Patria (Patria Finance)
Investice  |  14.04.2019 10:49:12

Víkendář: Vzniká nová „říše“, Evropa se kvůli roztříštěnosti neumí bránit

Evropská komise minulý měsíc zveřejnila nový strategický výhled týkající se Číny. Jak na stránkách Politico tvrdí bývalý ministr portugalské vlády Bruno Maçaes, tento dokument obsahuje detailní analýzu rozvojové strategie Číny a navrhuje, jak na ni reagovat. Tato země je považována za „systematického protivníka“, jehož ekonomická a politická moc roste nebývalou rychlostí. Není tomu přitom tak dávno, co Evropa nad růstem vlivu Číny mávala rukou. Proč najednou úplně změnila názor?

Maçaes se domnívá, že vypovídající je například situace v oblasti výroby solárních panelů. Evropští výrobci zde kdysi měli výhodu těch, kteří vstupují na trh jako první. Ovšem toto odvětví si nakonec pro sebe uzmula Čína. V roce 2001 tak bylo pět z deseti největších výrobců z Evropy, v roce 2018 jich je osm z Číny, k tomu jeden z Kanady a jeden z Jižní Koreje.

Své o tom říká příběh společnosti Kuka, která byla „klenotem německé robotiky“ a kterou v roce 2016 koupila čínská firma Midea. Poté přišlo to, „co je dnes již běžným vzorcem“. Po akvizici totiž došlo k odstřihnutí evropských dodavatelů a začlenění firmy do čínského výrobního řetězce. Maçaes zmiňuje, že poslední hrozba přichází ze strany čínského leteckého průmyslu. Americký Boeing odhaduje, že během následujících 20 let bude Čína potřebovat 7 690 nových komerčních letadel. To je pro domácí průmysl obrovská příležitost a Peking označil výrobce letadel jako jedno z 10 strategických odvětví, která podporuje v rámci iniciativy „made in China 2025“.

Podle odborníků bude Číně trvat tak deset let, než bude moci konkurovat Boeingu a Airbusu. „To ale neznamená, že je nějak výrazně pozadu, protože deset let uběhne velmi brzy. V roce 2030 tak bude Evropa čelit přímé hrozbě, že ji spolkne země, která je tři až čtyřnásobně větší než Evropská unie,“ píše Maçaes. Podle něj je ale namístě se ptát, zda se nyní děje něco výjimečného či zda „takhle svět fungoval vždy“? A zmiňuje svůj rozhovor s jedním z britských diplomatů, který na popis budoucího vzestupu Číny reagoval slovy: „Připadá mi to stejné jako kdysi britská říše.“

Britská říše již neexistuje, ale podle bývalého ministra ji nyní připomíná říše americká. A ta je dost silná na to, aby Čínu donutila zasednout k jednacímu stolu ve chvíli, kdy to považuje za vhodné. Takže Boeing může být vystaven konkurenčnímu tlaku Číny podobně jako Airbus, ale „může se spolehnout, že v té nejtěžší hodině mu Amerika přijde na pomoc“. EU by něčeho podobného ve vztahu k Airbusu nebyla schopná, protože je „příliš rozdělená“. Je to patrné i z toho, že ve vztahu k Číně není v Evropské radě možné získat potřebnou jednotu ani u jednoduchých otázek. Země jako Maďarsko nebo Řecko si totiž nechtějí Čínu znepřátelit a používají své právo veta.

Maçaes se domnívá, že Evropě by v této oblasti prospěla „skutečná politická unie“, kde by nebylo možné používat právo veta. To, že se o vytvoření takové unie neúspěšně snaží již asi 70 let, může pak být dáno i absencí vnější hrozby. V tom zase hrály svou roli Spojené státy, které pomáhaly tyto hrozby eliminovat. Taková pozice byla pro Evropu velmi pohodlná a ona si tak mohla „vzít dlouhou dovolenou“. Růst moci a vlivu Číny ale přináší změnu a „Evropa se tentokrát nebude moci spolehnout na Spojené státy“. Washington totiž pravděpodobně nebude mít ani zdroje ani ochotu na to, aby se choval jako během studené války. V Číně tak možná nakonec nalezneme vnější sílu, která nás spojí, uzavírá Maçaes.

Zdroj: Politico


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

So 14:17  Probíhá čtvrtá průmyslová revoluce Patria (Patria Finance)
So   8:00  Vtip na víkend: Správný Čech Redakce (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688