Čína a dvojsečná zbraň hospodářské politiky
Politika a vládní ekonomická opatření mají na čínské finanční trhy nadále výrazný vliv. Nejistota ohledně hospodářské politiky je přitom v Číně poblíž maxim, čemuž odpovídá i slabost tamního akciového trhu. Medvědí trend tak mohou naleptat právě politické faktory.
Směs socialismu, kapitalismu a autokracie, to je současná Čína. Tamní akcie se podle standardních ukazatelů zdají být mimořádně levné, ovšem vzhledem k významu politických vlivů na dění na trhu má smysl sledovat právě kroky tamních politiků, případně centrálních bankéřů, nikoli samotné ocenění.
Index nejistoty v oblasti hospodářské politiky je založený v podstatě na algoritmech sledujících výskyt určitých výrazů ve zpravodajství. Graf indexu a vývoje cen akcií na burze v Šanghaji je celkem výmluvný - korelaci musí uznat i ten, kdo jí jinak zrovna nefandí. Má to logiku, hospodářská (a měnová) politika mají na trhy velký vliv a index nejistoty reaguje na mediální zmínky o obavách, problémech a podobně. Jedno s druhým tedy úzce souvisí.
Čína v současnosti v ekonomické oblasti řeší několik významných témat. Hospodářství jako celek zpomaluje, ceny nemovitostí rychle rostou a znemožňují velké části populace dosáhnout na některé typy bydlení, obchodní válka a souboj o globální hospodářskou pozici se Spojenými státy pokračuje a vláda řeší, zda nejdříve reformovat ekonomiku a celý systém, bojovat s rostoucím dluhem, nebo naopak ekonomiku stimulovat, nakolik se otevírat zahraničnímu kapitálu a jak udržet sociální smír.
Ekonomická nejistota a na ni navazující politika jsou dvojsečná zbraň. Na jednu stranu růst nejistoty není pro akcie pozitivním signálem, na druhou stranu její případný extrémní nárůst může vládu přimět k nové vlně podpory ekonomiky (a třeba i vstřícnějšímu přístupu v jednáních s USA o vzájemném obchodu), což by naopak pro cenné papíry byl příznivý faktor. Politika se tedy nakonec může stát katalyzátorem optimismu ohledně vývoje cen čínských aktiv.
Další článek: Akcie v roce 2019: Zachraň se, kdo můžeš, zní ze Société Générale
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?