Světová ekonomika vysílá smíšené signály
Světová ekonomika už nevypadá tak potemněle jako před pár týdny. Pořád ale nemá tu výdrž, aby protáhla rekonvalescenci, která už nějaký pátek trvá, napsala agentura Bloomberg. Události z poslední doby však přesto vyvolávají optimismus.
Americký Fed si naordinoval pauzu ve zvyšování úrokových sazeb a jiné centrální banky svoje ekonomiky rovnou podpořily. Obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou podle všeho směřuje k ukončení obchodní války. Klíčové ukazatele továrních podmínek v Čína v USA v březnu zesílily.
Investorům se to líbí, globální akciové trhy se podle indexu MSCI pro světové akcie zvedly od začátku roku o skoro 14 %. Strach k prosince loňského roku, ve kterém akcie umazaly skoro 8 %, je už skoro pryč.
Má ale světová ekonomika dost sil na to, aby se vrátila k růstovým tempům posledních let?
Ve Spojených státech už možná skomírá podpora, kterou tamní ekonomice dodaly republikánské daňové škrty. A šance, že by Čína vypustila stejně velký balík podpůrných kroků jako během finanční krize, jsou nevelké. Japonská ekonomika neustále schází a připravuje se na říjnové zvýšení daně z obratu. Propad v evropském průmyslu přinutil Evropskou centrální banku k tomu, aby zvážila opatření na ochranu bank před účinkem záporných úrokových sazeb. A šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová minulý týden varovala, že světová ekonomika je v “choulostivé” situaci. Před několika lety jsme pozorovali synchronizovanou akceleraci. Nyní to je synchronizovaná decelerace, řekla také.
Podle Paula Donovana, hlavního ekonoma banky UBS Group, dosáhne růst letos nejvíce 3,5 %, což by znamenalo zpomalení z loňských 3,8 %. Hodně bude záležet na načasování dohody mezi USA a Čínou i na výsledku britských jednání o vystoupení z EU, dodal. Podle Gabriela Sterneho z Oxford Economics to vypadá, že nejhorší už je za námi, i když při pohledu více zdálky je patrný růstový trend.
Varovným signálem mohla být i nedávná inverze americké výnosové křivky, která se na trzích obvykle považuje za indikátor blížící se recese. Podle ekonoma JPMorgan Mislava Matejky však mezi inverzí křivky a nástupem recese existuje prodleva zhruba 18 měsíců. Záhodno by podle něj bylo dívat se na spread mezi 10letými a 2letými americkými dluhopisovými výnosy, který od inverze dělí zhruba 18 bazických bodů. Tento spread, tedy rozdíl, je totiž podle analytiků JPMorgan konzistentní s 12% zhodnocením indexu S&P 500 během příštích 12 měsíců.
Tentokrát inverze výnosové křivky prý špatné časy avizovat nemusí, protože situace v americké měnové politice zůstává díky holubičímu obratu Fedu mírná. Akciové trhy vidí analytici téže banky nadále pozitivně i kvůli obratu v čínské věci, možnému vrcholu amerického dolaru nebo mírnější nervozitě v otázce obchodu.
Zdroje: BBG
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?