ČEZ mění strategii, chce se ještě více soustředit na český trh
Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu firmy, která se uskuteční 26. června, a na které budou akcionáři firmy o přijetí nové strategie rozhodovat. Majoritním vlastníkem firmy je stát prostřednictvím ministerstva financí - vlastní 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě ČEZ tak vesměs končí podle přání resortu.
Na stále se zvětšující rozdíly mezi tradiční a novou energetikou založenou na aktivních zákaznících a decentrálních řešeních reagoval ČEZ už v aktuální strategii, která platí od roku 2014. Strategie postavená na třech pilířích se dělila na "Tradiční energetiku", "Decentrální energetiku" a "Růst v obnovitelných zdrojích". "Geograficky přesouvala zaměření rozvojové strategie ČEZ na ČR a stabilní trhy střední a západní Evropy, zejména na Německo a Francii," uvedla v podkladech pro valnou hromadu firma.
Aktuálně navrhovaná strategie má priority čtyři. První z nich je zajistit co nejefektivnější provoz a optimální využití výrobního portfolia firmy v ČR, druhá zabezpečit moderní distribuci a péči o energetické potřeby zákazníků, třetí počítá s rozvojem nové energetiky (obnovitelné zdroje, komplexní energetické služby - ESCO) zejména v ČR a čtvrtá s rozvojem energetických služeb ve stabilních regionech Evropy.
V současnosti provozuje ČEZ výrobní zdroje kromě Česka také v Německu, Polsku, Turecku, Rumunsku a Bulharsku. Je velmi pravděpodobné, že minimálně některých z nich se firma do budoucna zbaví. Už delší dobu hledá ČEZ kupce pro svá aktiva v Bulharsku. Poté co nevyšel jejich prodej firmě Inercom, jedná nyní česká energetická firma exkluzivně s bulharskou finanční skupinou Eurohold. Některá média pak v posledních dnech uvedla, že ČEZ by se mohl stáhnout také z Rumunska.
Výsledky ČEZ se loni podle dřívějších vyjádření představitelů firmy dostaly na pomyslné dno. Čistý zisk meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. Meziroční srovnání podle firmy značně ovlivnily jednorázové výnosy za 7,5 miliardy korun z roku 2017, hlavně z prodeje akcií maďarské skupiny MOL. Tržby loni činily 184,5 miliardy korun a meziročně stouply reálně o téměř 11 miliard korun. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, klesl proti roku 2017 o 37 procent na 13,1 miliardy korun.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory