Hard brexit na pořadu dne a (ne)jistoty librových obchodníků
Překvapení se nekonalo. Tak by se dal popsat výsledek včerejšího hlasování britského parlamentu o dohodě o brexitu. Byť britská premiérka Mayová v pondělí představila dohodu „aktualizovanou“ o doplňky, nestačilo to na to, aby neutrpěla další porážku. Dnes bude parlament hlasovat podruhé, tentokrát o scénáři neřízeného brexitu.
Celkem 391 hlasů proti a 242 pro. Taková je bilance úterního hlasování o dohodě, která ostatně nebyla ve výsledku ani tak velkým překvapením. Dnes je na pořadu dne hlasování číslo dvě, a to o možnosti tzv. tvrdého brexitu. Ani v tomto případě bychom se ale neměli dočkat žádného drama, jelikož většina dolní sněmovny je proti neřízenému odchodu.
Pokud tedy dnes britský parlament odmítne „hard brexit“, ve čtvrtek přijde na řadu třetí hlasování, tentokrát o možnosti oddálení odchodu z EU až za aktuálně nastavené datum 29. března. Vzhledem k tomu, jak málo času zbývá, předpokládáme, že posun článku 50 bude přijat.
Následně ale bude potřeba, aby posun brexitu, resp. žádosti o posunutí článku 50, schválilo všech 27 zemí EU. To by dle dosavadních informací nemusel být velký problém. Jedinou otázkou zůstává, o jak dlouhý posun by se jednalo. V cestě totiž stojí květnové volby do Evropského parlamentu, kde hrozí, že by v případě neuskutečnění britského odchodu museli Britové hlasovat (EU by pravděpodobně nezvládla rozdělit britská křesla v EP napříč celým blokem, jak bylo plánováno).
V případě, že by Britové hlasovali i s vidinou odchodu z EU, je možné, že by jak konzervativci, tak i labouristé nepořádali žádnou kampaň. To by pro EU přinášelo potenciální hrozbu vzestupu antievropských stran. Prodloužení článku 50 za květnové volby tedy není pro Brusel až tak pohodlným rozhodnutím, což s sebou přináší možnost, že EU s delším posunem jednoduše souhlasit nebude.
A právě to by mohlo do hry dostat i některé alternativní scénáře. Varianta druhého referenda sice většinovou podporu zřejmě nedostane, o něco větší šanci by mohlo mít dříve již zmiňované vytvoření stálé celní unie. Další možností je pak třetí hlasování o dohodě, u které by ale muselo dojít na další změny, případně doplňky.
Zaměříme-li se na spotový trh libry, začátek týdne se nesl ve znamení optimismu. Odmítnutí dohody s EU sice britskou měnu stálo část předchozích zisků, dnes ráno již ale opět sílí. Děje se tak díky očekávanému scénáři odmítnutí tvrdého brexitu a následného odhlasování žádosti o prodloužení článku 50. A právě díky těmto predikcím považujeme prostor pro další posílení za omezený.
Co se týče otevřených librových pozic, ve srovnání s lednem, kdy proběhlo první hlasování o dohodě s EU, je objem shortů nižší. Na druhou stranu, při pohledu na risk reversal, tj. opční strategie zajištění tvořená kombinací call a put opcí, ze které je možné vyčíst sázky trhu na možný posun podkladového aktiva v daném tenoru, je patrné, že u GBPUSD i EURGBP nadále převažují sázky na oslabení britské měny (krátké i dlouhé tenory). A že investoři nejsou až tak úplně v klidu, potvrzuje i nárůst implikované volatility především u kratších tenorů (jeden až dva týdny) spojený se snahou se zajistit před klíčovými hlasováními.
Pozornost trhů se tak dnes bude plně soustředit na dění kolem brexitu. Samo hlasování o tvrdém brexitu by mělo začít cca ve 20:00 našeho času. Ještě předtím budou reportována data jako průmysl eurozóny či americký index cen výrobců. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1285 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1244 do 1,1308 EURUSD.*
Koruna se v tomto týdnu průběžně posouvá na slabší hodnoty, aktuálně necelé čtyři haléře pod hranicí 25,70 za euro. Spíše než zahraniční dění se na domácí měně začínají projevovat postupně sílící očekávání, že Česká národní banka na příštím, tj. březnovém, zasedání nepřikročí ke zvýšení sazeb.
Co se týče dat, kalendář je pro dnešek prázdný. Dočkáme se až v pátek, kdy bude zveřejněn výsledek průmyslu za leden. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,63 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,62 až 22,89 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory