The Economist: Z průmyslově vyspělé země kvůli špatné vládě do bídy a utrpení
„Továrny a pekárny stojí v době, kdy venku svítí slunce. Lidé do nich dorazí až za tmy a doufají, že když budou mít dost trpělivosti, dočkají se okamžiku, kdy se stroje rozběhnou,“ píše The Economist. Doma podle něj také vstávají hluboko v noci, aby si mohli vyžehlit oblečení či uvařit. A z vodovodních kohoutků teče voda jen několik hodin týdně.
Opoziční politik Tendai Biti pro The Economist uvedl, že se jeho země vrátila zpět do koloniální éry. Podle svých slov se myje v kbelíku s vodou stejně, jako tak lidé činili v roce 1923. Prezident Robert Mugabe způsobil tiskem peněz hyperinflaci a Zimbabwe si v letech 2008–2009 prošlo hlubokou krizí. Tu zmírnil až přechod na americké dolary, ale současná situace je podobně špatná. Vláda tentokrát viní z problémů sucha, ale „skutečným problémem je to, jak špatně ona sama vládne“.
Vládnoucí strana je u moci od roku 1980 a Emmerson Mnangagwa, který převzal moc od Mugabeho, se svému učiteli v mnohém podobá. „Jeho režim dál bere dolary z bankovních účtů lidí a nahrazuje je směšnými elektronickými penězi, který nyní ztratily většinu své hodnoty. V červnu neměla vláda dost hotovosti, aby zaplatila vojákům, kteří ji brání. Tak vyhlásila, že obchody musí přijímat pouze její peníze. Roční inflace se pak vyšplhala na 500 %,“ píše The Economist.
Lidé v zemi se naučili očekávat od svých vůdců jen to nejhorší a „kreativně se snaží s tím vypořádat“. Rodiny se snaží vyjít s příjmy od svých příbuzných ze zahraničí nebo mají různá vedlejší zaměstnání. Nechápou ale, proč by měli trpět pod útlakem navždy. „Zimbabwe je chudé, protože jeho vládci jsou predátoři. Část viny ale nesou i sousední země a věřitelé země, kteří občas zavírají oči nad zmanipulovanými volbami, mučením a krádežemi národního bohatství,“ píše The Economist.
V roce 1987 se podle něj snažil Mugabe ze země vytvořit stát jedné strany a západní politici došli k názoru, že pevná ruka je pravděpodobně tím, co země skutečně potřebuje. Když v roce 2000 nechal své ozbrojené složky zabrat majetek bílých farmářů, někteří afričtí vůdci se radovali z toho, jak jsou údajně napravovány křivdy kolonialismu. A ignorovali fakt, že velká část majetku přešla do rukou vládních činitelů, kteří se ale neobtěžovali s tím, aby něco pěstovali. Mezinárodní měnový fond pak v roce 2009 dal vládě 510 milionů dolarů s tím, že vítá její plány na reformy. Samozřejmě se nikdy nenaplnily.
Mnangagwa chce nyní další finanční pomoc od MMF a úvěr od Světové banky. Takže opět slibuje, že zruší zákony umožňující útlak a bude kompenzovat farmáře, kterým vláda ukradla jejich půdu. Je ale u moci již 21 měsíců a jak podotýká The Economist, k reálným krokům zatím nesáhl. „Pokud tak neučiní a neukáže, že jeho slova jsou myšlena upřímně, jeho režim by neměl dostat ani cent. Chudým a hladovým by měla být poskytnuta materiální pomoc, ale ne vládě, která jejich strasti zavinila“.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí kvůli koronaviru, daň z nabytí nemovitosti v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Silniční daň v roce 2020, posunutí placení záloh kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Karanténa kvůli koronaviru
- Otevření hranic uzavřených kvůli koronaviru
- Mimořádná opatření - Aktuální opatření české vlády a ministerstev v souvislosti s koronavirem v ČR
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti