Zákeřné taktiky. Šmejdi mají nové finty, jak vás obrat, varují experti
Nepoctiví prodejci hledají stále nové způsoby, jak se obohatit na nevinných lidech - a neštítí se opravdu ničeho. Aktuálním trendem jsou nabídky levnějších energií. Česká obchodní inspekce provedla kontrolu těchto nabídek a více než 80 % z nich bylo protiprávních!
Nepoctiví prodejci neustále vymýšlejí nové praktiky, jak se obohatit na nic netušících lidech. Zatímco ještě poměrně nedávno byly nejčastější taktikou předváděcí prodejcí akce, současným trendem je nabízení služeb v oblasti energie.
Česká obchodní inspekce (ČOI) minulý rok provedla první sérii kontrol, které byly zaměřené přímo na prodejce, kteří slibují zprostředkování levnějších energií. "Problematika nekalých obchodních praktik se přenesla na trh s energiemi," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
A výsledky kontrol předčily všechna očekávání - 83 % nabídek porušovalo právní předpisy. Mezi nejčastější prohřešky patří klamavá obchodní praktika, kdy prodejce poskytuje nepravdivé informace a člověk se tak rozhodne koupit něco, co by jinak nekoupil.
Mezi další porušení patří klamavé opomenutí, při kterém prodejce lidem nesdělí podstatné informace, které člověk potřebuje k rozhodnutí, zda věc koupit, anebo ne.
Prodejci se při nabízení energií také často dopouští toho, že kupujícího neinformují o tom, že případné spory se po podepsání smlouvy budou řešit mimosoudně. Hojně zastoupeným porušením jsou také nepřesné informace o uplatnění reklamace.
Prodejci mimo jiné praktikují i agresivní obchodní taktiku, kdy na člověka tlačí tak dlouho, až si koupí něco, co by si jinak nekoupil. Kromě obtěžování a psychického nátlaku se podvodníci občas uchylují i k fyzickému nátlaku.
"Zpravidla je takové jednání zacíleno na potenciálně zranitelné skupiny spotřebitelů, a to jsou především senioři," podotkl Mojmír Bezecný.
Česká obchodní inspekce lidem radí, aby využívali oficiální online porovnávače cen energií - například na stránkách Energetického regulačního úřádu, pokud chtějí za energie skutečně ušetřit, a následně oslovit přímo konkrétního dodavatele.
Mezi základní zásadu je nepouštět prodejce domů. Podomní prodej je zakázaný a stejně tak inspektoři energetického úřadu neobcházejí domácnosti. V případě, že se prodejce představí jménem existující společnosti, je potřeba se obrátit na konkrétního dodavatele. Podvodníci se totiž neštítí vydávat se za zástupce existující společnosti.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Kdo má dnes svátek?
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Zákeřné taktiky. Šmejdi mají nové finty, jak vás obrat, varují experti
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI