Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  26.07.2002 09:32:09

Kurzy měn: Včerejší vývoj kurzu eura proti americkému dolaru byl již druhý den ve znamení snížené...

Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB

Datum : 26.7.2002

      Kurz USD/EUR

      
  • Včerejší vývoj kurzu eura proti americkému dolaru byl již druhý den ve znamení snížené volatility, a to přes zveřejnění důležitých a poměrně překvapivých výsledků makroekonomických indikátorů z Německa i ze Spojených států. Kurz se po celý den udržel v pásmu mezi 0,9975 a 1,0025. K opuštění tohoto koridoru došlo až v samotném závěru amerického obchodování, kdy euro posílilo na uzavíracích 1,0052.
  • Německý Ifo index zaznamenal již druhý měsíc v řadě pokles, tentokráte z červnových 91,3 na 89,9. Pokles zaznamenala nejenom složka současných podmínek (ze 78,3 na 77,9), ale především složka očekávání (ze 104,9 na 102,5). Obavy z budoucího vývoje německé ekonomiky vzbuzuje především fakt, že americká ekonomika se může vrátit do recese; dále výrazné posílení eura z posledních měsíců, což se v konečném důsledku může promítnout do snížené konkurenceschopnosti německých exportérů. Třetím významným faktorem zhoršující náladu je současný vývoj na akciových trzích.
  • Bohužel ani ze Spojených států jsme se včera příznivých dat nedočkali. Výsledkem horších německých a amerických dat byl fakt, že vzájemná relace (měnový kurz) tím vůbec nebyla dotčena. Zklamal především výsledek objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ty v červnu zaznamenaly výrazný propad o -3,8%. Výrazně pod očekáváním skončil i počet prodeje domů (-11,7%). Jediným příznivým americký datem včerejšího dne bylo další snížení počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Ten v posledním týdnu dosáhl 362 tisíc, což je nejnižší hodnota za posledních 17 měsíců.
  • Vývoj na americkém akciovém trhu byl včera ve znamení pokračující volatility, ovšem bez zřetelného trendu. Index DJIA se pohyboval chvíli v kladných číslech, chvíli v záporných. Nakonec skončil s nepatrnou ztrátou -0,06%. Technologický index Nasdaq však ztratil poměrně výrazných -3,89%. Vývoj na akciových trzích budou hráči na devizovém trhu s napětím sledovat i dnes, i když silná vazba měnového kurzu a akcií z minulých týdnů se v průběhu tohoto týdne vytratila.
  • Kromě akcií bude zajímavé sledovat i přicházející makroekonomické indikátory. Pokud jde o evropská data, zajímavý bude výsledek květnového běžného účtu platební bilance. Ze Spojených států se pak dozvíme finální výsledek červencového indikátoru spotřebitelské důvěry, který monitoruje University of Michigan. Nemělo by nás překvapit snížení toho indexu, a to především v důsledku posledního výprodeje na americkém akciovém trhu. Klesající ceny akcií totiž výrazným způsobem snižují bohatství Američanů, což se negativně promítne i do jejich spotřebitelských výdajů. Dolar tak zůstává zranitelnou měnou.
Kurz CZK/EUR

      
  • Včerejší obchodní den na korunovém trhu byl plně ve znamení nejistoty související se zasedáním bankovní rady ČNB. Na programu totiž byla měnová politika. Trh očekával nejenom snížení úrokových sazeb v rozsahu 50bp, ale i zásah proti koruně. Především díky tomu koruna v průběhu prvních hodin obchodování oslabila z otevíracích 30,20 až k 30,41. V průběhu odpoledne však centrální banka oznámila, že odkládá o půl hodiny tiskovou konferenci, která byla původně naplánovaná na 15:30. Někteří hráči na trhu se začali domnívat, že ČNB nezasáhne a začali uzavírat své pozice. Díky tomu se kurz v odpoledních hodinách stabilizoval těsně pod 30,30.
  • V pozdních odpoledních hodinách ČNB oznámila, že s platností ode dneška rozhodla o snížení úrokových sazeb o agresivních 75bp. Klíčová dvoutýdenní reposazba se tak dostala na 3,0%, což je o čtvrt procentního bodu pod srovnatelnou evropskou úrokovou sazbou. Podle spekulací dealerů zároveň centrální banka pokračovala ve skryté intervenci. Výsledkem toho bylo, že koruna v závěrečné hodině obchodování oslabila až k 30,60. V samotném závěru obchodování se česká měna obchodovala za cca 30,50. Zavírací kurz činil 30,54.
  • Guvernér ČNB Z.Tůma na tiskové konferenci oznámil, že centrální banka vývoj kurzu koruny bedlivě sleduje. Odmítl však komentovat, zda v uplynulých dnech ČNB skrytě intervenovala tak, jak se o tom na domácím trhu spekuluje. Tůma naopak potvrdil, že banka je ochotna přistoupit k přímým intervencím na trhu, a to kdykoliv to uzná za vhodné.
  • Pro dnešek zůstává díky včerejšímu rozhodnutí centrální banky prostor pro další oslabení koruny zachován. Negativní úrokový diferenciál znamená, že z tohoto pohledu bude ČNB z držby devizových rezerv profitovat. Další intervence jsou tak pravděpodobné, ať ve formě skryté nebo otevřené. Koruně se tak v této chvíli otevírá prostor pro oslabení až k 31,00. Klíčový bude vývoj v nejbližších dnech.
Kurz CZK/USD

