ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  12.04.2024 16:18:00

EU a USA pořádají čtvrtý společný dialog o politice hospodářské soutěže v oblasti technologií

Společný dialog o politice hospodářské soutěže v oblasti technologií

Dnes se ve Washingtonu setkala výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, předsedkyně Federální obchodní komise USA (FTC) Lina Khanová a náměstek ministerstva spravedlnosti USA pro antimonopolní záležitosti (DOJ) Jonathan Kanter na čtvrtém zasedání společného dialogu o politice hospodářské soutěže mezi EU a USA v oblasti technologií (dialog TCPD). Účelem dialogu je prohloubit spolupráci, a pomoci tak zaručit a podpořit spravedlivou hospodářskou soutěž v oblasti digitální ekonomiky.

Nárůst datových monopolů a rychlá expanze umělé inteligence zvýrazňují konkurenční hrozby, kterým ze strany dominantních digitálních strážců přístupu čelíme“, uvedl náměstek ministerstva spravedlnosti USA pro antimonopolní záležitosti Jonathan Kanter. „Výměna osvědčených postupů s našimi globálními partnery nám pomůže účinněji sloužit americkým občanům, přičemž velmi oceňujeme trvalé angažmá Evropské komise v rámci dialogu TCPD.“ „Podnikatelské modely se vyvíjí přelomovou rychlostí, aby vytvořily a monetizovaly umělou inteligenci a nástroje algoritmického rozhodování, proto je nesmírně důležité spolupracovat s našimi mezinárodními partnery a sdílet s nimi osvědčené postupy“, prohlásila předsedkyně Federální obchodní komise paní Lina M. Khanová. „Společný dialog o politice hospodářské soutěže v oblasti technologií poskytne orgánům Spojených států i Evropské komisi klíčovou příležitost k prodiskutování nových hrozeb v rychle se vyvíjející digitální ekonomice.“

Dnešní dialog se zaměřil na: i) překotně vyvíjející se technologie v digitálním odvětví, jako je umělá inteligence a cloud, ii) zajištění toho, aby kontrola spojování podniků zohledňovala realitu moderní digitální ekonomiky, a iii) co nejlepší zohlednění vývoje dynamiky trhu v digitálním odvětví, zejména v souvislosti s technologickými platformami.

Tyto tři orgány se shodly na tom, že je důležité pokračovat v úzké spolupráci v rámci dialogu TCPD s cílem zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž v odvětví technologií. Dialog TCPD bude pokračovat zasedáními na vysoké úrovni, jakož i pravidelnými diskusemi na techničtější úrovni.

Souvislosti

Dne 15. června 2021 zahájili předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a prezident Spojených států Joe Biden zasedání Rady EU-USA pro obchod a technologie (TTC). Rada pro obchod a technologie slouží jako fórum, na němž USA a EU koordinují přístup ke klíčovým globálním otázkám v oblasti obchodu, hospodářství a technologií a které umožňuje prohloubení transatlantických obchodních a hospodářských vztahů založených na sdílených demokratických hodnotách.

Dne 7. prosince 2021 zahájily Komise, Federální obchodní komise USA a antimonopolní oddělení Ministerstva spravedlnosti USA dialog TCPD, který se zaměřuje na rozvoj společných přístupů, posílení spolupráce v oblasti politiky hospodářské soutěže a prosazování práva v odvětví technologií. Druhé zasedání dialogu TCPD se konalo dne 13. října 2022 a třetí dne 30. března 2023.

Komise, Federální obchodní komise USA a antimonopolní oddělení Ministerstva spravedlnosti USA mají dlouhou tradici úzké spolupráce při prosazování antimonopolních pravidel a politiky. Tato spolupráce započala ještě před přijetím formální dohody v roce 1991 mezi Komisí Evropských společenství a vládou Spojených států amerických o uplatňování jejich právních předpisů v oblasti hospodářské soutěže, kterou následně doplnila dohoda z roku 1998 o používání zásad pozitivní zdvořilosti při prosazování jejich pravidel hospodářské soutěže. V roce 2011 tyto tři orgány znovu potvrdily své pevné odhodlání pokračovat v tomto vzájemně prospěšném vztahu kooperace tím, že přijaly společné osvědčené postupy pro spolupráci v oblasti spojování podniků.

Quote

„Dnešním zasedáním jsme dále prohloubili naši spolupráci v oblasti politiky hospodářské soutěže a prosazování práva v oblasti technologií. V překotně rozvíjejícím se odvětví technologií se objevují globální výzvy, například v souvislosti s umělou inteligencí a oblastí cloud computing v širším slova smyslu. Je zcela zásadní, abychom tyto výzvy anticipovali a řešili v úzké spolupráci, a tím vzájemně zužitkovali zkušenosti nabyté na obou stranách Atlantiku ve prospěch spotřebitelů i podniků.“
Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně odpovědná za politiku hospodářské soutěže 2024-04-10

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688