Zpomalení globálního růstu může být vyšší, než se čeká
OECD zrevidovala prognózu růstu na rok 2019 až 2020 směrem dolů z 3,7 % na 3,5 %. Zpomalení hospodářského růstu by mohlo být podle odhadu xPartners výraznější, než se očekává, pokud by se rizika v následujících měsících opět nahromadila. Obnovení obchodního napětí, zhoršení geopolitických vztahů na Blízkém východě a ve Venezuele patří mezi hlavní obavy.
Celosvětové hospodářství se v následujících dvou letech „unaví". Globální růst HDP je vysoký, ale pravděpodobně dosáhl svého vrcholu. V návaznosti na tyto nové výsledky odborníci OECD snižují své hospodářské prognózy. Před dvěma měsíci očekávali další růst na úrovni 3,7 % v příštím roce, oproti 3,9 % na jaře. Organizace násobí obavy z globální aktivity.
Projekce ekonomů naznačují, že vývoj HDP se liší podle zemí a sektorů činnosti, což je v rozporu s obecnou expanzí roku 2017. Růst HDP se odhaduje o 1 % níže na 2 % pro rok 2020. Rizika v USA se zvyšují, protože expanzivní politika Donalda Trumpa drasticky zvyšuje deficity a americká aktivita by se tak mohla rychle zpomalit.
V eurozóně růst HDP nadále klesá. Po mimořádném růstu 2,5 % v roce 2017 by mělo HDP měnové zóny klesnout na 1,9 % v roce 2018, 1,8 % v roce 2019 a 1,6 % v roce 2020. Italská politická situace nadále vyvolává na trzích napětí a vytváří pochybnosti v rámci evropských institucí již několik měsíců před volbami, důvěra v italské banky se tak výrazně zhoršila.
Pro Čínu očekává OECD pokles HDP z 6,9 % v roce 2017 na 6,6 % v roce 2018, 6,3 % v roce 2019 a 6 % v roce 2020. Asijský gigant zpomalil investice do infrastruktury a úvěry se zastavily. Stárnutí čínské pracovní síly a obchodní napětí by navíc mohlo ovlivňovat průběh hospodářské činnosti. Čínští producenti budou navíc trpět penalizací ve formě uvalení amerických dovozních cel.
Rozvíjející se ekonomiky způsobují určité pochybnosti mezi ekonomy OECD. Vážnou finanční krizi nedávno překonala Argentina a Turecko. Riziko nákazy v globálním měřítku je však omezené. Podle autorů zprávy OECD, finanční napětí pozorované v Argentině a Turecku nevyhnutelně nepředstavuje systémová rizika pro světové hospodářství vzhledem k finančním a obchodním vazbám, které tyto dvě země mají se zbytkem světa.
Celosvětově existuje řada rizik, které by měly jednotlivé ekonomiky pozorně
sledovat a snažit se ochránit své hospodářští před výraznějším poklesem HDP
správným nastavením politik, což však víme, že není jednoduché v situaci globální
stagnace.
Silvia Holá
V oboru finančních trhů působí pět let. Ve společnosti Grant Capital připravovala pravidelné analýzy vývoje cen finančních instrumentů a fundamentální výhledy trhů, pak pracovala ve společnosti WBP Online. Nyní pracuje jako hlavní analytička společnosti xPartners. Věnuje se převážně dění na komoditních trzích a forexu. Zároveň dokončuje studium oboru Finance na Mendelově univerzitě v Brně.
xPartners - Investiční služby
Doba je dynamická a nabízí inovativní investiční příležitosti. Proto jsme tu my, mezinárodní společnost poskytující spolehlivé a bezpečné investiční služby po celém světě včetně České republiky - s lokální podporou v rodném jazyce a propracovaným systémem vzdělávání.
Více informací na: https://www.xpartners.com
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?