Fixovat či nefixovat ceny energií?
Slyšíme to ze všech stran: ceny energií rostou, dodavatelé zdražují, na lepší časy se neblýská. Růst cen je tak strašákem a atraktivním tématem v médiích i ve společnosti. Mnozí analytici i odborníci zákazníkům doporučují, aby si ceny u svého dodavatele zafixovali a zajistili si tak výhodnější cenu. Opravdu se ale fixace vyplatí?
Obecně lze říci, že zákazníci jsou typologicky rozděleni na dva tábory. Je to dáno naším vnitřním nastavením, které se projevuje v nákupním chování. Jedna část zákazníků má ráda volnost a nechce se vůbec vázat, druhá část potřebuje mít jistotu i za cenu závazku.
Pokud spotřebitelé preferují jistotu a záruku cenové stability, doporučuji sjednat si smlouvu na dobu určitou s fixní cenou, třeba na dva roky. Výhodu budou mít za předpokladu, že se cena na trhu bude i nadále zvyšovat. Pokud by poklesla, nemusí být fixace výhodná. A v případě, že cena již pouze poroste, po uplynutí doby fixace se již vyšší ceně nevyhnou ani oni.
Druhou možností je nespekulovat na to, co se s cenou stane a prostě nakupovat elektřinu či plyn za aktuální velkoobchodní cenu den před její dodávkou. Ta vždy stoprocentně odráží skutečnost mezi nabídkou a poptávkou. Díky tomu mají zákazníci férové ceny, které přesně kopírují ceny na trhu, tedy nejenom zvýšení, ale i poklesy. Dlouhodobě pak mají jednu z nejvýhodnějších cen a absolutně bez starostí. Nemusejí sledovat, zda se nezměnily ceníky, netrápí se tím, zda, kdy a na jak dlouho mají cenu fixovat. Našim zákazníkům proto takovéto řešení nabízíme. Jmenuje se Energie A++ a je první svého druhu v České republice, nikoli však v Evropě. V severských zemích je již dlouhá léta běžným a velmi žádaným řešením dodávky.
Pokud se podíváme na aktuální vývoj ceny elektřiny na velkoobchodním trhu, tak zatímco na konci loňského roku její cena na rok 2019 dosahovala i 58 EUR za megawatthodinu, nyní činí průměrná cena elektřiny za první čtvrtletí, nakupovaná den před její dodávkou, necelých 44,50 EUR. Fixace tedy není všelék. Nezachrání zákazníka, možná pomůže dodavateli. Ani zákazník, ani dodavatel nedokáží s určitostí a garancí určit, kam se ceny energií budou vyvíjet. Trochu to evokuje situaci, kdy v dobách socialistické ekonomiky po oznámení plánovaného zdražení benzinu a nafty lidé stáli nekonečné fronty u pump a tankovali palivo do kanystrů a doma přečerpávali do sudů. Nakonec jim palivo mnohdy zvodnatělo a zvýšení cen se vyhnuli pouze na chvilku. Tehdy bylo ale zřejmé, že je zdražení trvalé a chování se tedy dalo svým způsobem pochopit. V tržní ekonomice však toto neplatí.
Našim zákazníkům především doporučujeme zvolit si typ produktu, který je jim nejbližší a toho se dlouhodobě držet. Přeskakování z fixovaného na nefixovaný a zpět je pro zkušené spotřebitele, kteří sledují energetický trh, ale ani těm nemusí přeskakování vždy vycházet. Jednou „vydělá“ ten, co se zafixoval, jednou ten, co se nefixoval. V dlouhodobém horizontu jsou obě strategie ve výsledku stejně úspěšné. Důležitější je však vybrat si správného dodavatele.
Libor Holub
obchodní ředitel Bohemia Energy
Po absolvování ČVUT v Praze působil v několika společnostech v odvětví energetiky, například Cityplan nebo RWE. Rovněž řídil obchodní aktivity společnosti ATEL v České republice a na Slovensku. Od roku 2010 zastává pozici obchodního ředitele Bohemia Energy.
Bohemia Energy
Skupina Bohemia Energy je s více než 1,2 milionem zákazníků a ročním obratem přes 16,23 miliard korun největším uskupením alternativních dodavatelů energií v České republice a na Slovensku. Kromě dodávek elektřiny a plynu poskytuje i finanční služby, včetně financování úsporných řešení domácností a finančního plánování. Skupinu tvoří šest energetických společností – lídr skupiny, největší alternativní dodavatel energií v České republice, Bohemia Energy, dále společnosti Amper Market, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a největší alternativní dodavatel energií na Slovensku, společnost Slovakia Energy. Do skupiny rovněž patří finanční společnosti Bohemia Energy Finance a BEplan.
Více na www.bohemiaenergy.cz.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - srovnání cen energií
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Fixovat či nefixovat ceny energií? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Fixovat či nefixovat ceny energií?
- Fixovat či nefixovat ceny energií? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Smlouva na energie - fixovat ano či ne? Klíčové rozhodnutí pro vaši peněženku
- Smlouva na energie - fixovat ano či ne? Klíčové rozhodnutí pro vaši peněženku - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Smlouva na energie - fixovat ano či ne? Klíčové rozhodnutí pro vaši peněženku - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nefixujte nyní ceny energií, radí odborníci
- Fixace cen energií 2023: Má smysl fixovat se stropem?
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?