Víkendář: Vzniká nová „říše“, Evropa se kvůli roztříštěnosti neumí bránit
Evropská komise minulý měsíc zveřejnila nový strategický výhled týkající se Číny. Jak na stránkách Politico tvrdí bývalý ministr portugalské vlády Bruno Maçaes, tento dokument obsahuje detailní analýzu rozvojové strategie Číny a navrhuje, jak na ni reagovat. Tato země je považována za „systematického protivníka“, jehož ekonomická a politická moc roste nebývalou rychlostí. Není tomu přitom tak dávno, co Evropa nad růstem vlivu Číny mávala rukou. Proč najednou úplně změnila názor?
Maçaes se domnívá, že vypovídající je například situace v oblasti výroby solárních panelů. Evropští výrobci zde kdysi měli výhodu těch, kteří vstupují na trh jako první. Ovšem toto odvětví si nakonec pro sebe uzmula Čína. V roce 2001 tak bylo pět z deseti největších výrobců z Evropy, v roce 2018 jich je osm z Číny, k tomu jeden z Kanady a jeden z Jižní Koreje.
Podle odborníků bude Číně trvat tak deset let, než bude moci konkurovat Boeingu a Airbusu. „To ale neznamená, že je nějak výrazně pozadu, protože deset let uběhne velmi brzy. V roce 2030 tak bude Evropa čelit přímé hrozbě, že ji spolkne země, která je tři až čtyřnásobně větší než Evropská unie,“ píše Maçaes. Podle něj je ale namístě se ptát, zda se nyní děje něco výjimečného či zda „takhle svět fungoval vždy“? A zmiňuje svůj rozhovor s jedním z britských diplomatů, který na popis budoucího vzestupu Číny reagoval slovy: „Připadá mi to stejné jako kdysi britská říše.“
Britská říše již neexistuje, ale podle bývalého ministra ji nyní připomíná říše americká. A ta je dost silná na to, aby Čínu donutila zasednout k jednacímu stolu ve chvíli, kdy to považuje za vhodné. Takže Boeing může být vystaven konkurenčnímu tlaku Číny podobně jako Airbus, ale „může se spolehnout, že v té nejtěžší hodině mu Amerika přijde na pomoc“. EU by něčeho podobného ve vztahu k Airbusu nebyla schopná, protože je „příliš rozdělená“. Je to patrné i z toho, že ve vztahu k Číně není v Evropské radě možné získat potřebnou jednotu ani u jednoduchých otázek. Země jako Maďarsko nebo Řecko si totiž nechtějí Čínu znepřátelit a používají své právo veta.
Maçaes se domnívá, že Evropě by v této oblasti prospěla „skutečná politická unie“, kde by nebylo možné používat právo veta. To, že se o vytvoření takové unie neúspěšně snaží již asi 70 let, může pak být dáno i absencí vnější hrozby. V tom zase hrály svou roli Spojené státy, které pomáhaly tyto hrozby eliminovat. Taková pozice byla pro Evropu velmi pohodlná a ona si tak mohla „vzít dlouhou dovolenou“. Růst moci a vlivu Číny ale přináší změnu a „Evropa se tentokrát nebude moci spolehnout na Spojené státy“. Washington totiž pravděpodobně nebude mít ani zdroje ani ochotu na to, aby se choval jako během studené války. V Číně tak možná nakonec nalezneme vnější sílu, která nás spojí, uzavírá Maçaes.
Zdroj: Politico
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?