10. dubna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických burzách
Americké akciové indexy v polovině týdne zpevnily, Fed potvrdil opatrný přístup k měnové politice Americké akcie ve středu posílily, a to především díky technologickým společnostem. Růst indexu Dow zbrzdily ztráty průmyslových firem v čele s Boeingem. Akciové trhy převážně ignorovaly zprávu o inflaci i zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky USA, které nepřineslo žádné překvapení.
Index Dow v závěru obchodování stoupl o 0,03 % na 26 157,16 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,35 % na 2 888,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,69 % na 7 964,24 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,86 % na 13,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,47 %. Bitcoin a ethereum shodně přidaly okolo 3 %.
Trh se nyní soustředí na výsledkové zprávy. Analytici očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 za první čtvrtletí klesly meziročně o zhruba 2,5 %. To by znamenalo první meziroční pokles od roku 2016.
Oznámené výsledky ve středu pomohly akciím aerolinek Delta Air Lines (+1,60 %), protože byly lepší, než čekali analytici. Firma navíc zlepšila výhled. První zprávu o zisku a tržbách od svého návratu na burzu zveřejnil v noci na středu i výrobce džínového oblečení Levi Strauss (+3,98 %) a jeho akcie reagovaly na údaje posílením.
NEZASTAVITELNÝ AKCIOVÝ BÝK
Ztrácely naopak průmyslové společnosti v čele s Boeingem (-1,11 %). Firma, která musela přerušit provoz strojů 737 MAX kvůli dvěma nehodám a snížila jejich výrobu, nově oznámila, že jí klesl v prvním čtvrtletí počet objednávek letadel.
Zápis z březnového zasedání měnového výboru centrální banky USA ukázal, že se většina bankéřů domnívá, že si ekonomické podmínky pravděpodobně vyžádají, aby Fed po zbytek roku neměnil svoji měnovou politiku. Několik guvernérů uvedlo, že by se jejich názor mohl změnit oběma směry v závislosti na aktuálním vývoji.
Spotřebitelské ceny v USA se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 %. Zrychlily tak růst z únorových 0,2 % a jejich růst byl nejvyšší za 14 měsíců. Podle analytiků zpráva částečně zmírnila strach z toho, že se růst spotřebitelských cen vytratil. Stále však nezahnala obavy, že by Fed mohl snížit úroky, protože míra jádrové inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila jen 0,1 %, a zaostala tak za očekáváním analytiků.
Evropská centrální banka podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změn. Prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci upozornil na rizika, kterým čelí ekonomika eurozóny, a posílil tak sázky na možná další stimulační opatření, která by měla zabránit regionu sklouznout do recese.
Kurz eura a dolaru se pohyboval pouze v úzkém rozpětí v reakci na zprávy od centrálních bank. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 % na 96,93 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,1 % na 1,1272 USD a k jenu o 0,2 % na 110,97 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,1 % na 125,08 JPY.
ČERNÉ LABUTĚ LETOŠNÍHO DRUHÉHO ČTVRTLETÍ
Ceny ropy výrazně rostly. Mohla za to nejnovější zpráva o výrazném poklesu zásob benzínu ve Spojených státech, která zastínila i údaje o tom, že zásoby ropy naopak vzrostly na nejvyšší úroveň za více než rok. Cenám pomohla také zpráva o prudkém snížení těžby ve Venezuele, která posiluje obavy o dostatek dodávek ropy na trhy.
Zpráva amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že se zásoby ropy minulý týden zvýšily na nejvyšší úroveň od listopadu 2017, protože vzrostl dovoz. Zásoby benzínu se ale snížily o 7,7 milionu barelů, zatímco analytici čekali pokles jen o dva miliony barelů. Jejich pokles byl nejvyšší od září 2017.
Středeční zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu ukázala, že těžba ve Venezuele se v březnu proti předchozímu měsíci snížila o téměř půl milionu barelů denně na 960 000 barelů. Mohly za to americké sankce a výpadek elektřiny. Analytici upozorňují, že nejisté jsou také další dodávky ropy z Alžírska a Libye kvůli politickým nepokojům v obou zemích.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ STŘEDEČNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?