Víkendář: Čína se pro USA nesmí stát příliš důležitou
Podle názoru některých amerických politiků a byznysmanů je vztah mezi USA a Čínou „too big to fail“, což v tomto kontextu můžeme vnímat jako „příliš důležitý na to, aby byl vážně narušen“. The American Conservative ovšem tuto doktrínu zpochybňuje. Tvrdí, že po mnoho let sice fungovala, ale chování čínské vlády se stává stále více znepokojivé. Tudíž je namístě uvažovat o tom, zda je vzájemná ekonomická závislost USA a Číny pro Američany skutečně výhodná. A i kdyby byla, měl by tento vztah opravdu dospět do bodu, kdy prostě nemůže být vážně narušen?
TAC připomíná, že fráze „too big to fail“ získala „ošklivou reputaci“ během poslední finanční krize. Původně totiž popisuje problém morálního hazardu, který vzniká ve chvíli, kdy je nějaká banka či jiná finanční instituce „příliš velká na to, aby padla“. A proto jí musí být poskytnuta vládní pomoc, aby nedošlo k vážným škodám v celé ekonomice. TAC tvrdí, že tyto instituce si toho byly dobře vědomy a podle toho se také chovaly. A celá věc tak skutečně může být dobrým úhlem pohledu na americko-čínské vztahy.
Pokud totiž čínská strana dospěje k názoru, že podle USA jsou vzájemné vztahy nenahraditelné, může si dovolit jinak nepřijatelné věci. TAC se dokonce domnívá, že čínská vláda se na tuto kartu spoléhala ve chvíli, kdy americký prezident Donald Trump začal hrozit obchodní válkou. Jenže se mýlila, protože Trump neblafoval. I tak ale čínská vláda například využila toho, že pokles čínských dovozů sóji poškodí zejména Trumpovu voličskou základnu.
TAC se tedy domnívá, že Američané by neměli s Čínou navazovat příliš pevné ekonomické vazby. Na druhou stranu to ovšem neznamená, že by je měli všechny úplně zpřetrhat. Tou správnou strategií je dát najevo, že pokud bude třeba, tyto vazby skutečně lze omezit. Jako varovný příklad v tomto ohledu můžeme poukázat na Nový Zéland, jehož ekonomika je s tou čínskou již pevně provázána a z čínské strany je také postupně znát stále agresivnější chování. Například Canadian Security Intelligence Service tvrdí, že se Čína snaží ovlivňovat politické procesy a rozhodování na Novém Zélandu, prosazuje neférové praktiky v obchodě, potlačuje kritiku zaměřenou na ni samotnou a využívá „příležitosti ke špionáži“.
Zdroj: The American Conservative
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?