Eurozóna je neudržitelná
„Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker, který tvrdí, že euro se stalo symbolem jednoty, suverenity a stability.“ Takto hodnotí současné „oslavy“ Marshall Auerback na stránkách The Credit Writedowns s tím, že „většina kontinentu je charakterizována dvojcifernou nezaměstnaností, rostoucí nerovností, politickými tenzemi a ztrátou generace mladých lidí, kteří nikdy nezažili nic, co by se vzdáleně podobalo silnému ekonomickému boomu“.
Nejhorší věcí na eurozóně je podle Auerbacka „sama měnová unie“. Ta totiž „posiluje strukturální nerovnováhy mezi členskými zeměmi i mezi společenskými vrstvami v rámci jednotlivých států“. Vytvoření eurozóny přitom podle ekonoma mělo být mezikrokem ke „Spojeným státům evropským“, které měly disponovat i nadnárodní fiskální autoritou. Jenže tento cíl je s ohledem na reálnou politickou a společenskou situaci v Evropě nedosažitelný a tudíž je namístě uvažovat o rozpadu měnové unie.
V dokonalém světě by tento rozpad proběhl koordinovaně. Byly by opět plánovaně a organizovaně zavedeny národní měny, ale „mnohem pravděpodobnější je to, že rozpad proběhne kvůli krizi“. To, že eurozóna přežila 20 let, přitom „není důkazem rostoucí pravděpodobnosti ještě pevnější unie, ale důkazem potlačení demokracie a zesílení technokracie“. Euro totiž „zničilo vazbu mezi daným státem a penězi a s ní i flexibilitu v boji proti krizím“. Stalo se „nástrojem hamižnosti, který umožňuje masivní přesun bohatství směrem k té nejbohatší části evropské společnosti“. Národní parlamenty nemají kvůli euru potřebnou kontrolu nad fiskální politikou. Úleva přichází jen ve chvílích podobných tomu, když Mario Draghi v roce 2012 pronesl památná slova: „Učiníme vše, co je třeba.“ Následně se dostavilo ekonomické oživení, ale jeho trvání bylo pouze dočasné.
„Ekonom Michael Burrage nedávno porovnal ekonomické výsledky 12 zakládajících zemí eurozóny se zeměmi, které jsou nezávislé a mají podobné charakteristiky, co se týče struktury hospodářství, institucí na trhu práce a produktivity. Není žádným překvapením, že země eurozóny se pohybují na konci vzniklého žebříčku úspěšnosti,“ píše Auerback. A poukazuje i na to, že v zemích, jako je Švýcarsko, Norsko či Velké Británie, panuje nižší nezaměstnanost než v zemích eurozóny. U ní se nepotvrdily naděje na postupnou konvergenci, protože strategie „jedna velikost pro všechny“ tu nemůže fungovat. Jednotlivé členské země se totiž liší v mnoha ohledech včetně výše dluhů, nezaměstnanosti, vzdělání či míry automatizace a tak dále. Za klíčový problém ekonom považuje zmíněnou ztrátu fiskální suverenity, která plyne z toho, že vlády si nemohou půjčovat ve vlastní měně.
Dosavadní vývoj ukazuje, že pokud dojde k oslabení eura, těží z toho zejména Německo, zatímco země na jihu rostou stále pod svým potenciálem. Společná monetární politika pak tenze v eurozóně spíše zvyšuje, namísto toho, aby je stírala. Levné peníze z ECB před krizí nafukovaly bublinu v zemích jako Řecko či Portugalsko, což budilo dojem konvergence k bohatšímu severu. Po krizi byly zase sazby ECB z hlediska zemí na jihu nastaveny příliš vysoko a ty tudíž trpěly mnohem více než třeba Německo.
Ekonom tvrdí, že eurozóna má i hluboký „filozofický“ problém, který se projevuje vysokou averzí k vládním dluhům. Pokud přitom budeme po vládách požadovat, aby dosahovaly dlouhodobých rozpočtových přebytků, znamená to, že soukromý sektor bude opět v deficitu. Vláda tedy bude dluhy snižovat, ovšem soukromý sektor je bude zvyšovat a „je těžké říci, proč je pro domácnosti lepší, když ony budou kupit dluhy, zatímco vláda je bude omezovat“. Brexit, který má být ve své podstatě „přátelským rozvodem“, pak naznačuje, že návrat k vlastním měnám by byl v eurozóně velmi složitým procesem. Stačí jen pomyslet na mezinárodní pře týkající se závazků nyní denominovaných v eurech. Alternativa ve formě dalšího pokračování existence eurozóny je ale podle ekonoma čím dál tím méně udržitelná.
Zdroj: The Credit Writtedowns
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Eurozóna je neudržitelná
- Průběžný penzijní systém je neudržitelný a ročně bude generovat deficit 4% HDP
- Průzkum: 47% investorů míní, že US trhy jsou blízko neudržitelných hodnot, pro 14% je to už bublina - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Průzkum: 47% investorů míní, že US trhy jsou blízko neudržitelných hodnot, pro 14% je to už bublina
- Sumner: Překvapivý americký boom je neudržitelný, Velká stagnace bude pokračovat
- Tůma: Současné posilování koruny je neudržitelné
Benzín a nafta 08.01.2025
Natural 95 35.83 Kč | Nafta 35.06 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla