V čínské ekonomice se blýská na lepší časy
Čínská ekonomika je po USA druhou největší ekonomikou světa. Z hlediska příspěvku k růstu světové ekonomiky je s velkou rezervou vůbec tou nejdůležitější ekonomikou, neboť přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou, jak ukazuje následující graf. S nadsázkou se tak dá tvrdit, že pokud by čínská ekonomika dostala chřipku, světová ekonomika by dostala minimálně zápal plic.
Čínská ekonomika se již několik let nachází ve fázi strukturálního poklesu dynamiky HDP, když se čínští vládní představitelé postupně snaží posunout strukturu ekonomiky směrem od investic ke spotřebě domácností. Investice totiž tvoří přibližně polovinu výstupu ekonomiky, přičemž ve vyspělých zemích se tento podíl obvykle pohybuje pouze okolo jedné pětiny. Čínští představitelé jsou si dobře vědomi faktu, že tato struktura ekonomiky není dlouhodobě udržitelná.
Mírné zpomalování čínské ekonomiky pokračovalo také v loňském roce s růstem HDP o 6,6 %. Ve světle růstu vyspělých zemí, včetně Česka, je to stále růst mimořádný, nicméně pro Čínu bylo toto tempo nejnižší za uplynulých 28 let. Na začátku letošního roku vypadala čínská makroekonomická data dosti bídně a investoři se logicky začali obávat, zdali v čínském hospodářství nedojde k tvrdému přistání.
Poslední data naštěstí potvrdila, že je na tom čínská ekonomika relativně lépe než na začátku roku. Mezi klíčové faktory lepšící se kondice čínského ekonomického draka patří stimuly ze strany monetární politiky, směřované na podporu poskytování úvěrů malým a středním podnikům, stimuly ze strany fiskální politiky v podobě daňových škrtů pro podniky a v neposlední řadě neustále propíraný pokrok v obchodních vyjednáváních mezi s USA s tím, že by mohla být obchodní dohoda na světě již do měsíce.
Lepší situace se projevila mimo jiné tím, že velmi důležitý indikátor čínského průmyslového sektoru – index nákupních manažerů PMI – se v březnu výrazně zlepšil a jeho hodnota se vrátila nad padesátibodovou hranici oddělující expanzi od kontrakce. Vedle toho zaznamenaly na začátku roku enormně silnou rally čínské akcie, které oproti konci loňského roku vyskočily o masivních 30 %.
Světová ekonomika je stále ve
slabší kondici, což v úterý potvrdil Mezinárodní měnový fond, který snížil
odhad růstu světového HDP v letošním roce z 3,5 na 3,3 %, což je
nejslabší tempo od globální finanční krize. Odhad na růst HDP Číny nicméně
Mezinárodní měnový fond vylepšil o desetinu procenta na 6,3 %. Kolaps čínské
ekonomiky nás tak velice pravděpodobně nečeká, naopak, vypadá to na zdravou
stabilizaci.
Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?