Heyman: Jak se ze Švédska stala dynamičtější ekonomika, než jakou jsou Spojené státy
Několik nových studií ukazuje, že v USA postupně klesá podnikatelská dynamika. Je to patrné například z poklesu podílu nově vznikajících firem na celkovém počtu společností, zhoršuje se i jejich podíl na tvorbě pracovních míst. Fredrik Heyman, Pehr-Johan Norbäck a Lars Persson k tomu na stránkách VoxEU dodávají, že ve Švédsku je trend rozdílný, a popisují, co je důvodem.
Ve Švédsku podíl nových firem roste a nyní se u společností mladších pěti let dokonce pohybuje na více než polovině. Nejvíce nových firem pak podle ekonomů vzniká ve službách. I zde se situace liší od USA, protože tam počet mladých firem klesá. Příčinou lepšící se podnikatelské dynamiky v severské zemi je pak podle ekonomů soubor reforem, které proběhly v osmdesátých a devadesátých letech. Často se přitom v této souvislosti zmiňují změny na makroekonomické úrovni – přechod na systém plovoucího měnového kurzu, zavedení inflačního cíle a nezávislé centrální banky. Heyman a jeho kolegové ale hovoří zejména o vlivu mikroekonomických reforem.
Tyto reformy vedly zejména k tomu, že byly sníženy bariéry vstupu do řady odvětví a zvýšila se flexibilita trhu práce a vlastnictví korporací. To se mimo jiné projevilo na produktivitě, protože její zlepšování bylo z velké části taženo právě vznikem nových dynamických firem. Právě v tom se Švédsko také liší od USA, jejichž ekonomika naopak procházela změnami, které nahrávaly spíše existujícím firmám s pevnou pozicí na trhu.
Alternativní vysvětlení popsaného vývoje tvrdí, že do Švédska dorazila později informační a technologická revoluce a tudíž současný vývoj odpovídá tomu, co probíhalo dříve v USA, které si již revolucí prošly. Ekonomové k tomu dodávají, že pokud by se nakonec ukázalo, že hlavní roli hrály skutečně technologie, ukazovalo by to na menší nutnost reforem. Na závěr pak podotýkají, že i ve Švédsku se začínají objevovat první známky obratu k horšímu, a to zejména ohledně tvorby pracovních míst mladými společnostmi. A i v této zemi se množí obavy z toho, jaký bude dopad nových technologií na trh práce, zaměstnanost a příjmovou nerovnost.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti