4. února: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách
Americké akcie v pondělí posílily v čele s technologickými podniky. K jejich zpevnění podle analytiků přispěly naděje na řešení obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu posílil dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, si připsal 0,70 % na 25 239,37 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,68 % na 2 724,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,15 % na 7 347,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,54 % na 15,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,73 %.
Vzhůru zamířily například cenné papíry technologických společností Apple (+2,84 %) a Microsoft (+2,88 %). Prudký nárůst zaznamenaly akcie softwarové firmy Ultimate Software Group (+19,69 %; v after-marketu ale titul odevzdával přes 16 %), na jejímž převzetí za 11 miliard dolarů se domluvila skupina investorů vedená investiční společností Hellman & Friedman.
4 LEKCE Z VÝSLEDKOVÉ ZPRÁVY APPLU
Na devizovém trhu posiloval americký dolar. Podporovaly ho příznivé údaje o vývoji trhu práce v USA. Euro bylo naopak pod tlakem kvůli obavám z hospodářských rizik v eurozóně, zatímco libra oslabovala kvůli přetrvávající nejistotě kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.
PROČ TRHY PADAJÍ?
Kolem 22.00 SEČ jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba 0,2 % na 1,1433 USD. Libra vůči dolaru ve stejnou dobu vykazovala pokles o 0,3 % na 1,3040 USD. Dolar posiloval rovněž vůči japonskému jenu. Poprvé od začátku roku překročil hranici 110 JPY, později však o část zisků přišel.
TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU HEDGEOVÉ LEGENDY
Ceny ropy zahájily pondělní obchodování růstem až na nejvyšší hodnotu za dva měsíce. Napomohly tomu obavy o dostatek dodávek na trh po snížení těžby ropným kartelem OPEC a dalšími předními producenty a zavedení sankcí USA vůči Venezuele. Později však zisky smazaly a nakonec klesly až o procento. Zvrat způsobila statistika z USA, která vyvolala obavy ze zpomalení globální ekonomiky.
PAVEL KOHOUT: TRHY V ROCE 2019
Nejnovější statistika z USA ukázala, že nové zakázky na americké zboží v listopadu nečekaně klesly. Prudký byl hlavně pokles poptávky po strojích a elektrickém vybavení. "Na trhu, který hledá směr, panuje obava, že jakékoli zpomalení ve zpracovatelském sektoru může zmírnit poptávku. Protože čísla byla trochu zklamáním, nahrálo to scénáři o snížení poptávky," komentoval údaje ropný analytik z Price Futures Group Phil Flynn.
Ceny částečně podporují zprávy o tom, že Organizace zemí vyvážejících ropu a další přední těžaři v čele s Ruskem snižují těžbu, jak slíbili. Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak uvedl, že od října do ledna těžba v zemi klesla o 47 000 barelů denně. Podle průzkumu agentury Reuters se těžba kartelu OPEC v lednu snížila nejvíce za dva roky.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ PONDĚLNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory