Budeme v roce 2019 dost chytří na to, abychom věděli, jak jsme hloupí?
Richard Feynman ve svém životopise vzpomíná i na dobu, kdy pracoval na vývoji jaderné bomby. Čtenář se mimo jiné dozví, jak se jen tak z nudy naučil otevírat zámky trezorů a kartoték s informacemi o všech tehdy známých technologií týkajících se této zbraně. Vědec také popisuje, jak se všichni radovali z jejího prvního ostrého testu. Jen na jednoho z nich prý tehdy dolehla představa o tom, co vlastně stvořili. Někdy prostě naše chytrost příliš předběhne naší moudrost. Možná, že bychom si mohli přát, abych k tomu nedošlo v novém roce (a ani poté). Záleží jen na nás.
Následující graf z dílny The Visual Capitalist ukazuje, jak rychle penetrovaly americkou společnost dnes již běžné spotřebitelské technologie. První z nich jsou pevné linky, jejichž rychlost penetrace je zároveň nejpomalejší a ke konci dokonce trend obrací k poklesu. Relativně pomalu se šířily i automobily, rychlejší byla elektřina, rádio, či ledničky. Za povšimnutí stojí i to, jak často a jak moc s rychlostí penetrace zahýbala ekonomicky a společensky těžká třicátá léta.
Čím více se v grafu přesouváme k současnosti, tím jsou penetrační křivky strmější – nové technologie, jako mikrovlnky, počítače, mobilní a chytré telefony, či sociální sítě dosáhnou masového užití během několika málo let. Třeba s elektromobily to velice pravděpodobně takto nebude a to samé platí třeba o autonomních vozech. Celkově nám ale „za dveřmi“ stojí asi dlouhá řada nových technologií, které mohou velmi rychle měnit naše životy výrazně. A oběma směry.
V ideálním případě to i zde znamená být dost chytří na to, abychom věděli, že nejsme vševědoucí a přistupovali k nástrojům, které jsme si dali do rukou, s pokorou. Konec konců, z politiků, analytiků, ekonomů, či třeba diskutujících na sítích a ve fórech vždy napáchají nejvíce škod právě ti, kteří jsou chytří, ale ne dost na to, aby věděli to, co pan Feynman. Tedy ti, kteří mají jasno ve všem, jen ne ve vlastních slabostech a slabých místech svých úvah. A v nejhorším případě si ještě vytvořili nějakou falešnou modlu, které má podle nich spasit svět. V jejich rukou mohou být nové technologie zbraněmi hromadného ničení.
Mohl bych tu psát o tom, jaký dopad mají, či k našemu zklamání (zatím) nemají nové technologie na růst produktivity a potenciálu. Jak mohou měnit trh práce, zvyšovat příjmovou nerovnost, či snižovat vypovídající schopnost tradičních ekonomických statistik a ukazatelů. Ale to jsou věci ve srovnání s výše uvedeným podružné. Svět přechází od tvrdého k měkkému a měkké může být někdy ničivější, než tvrdé. Připomínejme si někdy, jak jsme hloupí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?