Manufacturing PMI je nejslabší od ledna 2013
Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v lednu dále klesl a je nejslabší od ledna roku 2013.
Indikátor PMI klesl dále hlouběji pod úroveň 50, která odděluje pásmo expanze a poklesu: jinými slovy, průzkum PMI hlásí, že se v tuzemském zpracovatelském průmyslu na počátku letošního roku prohloubil pokles aktivity.
Na tuzemský zpracovatelský průmysl dopadá slabší růst průmyslové aktivity v eurozóně, tedy slabší situace na našem hlavním exportním trhu.
Indikátor PMI klesl v případě tuzemského zpracovatelského průmyslu na šestileté minimum.
Na své aktuální úrovni, jež činí 49,0, indikátor PMI hlásí, že se v tuzemském zpracovatelském průmyslu prohlubuje pokles aktivity.
Negativní signály vysílá průzkum PMI zejména ohledně výroby a nových objednávek, poprvé od dubna roku 2013 tento průzkum hlásí také pokles zaměstnanosti v tuzemském zpracovatelském průmyslu.
Aktivita ve zpracovatelském průmyslu ve středoevropském regionu je poznamenána slabším růstem průmyslu v eurozóně.
Po většinu roku 2018 bylo patrné, že se zpomalení růstu průmyslové aktivity v eurozóně přenáší i na středoevropský region: průzkum PMI toto naznačuje především v případě České republiky a Polska.
Polsko ostatně hlásí, že nové exportní zakázky v lednu klesly šestý měsíc v řadě a dokonce šlo o jejich nejsilnější pokles od června 2009.
Evropský zpracovatelský průmysl byl v průběhu roku 2018 poznamenán růstem bariér v mezinárodním obchodě, zpomalením růstu v Číně, politickými nejistotami jako je brexit a v neposlední řadě se na evropském automobilovém průmyslu negativně projevilo zavedení nové emisní normy EU v září loňského roku.
Negativní vliv některých z těchto faktorů by měl v dalších měsících a čtvrtletích odeznít a osobně předpokládám, že evropský průmysl začne během letošního roku reportovat příznivější zprávy, což by mělo následně platit i pro českém průmyslu.
Samotný leden je ale dle všeho slabý: růst průmyslové aktivity dle průzkumu PMI v eurozóně dále zpomalil a jak český zpracovatelský průmysl, tak jeho polský protějšek, hlásí pokles celkové aktivity, jenž je reflexí slabších objednávek ze zahraničí.
Lednový průzkum PMI nepřináší dobré zprávy pro českou korunu a z pohledu měnové politiky půjde na nadcházejícím zasedání ČNB o argument ve prospěch stability úrokových sazeb.
Stabilita úroků ČNB je pro únorové zasedání bankovní rady scénář očekávaný finančním trhem, argumentem pro stabilitu úroků ČNB jsou právě rizika spojená s vývojem vnějšího ekonomického prostředí, tedy slabší růst v eurozóně.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Bitcoin - hodnota bitcoinu vývoj 2013 v USD
- Valorizace důchodu 2024 - kalkulačka online: průměrný starobní důchod se od ledna 2024 zvýší o 400 korun
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Manufacturing PMI je nejslabší od ledna 2013
- Káva leden 2013 v USD - cena kávy v lednu 2013, minima, maxima, průměr. 1 libra - měna USD
- Rusnok: Spuštění penzijní reformy od ledna 2013 je nereálné (5.2.2012)
- Od ledna do září 2013 byl zkontrolován každý devátý v pracovní neschopnosti
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od ledna 2013
- PMI z průmyslu za červen je nejslabší za bezmála 10 let (Komentář)
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?