Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
Okénko investora  |  11.02.2019 11:33:36

Indický hlad po stříbře stále roste, další faktor, který vytváří ornou půdu pro růst ceny tohoto kovu

V tuto chvíli zažívá globální ekonomika stále ještě poměrně slušné tempo růstu a prosperity a to se projevuje do všech oblastí našeho života. Firmy vyrábějí na maximum, roste spotřeba, poptávka, udržuje se rekordně nízká nezaměstnanost atd. Toto období růstu, jak bylo řečeno se promítá do všech oblastí a výjimkou není ani trh s drahými kovy. Bohužel nic netrvá věčně a již ze všech stran, oblastí přicházejí náznaky poklesu a predikce jsou neustále upravovány, bohužel směrem dolů. Tento vývoj se rovněž projevuje do stříbrného trhu, kde jsme svědky stále rostoucí poptávky a na druhé straně pokulhávající nabídky. Jak je všeobecně známo a není potřeba to zdlouhavě připomínat, je stříbro pokládáno za extrémně podhodnocené a ceny, které v tuto chvíli jsou, jsou jen kapkou v moři a potenciál je úplně někde jinde. Stále více a více indicií tomu nahrává a připravuje ornou půdu pro růst cen. Je to jen otázkou času, kdy se tento potenciál naplno projeví a cenová úroveň se posune vzhůru, úplně na jiné úrovně.

Dalším významným faktorem, který vytváří a bude vytvářet ornou půdu pro růst ceny, je „hlad“ asijských zemí po tomto kovu. Pojďme se podívat na poptávku a vývoj na indickém poli.

Indický hlad po stříbře se opět dostal do svých starých kolejí a pokračuje v růstu. Docela výrazný pokles dovozu a zájmu o tento kov, ale rovněž i o zlato byl zaznamenán v roce 2016, kdy v listopadu proběhla vládní reforma, která zrušila velké bankovky.

Ještě v roce 2015 bylo do země dovezeno 8 529 tun (cca 274 217 921 Oz), následně v roce 2016 byl zaznamenám výrazný pokles a to na úroveň 3 546 tun (cca 114 008 295 Oz). Pokles tedy činil 4 983 tun (cca 160 209 626 Oz). Nicméně toto období bylo jen přechodné a již rok 2017, přinesl opět výrazné oživení na půdu stříbra a zájmu Indů. V roce 2017 činil dovoz opět 5 398 tun (cca 173 552 390 Oz). Oproti roku 2016 nárůst o cca 52,22 %, tedy 1 852 tun (cca 59 544 095 Oz). V roce 2018 činil celkový dovoz 6 955 tun (cca 223 611 870 Oz). Oproti roku 2016 je to nárůst o cca 96,13 %, oproti roku 2017 o cca 28,84 %.

Pro srovnání. Mexiko, jako největší producent stříbra na světě, vytěžilo v roce 2018 – cca 193 mil. Oz (cca 6 002,88 tun). Indie dovezla v roce 2018 cca 223,6 mil. Oz (cca 6 955 tun). Indický import byl o cca 15,86 % vyšší než celoroční produkce Mexika.

Podívejme se na následující grafy vývoje importu stříbra do Indie:

 

Srovnání importu stříbra do Indie 2017 vs. 2018

 

Import stříbra do Indie 1999 - 2018

Indie uspokojuje svou obrovskou část poptávky po stříbře a téměř veškerou poptávku po zlatě hlavně z dovozu, jelikož má omezenou domácí produkci těchto kovů. Indie má ambiciózní plány v oblasti fotovoltaiky a právě zde je obrovská spotřeba. Nachází se zde největší fotovoltaická elektrárna na světě, která zahrnuje plochu 10 kilometrů čtverečních a zásobuje elektřinou 150 000 indických domácností. Spotřeba stříbra bude neustále narůstat, protože cíle jsou úplně někde jinde. Do roku 2022elektrárna zásobovat elektřinou až 60 milionů domácností. Dalším významným odvětvím, které spotřebovává velké množství stříbra je elektronický průmysl. Nedávno byla v Indii otevřena největší továrna společnosti Samsung na výrobu mobilních telefonů. V této továrně by mělo být ročně vyrobeno na 120 milionů mobilů.

A nesmíme zapomenout na poptávku běžných Indů. Indové již nemají dávno zájem pouze o žlutý kov, ale ve velké míře se obracejí na stříbro, jelikož v něm vidí také zdroj bohatství a velký potenciál. Indická poptávka po stříbře se za posledních deset let exponenciálně zvýšila. Indie byla vždy brána jako země, která si libuje ve žlutém kovu, ale to již dávno neplatí. Indická vláda udělala spoustu kroků, které měly Indům zabránit shromažďování zlata. Stanovila dovozní cla, přidala daň z prodeje, zahájila režim výměny zlata za dluhopisy atd. Nicméně toto vedlo spíše k posílení prodeje a dovozů na černém trhu. Rovněž tyto restrikce na půdě zlata vedly k rostoucímu zájmu po druhém kovu a to stříbru, které vedle něj pevně zakotvilo v zájmu Indů a v jejich formě bohatství.

V následující tabulce je zobrazen dovoz stříbra do Indie od roku 19992018:

 

Dovoz stříbra do Indie od roku 1999 - 2018

Ing. Jaroslav Křůpala

Ing. Jakub Petruška

Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.


Logo Zlaťáky.cz

Zlaťáky.cz

Jedna z nejvýznamnějších společností na trhu nabízí nejlepší ceny investičního zlata a stříbra od renomovaných světových výrobců Argor Heraeus SA, PAMP, Perth Mint, Münze Österreich. Disponujeme též nejširší nabídkou numizmatiky v rámci Evropy! Důvěřujte tradici – jsme s Vámi už 10 let. Více informací na www.zlataky.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Et 11:26  Ceny mědi nad 10 000 USD. Hnacím motorem je celosvětová poptávka po zelené energii Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
St 11:44  Ceny zemědělských výrobců klesají již čtrnáct měsíců v řadě Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 11:22  Může Ethereum překonat Bitcoin? Ali Daylami (BITmarkets)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688