Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  19.08.2019 11:07:22

Brexit, který ještě nenastal, je už nyní vidět v číslech

Minule jsem ukazoval, že vývozy z Německa klesají, ale že důvodem není pokles vývozů do USA (respektive Ameriky) nebo do Číny (respektive Asie), ale pokles vývozů do Velké Británie a Irska. Dnes budeme pokračovat s dovozy do UK.

Dovozy do UK si v letošním roce prošly velkým výkyvem. Na konci března reálně hrozil tvrdý Brexit, hrozil minimálně krátkodobý kolaps obchodu mezi UK a EU, a tak se britské domácnosti a firmy snažily alespoň částečně předzásobit. I české firmy, které do UK vyvážejí, zmiňovaly, že pronajaly sklady a naplnily je až po střechu. Vývozy tak v prvním čtvrtletí výrazně vzrostly.

Nicméně brexit nepřišel a byl postupně odložen až na říjen. A tak se tyto zásoby mohly začít rozpouštět. Dovozy ve druhém čtvrtletí tak nejen dále nerostly, ale dokonce poklesly. Na dalším obrázku je vidět podíl vývozů z EMU a Německa do UK na HDP. Je vidět, že tento efekt zvýšil v 1Q vývozy o 0,2 procentního bodu (EMU), respektive 0,3pb (Německo) vůči HDP. Toto neříká, že díky tomuto efektu rostla německá ekonomika o 0,3 procentního bodu rychleji.

Jde jen o hrubé přiblížení efektu, protože v tomto výpočtu nebereme v potaz dovozní náročnost, která by efekt snižovala a na druhé straně nebereme v potaz nepřímé vývozy (skrz jiné země), které by efekt zase zvyšovaly. Každopádně tento efekt, který pomohl HDP v 1Q naopak snížil HDP ve druhém čtvrtletí.

Teď jsme ale ve třetím čtvrtletí a Brexit je tentokrát naplánován na konec října. Boris Johnson se tváří, že tentokrát k žádnému odkladu nedojde, což zvyšuje motivaci se předzásobit. Jinými slovy, během srpna, září a října by se mohly opět výrazně zvyšovat vývozy z EU do UK. Plnění britských skladů tak pomůže makro číslům v EMU, především v Německu. Nicméně jen přechodně, protože pokud by došlo opět k odkladu, tak listopad a prosinec může přinést propad vývozů do UK jako letošní duben a květen. A pokud k odkladu nedojde a odchod bude bez dohody, tak počáteční zmatky na hranicích vyvolají recesi v UK a snížení růstu ekonomik EU. Připomínám náš odhad, že tvrdý Brexit by snížil růst české ekonomiky o více než jeden procentní bod.

Mimochodem, britská vláda si zpracovala analýzu dopadu odchodu bez dohody, která samozřejmě unikla na veřejnost, a kde se píše, že Britové by čelili nedostatku jídla, pohonných hmot a léků a velkým zpožděním v přístavech. Vláda se brání, že jde o nejhorší možný scénář. Většina poslanců chce zabránit scénáři tvrdého Brexitu, ale neumí se dohodnout jak. Jeremy Corbyn navrhnul, že by vedl dočasnou vládu, která by vyjednala další odklad a vypsala volby a podporovala by druhé referendum. Existuje ale skupina poslanců, která sice nenávidí představu tvrdého Brexitu, ale ještě více představu, že by se Corbyn stal premiérem.

Ale zpět ještě k obchodu. Minulý týden jsem také ukazoval, že ekonomiky EU/Evropy jsou obchodem výrazně více propojeny než ekonomiky v Asii nebo Americe. Obrázek ukazuje, že 70% vývozů v Evropě je napojeno na globální produkční řetězce, zatímco v Americe je to jen 40% a Asii něco přes 40%.

Jinými slovy, díky silnému obchodnímu propojení se problémy jednoho státu (nebo nejistota ohledně jednoho státu) v Evropě šíří rychle i do dalších ekonomik. Obchod mezi jednotlivými státy eurozóny poklesl v červnu o více než 6,5 procenta (meziročně).

David Navrátil, makroanalytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

19.08. 16:07  Konec? (Jiřík)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út   9:59  Souhrnný přebytek zahraničního obchodu ČR poprvé v historii překonal… Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Út   9:50  Česko zvýšilo své obranné výdaje těsně nad požadovaná 2 % HDP Research (Česká spořitelna)
Út   9:01  Prosincová inflace v EMU viditelně vyšší. Co na to ECB? ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688