Rozbřesk: Nálady obrat k lepšímu zatím nevěstí
Po pátečních žalostných výsledcích PMI za Německo, který se v průmyslu propadl na šest a půl leté minimum, si trhy mohly spravit náladu o něco příznivějším vývojem Ifa. To dopadlo lépe než minule, a to jak z pohledu hodnocení současnosti, tak i očekávání 9 000 německých firem. Na první pohled tak vidíme kontrast mezi PMI a čísly Ifa, nicméně až tak dramaticky rozdílnou informaci nám podávat nemusejí, když se podíváme o něco více do hloubky.
Stačí přitom jen pohled na průmysl, jehož výsledky dopadly špatně i včera. Zvlášť pak index očekávání průmyslových firem se propadl až na úroveň, kterou trhy viděly naposledy na konci roku 2012, kdy německá ekonomika prožívala krátkou recesi. Vzhledem k nejistotám a rizikům, ať už v podobě potenciálního čínského zpomalení nebo dnes již zcela neuchopitelného brexitu. Celkový výsledek Ifa tak zachránil především obchod a služby, kde se optimismus firem odrazil ode dna. Z pohledu české ekonomiky je ovšem reprezentativní především situace v německém průmyslu, který je nejvýznamnějším odběratelem českých firem fungujících jako subdodavatelé. A v tomto směru tedy „lepší než očekávaný“ celkový výsledek až tak nepotěší.
Nervozita je už cítit i v české ekonomice. Viditelná je změna nálady v průmyslu, kde se na horizontu tří měsíců čeká další pokles tempa výroby. Horší je i naladění obchodníků i poskytovatelů služeb. Pouze ve stavebnictví se tentokrát nálada opět zlepšila a přiblížila se nedávným maximům. Firmy ve stavebnictví stále věří v další svižný růst výstavby, i když nepochybně vnímají, jak potenciálně nejisté mohou být investice veřejného sektoru vzhledem k výraznému tlaku na zvyšování sociálních výdajů státu. Mezi spotřebiteli se začínají objevovat obavy z jejich budoucí finanční situace a z nezaměstnanosti. Je zřejmé, že i domácnosti začínají brát na vědomí zprávy o zpomalení růstu v Evropě a potenciálních hrozbách současné konjunktury. Jde samozřejmě pouze jen o tzv. měkká data, nicméně v tuto chvíli vypovídají o současné situaci asi mnohem více než tři měsíce staré výsledky HDP. Nejsou na druhou stranu nijak dramaticky špatné, takže věštit z nich recesi nedává v tuhle chvíli smysl. Zvýšenou ostražitost si však rozhodně zaslouží.
CZK a dluhopisy
Tři dny před březnovým zasedáním bankovní rady koruna otestovala úroveň 25,75 EUR/CZK a opět se tak vzdálila od prognózy ČNB. Domácí vzpruhy se až do čtvrtka nedočká, a tak bude i nadále vydána „napospas“ zahraničních zpráv, respektive nálad investorů. Od ČNB sice nečekáme změnu sazeb, nicméně podstatné bude vyznění jejího komentáře. Zda podobně jako Fed nebo ECB se i tuzemská centrální banka rozhodne zařadit zpátečku, nebo zda zvolí slova o přestávce na cestě k tzv. normalizaci sazeb, dokud se nezmírní zahraniční rizika a nejistoty.
Zahraniční forex
Ani pokračující politický chaos okolo brexitu ani překvapivě lepší výsledek podnikatelské nálady v Německu (index Ifo) nerozhýbal hlavní devizové trhy.
Stabilizovaly se však měny v emerging markets, včetně např. forintu. Ten dnes vyčkává na zasedání MNB, od něhož menší část trhu očekává drobné zvýšení jedné z oficiálních úrokových sazeb. Takové naděje jsou však předčasné a forint může být mírně zklamán, pokud MNB pohyb sazeb odloží až na druhý kvartál.
Ropa
Ropa Brent prozatím nemá žádný důvod k výraznějšímu pohybu jedním či druhým směrem, a tak nadále stráží hranici 67 USD/barel. První cenový impuls by mohl přijít dnes, kdy přijde na řadu předběžné číslo k zásobám z dílny Amerického petrolejářského institutu. Pokud by se - podobně jako v minulém týdnu - ukázalo, že zásoby surové ropy klesají ve Spojených státech stále výrazně, ropní býci by měli další důvod k radosti.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?