FT: Umělá inteligence může lidstvu uškodit, ale ne kvůli ozbrojeným robotům
„Pravděpodobně jste již četli o tom, že těžba bitcoinu spotřebuje víc energie než nějaká země... Mnohem méně se ale píše o tom, kolik energie se spotřebuje při sebemenším pokroku ve světě umělé inteligence,“ píše na stránkách FTAlphaville Jemima Kelly s tím, že právě tomuto tématu se věnuje nová studie z MIT.
Ve studii se píše o takzvaných NPL modelech, které se zaměřují na porozumění a používání lidského jazyka. Pokrok v této oblasti přichází v hardwaru i softwaru a je patrný na výrazném zlepšení funkce modelů. Je ale zároveň závislý na obrovském množství počítačových zdrojů, a tudíž i na velkém objemu energie. Tyto modely „je nákladné zlepšovat a vyvíjet, a to z hlediska finančního i z hlediska životního prostředí“.
Následující graf srovnává uhlíkovou stopu zpátečního letu z New Yorku do San Francisca, jednoho lidského života (průměr za jeden rok), jednoho roku života Američana, jednoho amerického auta včetně spotřeby paliva a vycvičení NPL modelu Transformer. FTAlphaville jej komentuje s tím, že jeho zajímavost spočívá nejen ve srovnání energie potřebné na vycvičení modelu, ale i v tom, že průměrný Američan za sebou nechá uhlíkovou stopu třikrát vyšší než „průměrný globální občan“.
Studie poukazuje i na vysoké náklady výcviku modelů, což znamená, že tato činnost se začíná omezovat na velké firmy, jako je Amazon, Microsoft a Google. Akademici na ně naopak přestávají mít prostředky a mohou studovat jen modely vytvořené mimo akademickou půdu. Podle studie to je negativní jev, protože kreativní lidé nemají přístup k potřebným počítačovým a finančním zdrojům. A tento jev může dokonce vést k tomu, že v oblasti výzkumu „bohatí bohatnou“. Další zdroje totiž získávají ti, kdo byli doposud úspěšní.
Řešením by mohly být vládní investice do „centralizovaných cloudových zdrojů“, které by využívali různí vědci. K tomu by bylo vhodné sladit postup velkých firem a akademického výzkumu a mimo jiné se zaměřit na technologie, které jsou méně náročné na energie. FTAlphaville k tomu dodává, že u umělé inteligence někdy panují obavy z toho, že vyhladí lidstvo. Toto vyhlazení ale podle toho, co ukazuje studie o spotřebě energie, nemusí nakonec provést ozbrojený robot.
Zdroj: FTAlphaville
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?