Mankiw: Phillipsova křivka stále číhá za rohem
Držitel Nobelovy ceny za ekonomii a manžel bývalé šéfky Fedu Janet Yellenové George Akerlof kdysi hovořil o Phillipsově křivce jako o „pravděpodobně nejdůležitějším makroekonomickém vztahu“. Na stránkách The New York Times to připomíná jiný známý ekonom N. Gregory Mankiw s tím, že A. W. Phillips poukázal na negativní vztah mezi nezaměstnaností a inflací v roce 1958. Vysvětloval jej tak, že v době vysoké nezaměstnanosti je lehké najít nové zaměstnance a firmy tak nemají motivaci ke zvedání mezd. Pokud se ale nezaměstnanost nachází nízko, tlak na růst mezd roste a to se záhy projeví na cenách zboží a služeb. Jak relevantní je ale tento koncept dnes a jaký má dopad na ekonomickou politiku?
S názvem Phillipsova křivka přišli až Paul Samuelson a Robert Solow a i díky nim se z ní stal významný makroekonomický nástroj, který vysvětluje, jak spolu souvisí ekonomická aktivita a inflace. Podle této teorie je vždy možné volit určitou kombinaci produktu a zaměstnanosti na straně jedné a inflace na straně druhé. Další ekonomové ale začali následně poukazovat na to, že tento vtah není stabilní a Milton Friedman v roce 1968 přišel s tezí, že Phillipsova křivka závisí na inflačních očekáváních.
K velkému posunu Phillipsovy křivky došlo zejména v sedmdesátých letech, kdy OPEC zvedl ceny ropy na světových trzích a na ekonomiku dolehl negativní nabídkový šok. Dnes podle Mankiwa převládá názor, že si stále lze teoreticky vybírat mezi různými úrovněmi inflace a nezaměstnanosti, ovšem je velmi těžké odhadnout, jak vztah mezi inflací a nezaměstnaností konkrétně vypadá. A to se promítá i do politické diskuse a ekonomické politiky.
Mankiw vše komentuje s tím, že současná nezaměstnanost pohybující se v USA na 3,7 % je skutečně níž, než většina ekonomů považovala za možné bez toho, aby došlo ke znatelnému růstu inflace. Jde o další důkaz, že Phillipsova křivka je skutečně nestabilní a tudíž ji nelze brát jako spolehlivý nástroj sloužící pro nastavení správné ekonomické politiky. Na druhou stranu ale „nestabilní neznamená neexistující“. Na to by politici a centrální bankéři také neměli zapomínat. „Fed má za úkol najít tu správnou rovnováhu mezi rizikem růstu inflace a růstu nezaměstnanosti. Najít tuto rovnováhu není jednoduché. Prvním krokem musí být pochopení toho, že Phillipsova křivka stále číhá někde za rohem,“ uzavírá Mankiw.
Zdroj: The New York Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?