      
  • Proti dolaru včera koruna oslabila, a to především díky nečekaně agresivnímu snížení domácích úrokových sazeb ze strany České národní banky. Po převážnou většinu dne kurz osciloval v pásmu mezi 30,15 a 30,40. V reakci na snížení úrokových sazeb koruna v závěrečné hodině obchodování oslabila až k 30,60. Díky korekci v samotném závěru obchodování se však kurz vrátil pod 30,50. Zavírací kurz činil 30,47. Vliv kurzu eura proti dolaru na českou měnu byl tentokráte marginální.
  • Z pohledu domácích faktorů dnes hrozí tlaky na oslabování české měny, a to především díky zvýšeným obavám z intervence centrální banky. Významným kurzotvorným faktorem české měny však dnes bude i vývoj kurzu eura proti americkému dolaru. Z tohoto pohledu bude nutné sledovat přicházející zahraniční makroekonomická data.
  • Pokud jde o evropská data, zajímavý bude výsledek květnového běžného účtu platební bilance. Ze Spojených států se pak dozvíme finální výsledek červencového indikátoru spotřebitelské důvěry, který monitoruje University of Michigan. Hrozí, že spotřebitelská důvěra posledním vývojem především akciových trhů utrpěla. Dolar tak stále zůstává zranitelný.
  • Domácí a zahraniční faktory ovlivňující kurz koruny tak hrozí jít proti sobě, což zvyšuje nejistotu dnešního vývoje. Výsledný pohyb bude záležet na tom, který efekt převáží.
Kurz JPY/USD

      
  • Jen zahájil své čtvrteční obchodování na úrovni 116,64. Po zahájení obchodování jen mírně posílil na hladinu 116,30. Po celý den pak byl víceméně klidný a pouze nepatrně oslaboval. Své obchodování pak zakončil na úrovni 116,52.
  • Včerejší den byl co se týče obchodování klidnější. Trhy s americkým dolarem měly včera mírně nižší volatilitu. Na trhu s jenem stojí proti sobě stále dva faktory. Jedním z nich je postupná tendence oslabování americké měny. Na druhé straně je to obava ze zásahu Bank of Japan proti silné domácí měně.
  • Dnes ráno pak jen proti dolaru oslabil výrazněji. Dostal se až k hladině 117,70. Impulsem pro oslabení byl tentokrát vývoj akciového trhu. Index Nikkei225 výrazně ztrácel. Propadl se o 3,41% na 9561,03 bodu. Index se tak pohybuje velmi blízko minima z února 2001.
  • Dnes ráno byly zveřejněny některé indikátory. Byl zaznamenán pozitivní vývoj. Inflace se v červnu zvýšila o 0,1%. Meziročně jsou ale ceny stále o 0,7% nižší. Výdaje zaměstnanců se zvýšily v červnu o 3,4% y/y a výrazně tak předčily očekávání trhu (0,1% y/y).
Kurz GBP/USD

      
  • Ve čtvrtek libra proti dolaru posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,5715. Po zahájení obchodování měla libra nejdříve tendenci mírně posílit, ještě v evropském obchodování ale opět oslabila z cca 1,5770 k hladině 1,5720. Výraznější pohyb v podobě posílení pak zaznamenala libra až v průběhu amerického obchodování. Své obchodování tak libra ukončila na úrovni 1,5831.
  • Libra opět z velké části sledovala trh euro-dolar, kde euro postupně mírně posilovalo. V průběhu dne ale zaznamenala libra oslabení vůči evropské měně. Stalo se tak poté, co byl zveřejněn propad červnových maloobchodních tržeb. Tržby se meziměsíčně snížily o 0,7% a meziroční růst tak klesl na 4,6%. Trh přitom podle agentury Bloomberg předpokládal růst o 5,6%. V květnu si tržby připsaly 5,5% y/y. Za horším výsledkem s největší pravděpodobností stojí konání světového fotbalového šampionátu a speciální bankovní prázdniny, na potvrzení hypotézy si ale budeme muset počkat na další měsíc. Každopádně data hovoří pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni.
  • Dnes bude zveřejněn první odhad růstu HDP za druhý kvartál tohoto roku. Trh podle agentury očekává zvýšení meziročního růstu z 1,1% na 1,6%.
Kurz PLN/USD

      
  • Ve čtvrtek zlotý proti dolaru mírně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0700. Z této hladiny nejdříve mírně oslaboval směrem k úrovni 4,0850, odpoledne ale své oslabení korigoval. Své obchodování pak zlotý ukončil na úrovni cca 4,0600.
  • Zlotý byl včera víceméně klidný. Trh čekal na dnešní den. To by se měl k dalšímu vývoji fiskální politiky vyjádřit nový ministr financí Grzegorz Kolodko. Ministr financí představí svůj plán na záchranu podniků. Odpoledne pak budou zveřejněny ceny potravin za první polovinu července. Data tak dají trhu větší představu o vývoji inflace.


      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688