Plzeň aktualizovala svou koncepci sociálního a dostupného bydlení
Zastupitelé města Plzně schválili novou Koncepci sociálního a dostupného bydlení na roky 2019 – 2022. Dokument o 86 stranách nahrazuje Koncepci sociálního a dostupného bydlení na roky 2016 – 2020, jež přinesla výrazný posun v oblasti bydlení a sociální práce na území Plzně. Součástí schválené koncepce je i Akční plán na roky 2019 – 2020, který vychází ze strategické části schváleného dokumentu. Město počítá s navyšováním kapacity bytů pro vybrané cílové skupiny občanů, navrhuje nový systém získání obecního bytu, obsahuje konkrétní projekty výstavby a další.
„Cílem koncepce je nastavit systém vstřícné, dostupné a kvalitní bytové politiky města směrem k jeho občanům a pro vybrané cílové skupiny obyvatel navrhnout prostřednictvím jednotlivých opatření do roku 2022 možné způsoby řešení bytové situace, přičemž počítáme s navýšením kapacity jednotlivých forem bydlení minimálně o 150 bytů,“ přiblížil David Šlouf, radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.
Ilustrační foto: byt. dům po rekonstrukci v Plachého ulici
Nově je v koncepci navržen systém získání obecního bytu, kdy prakticky všechny volné byty budou zveřejňovány na realitním portálu města Plzně a žadatelé si budou moci podat přihlášku na konkrétní byt. Jedinou podmínkou bude předchozí registrace žadatele prostřednictvím on-line formuláře. „Na realitním portálu budou pravidelně zveřejňovány upravené volné byty pro jednotlivé cílové skupiny. Od této změny očekáváme zlepšení transparentnosti celého systému a zrychlení možnosti získání bytu od podání dřívější žádosti do jejího vyřešení. Každý ze zájemců si bude moci podat přihlášku na byt, kde chce bydlet. Tento systém bude vyžadovat aktivitu ze strany žadatelů,“ doplnil David Šlouf. K tomu má dopomoci také nově zřízené kontaktní místo pro bydlení, kde pracovníci oddělení nájmů a sociální pracovníci budou na jednom místě. „Úkolem sociálních pracovníků bude poskytovat podporu osobám s nižší počítačovou gramotností a poskytovat podporu v oblasti bydlení nejvíce zranitelným osobám na trhu s bydlením. Zároveň město Plzeň hodlá pokračovat v projektu sociálního bydlení s podporou sociálního pracovníka. Cílem této podpory je udržení si bydlení, podpora zlepšování zdravotního stavu a životní spokojenosti a podpora sociální integrace,“ uvedl Zdeněk Švarc, vedoucí bytového odboru magistrátu.
Důležitou součástí strategické části koncepce je již zmíněný plán zajištění dostatečného bytového fondu a bytové výstavby. Plán počítá s vybudováním bydlení pro seniory, výstavbou domu s pečovatelskou službou, zřízením komunitního bydlení, zajištěním dostatečného množství bezbariérových bytů, dostatečnou nabídkou startovacích bytů pro mladé (mladé rodiny s dětmi, absolventi) a zajištěním sociálního bydlení s podporou sociálního pracovníka. „S převážnou částí pořízení tohoto typu bydlení se počítá v lokalitě Zátiší, kde bude letos odstartována 1. etapa revitalizace. Dalších 20 bytů pro seniory nově vznikne v bytovém domě Prostřední 48. Pro nabídku bydlení budou také využity stávající kapacity bytového fondu města Plzně,“ přiblížil Jan Souček z bytového odboru magistrátu. Kromě toho bude město zvažovat i možnost nové výstavby na svých vlastních pozemcích. Pro výstavbu jsou také hledány možnosti získání státních dotací z jednotlivých dotačních programů, které mají celou řadu limitů, což pro statutární města není výhodné.
První Koncepce sociálního a dostupného bydlení statutárního města Plzně na roky 2016 – 2020 byla schválena v lednu 2016. Následně město Plzeň získalo dotaci 13 milionů korun na realizaci projektu s názvem Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni. Díky dotaci se podařilo zadat několik studií/analýz, jež pomohly při plánování a realizaci bytové politiky města a výstupy se odrazily v nové koncepci. „Nejdůležitější studií je Analýza prostorové segregace města Plzně. Cílem analýzy bylo vyhodnocení současné situace rezidenční segregace na území města Plzně pro potřeby plánování a realizace sociálního bydlení v Plzni. Aktualizovaná koncepce byla připomínkovaná poskytovateli sociálních služeb v Plzni a Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky. Nová koncepce na rozdíl od té předchozí více počítá se zapojením právě poskytovatelů sociálních služeb,“ uvedla Karolína Vodičková, vedoucí oddělení sociální práce a metodiky Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně.
Text: Eva Barborková
Poslední zprávy z rubriky Dotace:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Příspěvek na bydlení
- Doplatek na bydlení
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- OSVČ - zálohy na sociální a zdravotní
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
- Kurzovní lístek, Směnárna PETRA FINANCE, Plzeň
- Volná místa Plzeň - Volná pracovní místa Plzeň
- Směnárny Plzeň - Kurzy měn ve směnárnách
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory