Úspěch na trzích vyžaduje komplexní myšlení
Méně zkušení investoři bývají překvapeni, když akciová společnost reportuje dobré hospodářské výsledky, ale cena jejích akcií "v reakci" na to klesá. Pro ty, kteří dokáží uvažovat v souvislostech, to ale takové překvapení není.
K dosažení výjimečných investičních výsledků musíte mít názor na hodnotu, který není v souladu s tím většinovým, a musíte mít pravdu. Není to jednoduché. Dobrou zprávou je, že těch, kdo přemýšlejí jednoduše, je více. A tito zvyšují výnosy pro ty, kteří jsou schopni myslet komplexněji a hlouběji. Pokud chcete dosahovat vynikajících výsledků, musíte patřit do druhé skupiny," píše známý investor Howard Marks ve své knize The Most Important Thing: Uncommon Sense for the Thoughtful Investor.
Ti, kteří uvažují jednoduše, budou očekávat, že dobré výsledky budou znamenat růst cen akcií. Ti, kteří o trzích přemýšlí komplexněji a hlouběji, vědí, že se ceny akcií vyvíjejí (mimo jiné) na základě srovnání výsledků a očekávání, nikoli na základě srovnání s předchozími čísly.
Ti, kteří chtějí v současnosti dosahovat dobrých výsledků, musejí pochopit, jak fungují očekávání trhu. Je důležité vědět, co je již v cenách zahrnuto a jak danou firmu vnímají ti, kdo přemýšlejí jednoduše. Mezi ně (bohužel) většinou patří individuální investoři, také mnoho velkých institucionálních investorů a média. Jak říkají někteří zkušenější investoři, média odrážejí náladu na trzích, jde tedy o dobrý indikátor konsenzu na trhu.
Bloger a hedgeový manažer Jesse Felder uvádí dva skvělé příklady toho, jak to funguje. První je minimum kurzu zlata před třemi roky. Po čtyřech letech poklesu se konsenzus trhu ustálil na velice pesimistické hladině, ze zlata se stala "nejnenáviděnější investice" a v médiích se o kovu psalo jako o bezcenném nástroji. Nakonec se všichni jednoduše uvažující na zlato vykašlali, takže jakákoli pozitivní informace (nebo lepší než očekávaná) mohla vést k růstu ceny. A vedla.
Druhý příklad je aktuálnější, ale podle Feldera mohl souviset s příkladem prvním. Špatná nálada na trhu se zlatem totiž mohla podpořit zlepšení konsenzu trhu ohledně bitcoinu. Ten se v extrémní formě projevil v jednom článku v magazínu New York Times ze začátku roku 2018. Titulek hovořil o výhodách vlastnění kryptoměny a vysmíval se těm, kdo bitcoin nevlastní. Optimismus nemohl být větší. Zpětně se ale zdá, že veškerá pozitiva již byla v kurzu zahrnuta, zatímco negativní novinky měly potenciál cenu srazit níže. A stalo se.
Pozitivní sentiment ohledně kryptoměn a negativní nálada na trhu se zlatem mohou souviset, jelikož obě "aktiva" část trhu považuje za alternativní měny. Propad hodnoty kryptoměn může být pro žlutý kov dobrou zprávou. Ti, kteří patří mezi komplexně uvažující investory, však na taková "spojení" nespoléhají a vnímají i jiné faktory, které mohou v nejbližší době podpořit cenu zlata.
Další článek: Ukrajina, Jamajka, Katar: Letošní akciové stupně vítězů jsou zatím jedno velké překvapení
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?