V Praze už není tak blaze, kde se žije nejlépe? SROVNÁNÍ
V Praze se už dávno nežije tak blaze, jak by se mohlo zdát. Více než desetina lidí v hlavním městě jen sotva se svým příjmem vyjde. Průměrná hrubá mzda je tu sice téměř 37 tisíc korun, ale náklady služby jsou v Praze daleko vyšší než v jiných městech. Kde se žije lépe?
Každý desátý člověk žijící v Praze má problém vyjít s platem, a to i přesto, že v metropoli je nejvyšší průměrný výdělek v republice. Obecně nejvíc peněz z výplaty jde na bydlení.
Pronájmy bytů 3+1 s rozlohou kolem 80 metrů se pohybují od 15 do 25 tisíc korun, a to bez energií. Ceny takových bytů ani na okraji metropole neklesají pod čtyři miliony. Pražané jsou na tom s tím, jak vycházejí s penězi, podobně jako lidé v některých chudších regionech.
Problém vyjít s penězi mají lidé hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Na třetím místě je hlavní město. Lidé v Praze mají vyšší výdaje i v dalších oblastech, zejména ve službách. A nejvyšší jsou v hlavním městě tradičně ceny benzínu a nafty, a to i o dvě koruny za litr, než je průměr ve zbytku republiky. Vysoké jsou v Praze i ceny v restauracích.
Rohlík, párek, trocha kečupu a samozřejmě nesmíme zapomenout na ubrousek. Za to v hlavním městě zaplatíte i 40 korun. V Ostravě je situace příznivější. Párek v rohlíku nás stál pouze 20 korun.
V historickém centru Prahy stojí půllitr dvanáctky i 150 korun, na okraji kolem 40. V Českých Budějovicích vyjde štamgasty velké pivo v průměru na 45 korun. Například budějovické pivo od nového roku zdražilo o tři koruny.
V některých pražských salonech ženy platí i tisícové částky. Řada z nich do kadeřnictví raději ani nechodí. V Českých Budějovicích zaplatí ženy za základní střih v průměru od 400 do 500 korun. Pánský střih vyjde na necelé tři stovky.
Podle statistiků u nás nejlépe vyjdou s penězi lidé z Karlovarského kraje. A to i přesto, že tu výdělky rozhodně nejvyšší nejsou. Oproti Praze tu je ale třeba bydlení o polovinu levnější. Vyjít s penězi prý nedělá velké problémy ani lidem na Královéhradecku nebo na Vysočině.
Členové každé druhé domácnosti v Karlovarském kraji si před výplatou prý řeknou, že to s penězi za měsíc zvládli a každá devátá rodina si s financemi nedělá vůbec starosti.
Hrubé mzdy v tomto koutu země jsou zhruba o čtyři tisíce nižší, než je celorepublikový průměr. Oproti 130 kilometrů vzdálené Praze už je rozdíl jedenáct tisíc.
Jenže například cena za jeden metr čtvereční bydlení v Karlových Varech je poloviční, rozdíl v cenách bytů v řádech milionů korun. Když srovnáme ceny pohonných hmot, tak za jeden litr benzínu oproti Praze karlovarští řidiči ušetří korunu a 45 haléřů, u nafty pak korunu a 32 haléřů. Oproti jižní Moravě je úspora 70 haléřů na litr paliva.
Velmi spokojeni s poměrem příjmů a výdajů na život jsou i na Královéhradecku, na Vysočině a překvapivě si na to, jak vycházejí s penězi, podle statistiků nestěžují ani na severu Moravy.
Velkou položkou v životě každé rodiny je jídlo. Ceny potravin se sice ve velkých obchodních řetězcích po republice nijak zásadně neliší, ale lidé v Ostravě ušetří třeba v restauracích na poledním menu.
Obědové menu v centru Ostravy se pohybuje kolem 90 korun. Ve Varech je to v průměru jen 99 korun a deset haléřů. Naproti tomu v Praze strávníci podle statistik platili průměrně 117 korun a 40 haléřů.
Paradoxní je, že podle posledních statistik právě Moravskoslezskému a Karlovskému kraji ubylo nejvíc obyvatel.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Nejlevnější tarify 2023 - srovnání tarifů operátorů
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Akcie cz online, Burza Praha, RMS - kurzy.cz/akcie-cz
- Směnárny Praha - Kurzy měn ve směnárnách
- Burza - Burza cenných papírů Praha, Akcie cz - online
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
- BCPP Praha online - Burza cenných papírů, kurzy akcie cz
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA