OECD čeká zpomalování růstu české ekonomiky, zhoršila odhad růstu světové ekonomiky
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta z 3,3 procenta předpovídaných v březnové prognóze. Na ekonomiku má podle ní negativní vliv především obchodní napětí. V příštím roce však OECD nadále počítá se zrychlením hospodářského růstu na 3,4 procenta. Růst české ekonomiky v letošním roce podle ní zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. V příštím roce pak očekává další zvolnění hospodářského růstu, a to na 2,5 procenta.
"Hospodářský růst (v ČR) zůstane v letech 2019 a 2020 silný, ačkoli zpomalí na zhruba 2,5 procenta," uvedla OECD. "Výdaje domácností se budou rychle zvyšovat díky stoupajícím mzdám a sociálním benefitům. V roce 2020 budou růst brzdit nedostatek pracovních sil a slabší poptávka ze strany obchodních partnerů," dodala.
Problémy s nedostatkem pracovních sil v tuzemsku by podle OECD mohlo zmírnit zrychleni imigračních procedur a usnadnění integrace imigrantů, například pomocí jazykových kurzů. OECD rovněž upozornila, že export automobilů se sice dál zvyšuje, ale růst celkového vývozu zpomaluje. "To vede k oslabování podnikatelské důvěry, což zřejmě zpomalí investice," dodala.
OECD rovněž předpokládá, že růst spotřebitelských cen v letošním roce zrychlí na 2,6 procenta z loňských 2,1 procenta. V příštím roce by však měl zpomalit na 2,2 procenta.
OECD rovněž vyzvala vládu k investicím do budoucího růstu. Zapotřebí jsou podle ní například investice do vzdělávání a do dopravní infrastruktury, zejména do silnic a dálnic, které by zemi lépe propojily s důležitými obchodními partnery.
Eurozóna a svět
Organizace kromě toho zlepšila odhad růstu ekonomiky eurozóny pro letošní i příští rok o 0,2 procentního bodu. Letos by tak měl růst dosáhnout 1,2 procenta a napřesrok 1,4 procenta. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny zvýšil o 1,8 procenta.
"Křehkou globální ekonomiku destabilizuje obchodní napětí," uvedl dnes hlavní ekonom OECD Laurence Boone. "Na obzoru jsou velmi vážná rizika. Vlády musí usilovněji spolupracovat na zajištění návratu silnějšího a udržitelnějšího růstu," dodal.
Spojené státy a Čína, tedy dvě největší ekonomiky světa, nyní proti sobě vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují nová cla. "Pokud se obchodní napětí nezmírní, bude výsledek mnohem horší, než předpokládá náš základní scénář," varoval generální tajemník OECD Angel Gurría.
OECD nadále předpokládá, že hospodářský růst ve Spojených státech a Číně bude v letošním i příštím roce zpomalovat. Výhled pro USA nicméně oproti předchozí prognóze o něco zlepšila, zatímco výhled pro Čínu zůstal beze změny.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?