německu extrémně levné, záporné výnosy dluhopisů má i 30Y dluhopis. Vláda toho chce využít a začít poprvé nabízet 30letý dluhopis s nulovým kupónem. Pokud skutečně začne uvolněná měnová politika fungovat s uvolněnou fiskální politikou, bude to po mnoha letech výrazný impulz pro ekonomiky EMU.
Obavy z recese panují i v Japonsku, kde japonské vývozy klesají už osm měsíců v řadě. Včera jsem ukazoval, že za poklesem vývozů Německa stojí primárně UK se svým brexitem. V případě Japonska je zdrojem poklesu vývozů primárně Asie, tedy obchodní války.
David Navrátil, makroanalytik České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA