Topná sezóna za dveřmi: Fixovat ceny nebo vyčkávat?
Zafixovat nyní, než naplno začne topná sezóna, nebo raději počkat? Tuto otázku řeší stále více domácností. Pojďme se na to podívat.
Topná sezóna se blíží, což může zvyšovat kolísaní cen. Někteří dodavatelé dokonce v minulých letech nabídli fixace jen na zimní období, tedy na dobu 6 měsíců. Koneckonců, v médiích se objevovaly zprávy, že by měla cena elektřiny zdražovat. To se nepotvrdilo a i během zimy 2023 cena elektřiny nadále klesala.
Situace se ale změnila a další pokles se v únoru letošního roku nejen zastavil, ale cena začala pozvolna růst. Současná zima je tak z hlediska vývoje ceny přelomová, neboť může ukázat, kam by cena elektřiny mohla zamířit i na delší období. V zimě je nejen výrazně vyšší potřeba energií, především na vytápění, zároveň ale obnovitelné zdroje, na které se v Česku spoléhá, vyrábějí méně. Jedná se například o fotovoltaické elektrárny. Jen v minulém roce přibylo přes 80 000 fotovoltaických elektráren a současný pokles cen fotovoltaických instalací nejspíše povede k podobnému počtu v letošním roce. A majitelé zjišťují, jak je při deštivém počasí, kdy je zataženo, výroba značně omezená.
Zatímco 10 kWp řešení mohlo na začátku září, když byly slunečné dny, vyrobit kolem 30–40 kWh energie, v současnosti maximálně jen pár kWh. Domácnosti s vyšší spotřebou, zvláště ty, které si začínají přitápět tepelnými čerpadly, tak musí odebírat elektřinu ze sítě. To se také projevilo ve středu, kdy cena na spotovém trhu dosáhla pro celý den 112 eur za MWh. Ve stejný den o týden dříve přitom činila 82 eur za MWh.
Vývoj na spotovém trhu ale nebude jediným faktorem, který bude tlačit cenu nahoru. Stále roste nejistota ohledně budoucích dodávek plynu. Ukrajina plánuje zastavit přepravu veškerého ruského plynu, což by mohlo pro některé země východní Evropy, včetně Česka, u kterých roste podíl ruského plynu, představovat problém. Méně plynu na evropském trhu znamená růst cen a tedy i růst cen elektřiny, která se z plynu vyrábí.
Navíc geopolitické napětí mezi klíčovými dodavateli energetických surovin může způsobit výrazné kolísání cen. Sankce či konflikty mohou omezit nabídku na trhu a vést k dalšímu růstu cen energií. Současná situace na mezinárodní scéně tak přispívá k nejistotě a potenciálnímu zdražování.
Co bude tlačit ceny nahoru?
Hlavní dějství našeho příběhu se ale stále odehrává v Německu. Německý průmysl, který v zemi spotřebuje přibližně 40 % energie (domácnosti se podílejí přibližně čtvrtinou až pětinou), zažil složité období. Výsledkem je, že německá spotřeba se v roce 2023 propadla meziročně téměř o desetinu. Německá ekonomika v tomto roce zažije recesi, ale v roce příštím by už měla přidat 1 %, s tím, že průmysl by měl růst obdobně. Situaci může změnit složitá situace v automobilovém sektoru a klesající výroba; v dalších oblastech se ale očekává mírné oživení.
Dalším významným faktorem jsou regulační opatření Evropské unie. Systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) má přímý dopad na náklady výrobců elektřiny využívajících fosilní paliva. V příštím roce dojde k dalšímu snížení emisních povolenek přibližně o 4–5 %. Nižší nabídka povolenek zvyšuje jejich cenu, což se promítá do koncové ceny elektřiny pro spotřebitele. Tento tlak na cenu bude pravděpodobně pokračovat i v následujících letech.
Situace pro běžného spotřebitele je tak značně komplikovaná. Vzhledem k tomu, že nás příliš dobrých zpráv na evropském trhu s energiemi nečeká, doporučuje se fixace ideálně na 2 roky, která je zlatým středem. Lidé, kteří chtějí spekulovat, by neměli zůstávat na běžných cenících na dobu neurčitou, kde je cena zpravidla vyšší.
Tomáš Vrňák
Jeho pracovní začátky sahají do roku 2009, kdy začínal jako obchodník a radil převážně domácnostem se změnou dodavatele. Později se vypracoval na seniorního obchodníka. Od roku 2016 nastoupil do společnosti Ušetřeno.cz, kde na pozici supervizora doposud vede obchodní tým. Od roku 2022 zastává pozici energetického analytika, který sleduje vývoj na trhu a pomáhá společnosti predikovat chování domácností v oblasti změny dodavatele energií. Jeho příspěvky můžete najít v Hospodářských novinách, Deníku, či vystoupil v reportážích ČT. Jeho koníčkem je rodina, rád tráví čas v přírodě a má rád rychlé automobily.
Pomáháme lidem vybrat si správně. Šetříme jim tak čas, peníze i starosti.
U nás si porovnají všechny produkty a služby – od hypoték, přes dodavatele energií či pojištění až po mobilní tarify a jednoduše a rychle vyberou, co je pro ně nejvýhodnější. My jsme jim k ruce, když si neví rady a potřebují něco vysvětlit. Také za ně dokážeme spoustu věcí zařídit. Je to radost a dává nám to obrovský smysl. Děláme to srdcem a férově.
Obě naše společnosti Ušetřeno.cz s.r.o. a Ušetřeno s.r.o. jsou součástí skupiny ČSOB.
Více na www.usetreno.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři