Měnová politika a býčí akciový trend: Jak dlouho ještě?
Americká centrální banka již řadu měsíců pilně upouští z obřího balónu své rozvahy, nicméně plány na zpřísňování měnové politiky skrze vyšší úrokové sazby postupně berou zasvé. Ještě opatrnější je Evropská centrální banka, která letos se sazbami neplánuje hýbat a poctivě reinvestuje veškeré peníze z maturujících cenných papírů ve své bilanci. Velice flexibilní postoj pak udržuje měnová autorita v Japonsku, která svým významem s lehkým odstupem sleduje ostatní dvě centrální banky z "velké trojky".
Fed už pět měsíců snižuje svou bilanci plnou rychlostí (50 miliard USD za měsíc).Zhruba rok a půl po spuštění programu odprodeje aktiv jsou tedy již čísla opravdu významná. Celkově jde o bezmála 500 miliard USD, z toho na státní dluhopisy USA připadá asi 300 miliard.
Centrální banka USA ale v současnosti trochu váhá s dalším zpřísňováním měnové politiky. A jak řekl její šéf Jerome Powell, do konce letošního roku může dojít také ke změně tempa odprodeje aktiv z bilance banky. Riziko dalšího zpomalování ekonomiky je pro Fed zkrátka velice podstatné.
ECB v březnu vyhlásila, že letos sazby zvyšovat nebude, a podle řady analytiků je celkem dobře možné, že k tomu v tomto hospodářském cyklu již ani nestihne přistoupit. Co bude dělat, až přijde další recese, je proto otázkou. Potenciál pro obnovení nákupů aktiv by to samozřejmě otevírat mohlo.
Společně s japonskou centrální bankou se Fed a ECB největší měrou podílely na mohutném uvolnění finančních podmínek, a to jak prostřednictvím minimálních úrokových sazeb, tak štědrých programů odkupů aktiv. Výrazně se to projevilo po zakolísání burz na přelomu let 2015 a 2016, po kterém nastala silná rally. Ta se v posledních měsících zarazila kvůli obavám z možné recese, nebo přinejmenším dalšího citelného zpomalování růstu.
Centrální banky na to již reagují (včetně třeba i té v Číně, kde je důraz na silný růst základem hospodářské politiky). Fed již neplánuje tak strmé zvyšování sazeb, ECB od něj ustupuje minimálně pro letošní rok a Bank of Japan dále odkupuje aktiva a je připravena ekonomiku podporovat, kdykoli to bude potřeba. Bude to (i tentokrát) akciovým býkům stačit?
Další článek: Převrácená výnosová křivka v USA: Co to (ne)znamená?
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?