(Kurzy.cz)
Nejdražším městem světa již nejen Singapur. Kde je Praha a kdo je na opačném pólu?
Britská analytická společnost Economist Intelligence Unit (EIU) zpracovala každoroční přehled světových metropolí z hlediska nákladů na život v nich. V potaz tak brala více než 400 různých cen u více než 150 služeb a produktů. Porovnala tak běžné položky jako potraviny, dopravu, oděvy či veřejné služby. Následně sledovala, zda se ceny snížily či zvýšily v porovnání s životními náklady v New Yorku, který je použit jako základní benchmark (měřítko). Právě tato metropole se společně s Los Angeles nově dostala do TOP 10. V roce 2017 přitom žádné americké město mezi prvními deseti nefigurovalo.
Z eurozóny se v žebříčku udržela jen Paříž, která se z druhého místa z předchozího roku stala stejně drahou jako v čele se držící Singapur. Navíc se na stejnou úroveň drahoty dostal také Hongkong. Vůbec poprvé v 30leté historii stanovování žebříčku tak první příčku sdílejí hned tři města. Ve srovnání s benchmarkovým New Yorkem jsou o 7 % dražší.
Zdroj: EIA
Pro zajímavost možno zmínit, že New York vede z hlediska nákladů u kadeřníka. Ženy zde za ostříhání nechají v průměru 210 dolarů (přes 4700 korun), zatímco v Paříži 119 dolarů či například v japonské Ósace již jen 53,50 dolaru. Japonská metropole patří k největším skokanům do TOP 10, posunula se stejně jako New York o 6 míst. Obecně EIA právě v evropských metropolích vysledovala vyšší náklady v segmentu osobní péče, ale také domácnost, rekreace a zábava.
V popředí žebříčku vlastně zůstaly švýcarské metropole Curych a Ženeva, kde jsou vysoké náklady především právě na rekreaci a zábavu. Udržel se o jednu příčku klesající izraelský Tel Aviv, u něhož je řada specifických výrazných nákladů především v souvislosti s koupí a pojištěním vozů a v té souvislosti obecně vysokých nákladů na dopravu. Ve srovnání s New Yorkem o 64 % vyšších…
Se žebříčkem za loňský rok výrazně zamíchala inflace a měnové vlivy. Dolar posiloval, řada měn naopak zažila výrazný pokles. Zmínit lze pokles měn v Turecku, Argentině a především ve Venezuele, kde závratná inflace přinesla dokonce novou měnu. V globále došlo rovněž k poklesu poměru potřebných životních nákladů ze 73 % na 69 %. Před 5 lety dosáhly 82 %, před 10 lety dokonce 89 %.
Kde nejvíce zlevnilo?
Právě dopady oslabení měny nejvíce posunuly v žebříčku níže Istanbul a Buenos Aires. A to každé hned o 48 míst, když zlevnily zhruba o čtvrtinu. Ve srovnání s New Yorkem jsou náklady v Istanbulu 46 %, v Buenos Aires dokonce 41 %. Zlevnění postihlo i Brazílii, resp. Sao Paulo a Rio de Janeiro, kde jsou náklady v porovnání zhruba na 53 %. Posun v žebříčku však zaznamenal dokonce Stockholm. Švédská metropole ze 47. místa stala až 56. nejdražší. Náklady jsou zde v porovnání s New Yorkem na 73 %. Za zmínku stojí i hlavní město Ruska, které vypadlo z první stovky. Kleslo o 16 míst na 102. Pozici s porovnatelnými náklady na úrovni 55 %.
A kde zdražilo?
Největší skok v přehledu o 33 míst zaznamenala Nouméa, tedy metropole francouzského zámořského teritoria Nová Kaledonie v Tichém oceánu. Zajímavější je jistě druhá o 29 míst rostoucí Sofie, která předhonila zmiňovanou Moskvu, resp. s porovnatelnými 58 % nákladů je na 90. místě. Zdražovalo se také v ropných emirátech, jako Maskat či Abú Zabí. V USA nejvíce o 12 míst poskočilo San Francisko, které je třicátým nejdražším městem na světě. V porovnání s New Yorkem zde dosahují náklady 85 %.
Nejlevnější města
Válka v Sýrii drží Damašek na konci přehledu, resp. místo si vyměnily s venezuelským Caracasem, kde ve srovnání s New Yorkem zaplatíte v průměru již jen 15 % ceny. Poklesem o 19 příček se coby třetí nejlevnější místo posunul uzbecký Taškent.
Zdroj: EIA
Závěrem možno zmínit, že v žebříčku 133 měst se Praha umístila na 82. místě.
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla