(Kurzy.cz)
PMI ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně a Německu naznačuje další zhoršování situace
Zklamání přinesl dnešní výsledek indexu nákupních manažerů ze zpracovatelského průmyslu v Německu. Místo vyhlíženého náznaku odražení ode dna se index dále propadl a s hodnotou 43,1 zůstává hluboko v pásmu kontrakce. Nadále tak nabývají na síle obavy z německé recese, která by mohla ohrozit hospodářství na celém kontinentu. Německá ekonomika doplácí na vlekoucí se spory v oblasti mezinárodních obchodních vztahů, které se jí s ohledem na její vývozní zaměření bezprostředně dotýkají. Alespoň nějakou útěchou tak může Němcům být to, že mezi manažery poskytovatelů služeb nadále panuje střízlivý optimismus, který v indexu postačil na hodnotu 55,4, což představuje jen nepatrné meziměsíční zhoršení. Služby nejsou bezprostředně závislé na globálním vývoji, a dokud se v Německu drží nízko nezaměstnanost, lze předpokládat, že budou nadále poptávány.
Analogická situace panuje v celé eurozóně. I zde se index PMI ve zpracovatelském sektoru dále propadl a nachází se na úrovni 46,4, tedy u šestiletého minima. Na tomto neradostném výsledku mělo lví podíl Německo a jeho přetrvávající problémy v oblasti výroby automobilů. Téměř doslova tak lze říci, že se zadrhává motor evropské ekonomiky. Zraky všech se tak nyní budou upínat směrem k Evropské centrální bance, která již signalizovala, že se nebude bát zakročit prostřednictvím dalšího snížení sazeb, pokud jej bude v Evropě zapotřebí. Očekává se, že ECB svou připravenost k tomuto kroku verbálně potvrdí již tento čtvrtek a k akci pak přistoupí v průběhu září. Více než změna měnové politiky by ale Evropě v této chvíli zřejmě prospělo kýžené uklidnění mezinárodního obchodního napětí, kterému ovšem v éře Donalda Trumpa a Borise Johnsona zatím nic nenasvědčuje, spíše naopak.
Na trzích dnešní zprávy mnoho pozdvižení nezpůsobily, euro pouze mírně oslabilo proti dolaru. Na špatné zprávy z eurozóny si tak trhy zřejmě už navykly. Česká koruna pak nevykázala pohyb prakticky žádný a to hlavně z toho důvodu, že negativní signály z Německa jsou podobně nepříjemné i právě pro českou ekonomiku.
Editor: Luboš Růžička, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory