USA uvalí další cla na čínské dovozy
Pod další prodejní tlak se včera dostaly akciové indexy, nicméně pro změnu vinou výroku amerického prezidenta o uvalení další 10% cel na čínské dovozy v hodnotě 300 mld. dolarů. Rovněž ztrácel australský dolar nebo ropa.
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer pronesl, že americká administrativa 1. září uvalí 10% cla na čínské dovozy v hodnotě 300 mld. dolarů. To je navýšení k původním 25% clům na zboží v hodnotě 250 mld. dolarů, na které Peking reagoval vlastním protiopatřením. Spojené státy jsou s Čínou v obchodním sporu od poloviny roku 2018, který je jednou z hlavních příčin aktuálně oslabeného podnikatelského sentimentu a podnikatelské důvěry. Obě země již přistoupily k odlišným stimulům pro podporu růstu domácí ekonomiky, ať už v případě USA snižování úrokových sazeb, nebo snižování daní v Číně.
Na zprávu reagovaly negativně především riziková aktiva v čele s akciovými indexy. Ty tak po středečním zasedání FEDu ztrácely již druhý den v řadě. Stranou jde výsledková sezona a další makroekonomická data, mezi která se dnes přidá zveřejnění dat z amerického trhu práce.
Na devizových trzích má za sebou nejúspěšnější seanci od začátku roku japonský jen, který využil rostoucí averze k riziku a zpevnil na všech měnových párech. Naopak se příliš nedařilo rizikovějším měnám napojeným na čínskou ekonomiku jako australský nebo novozélandský dolar. Propad na britské libře se prozatím podařilo stabilizovat, fundamentální pohled na měnu však zůstává beze změny.
Na komoditním trhu výrazně ztrácela ropa kvůli obavám z možného zpomalení růstu poptávky po ropě. Ropa WTI se tak vrátila zpět pod 55 dolarů za barel. Ztrátovou seanci má za sebou také palladium.
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.
BOSSA
Makléřský dům polské banky ochrany životního prostředí zabývající se obchodováním na devizových, komoditních a akciových trzích. Na českém trhu působí od roku 2012, kde nabízí 130 investičních nástrojů, měny, komodity a akciové indexy. Bossa podléhá dohledu České národní banky ale i polské KNF.
Více informací na: www.bossa.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?