Rozbřesk: Týden ve znamení boje o Brexit a kolaps cen ropy nebere konce
Theresa Mayová začne tento týden obhajovat rozvod s EU na domácí půdě a nebude mít vůbec lehkou úlohu. Proti dohodě je opozice a kritických je také skoro 90 poslanců vlastní strany. Euforii z brexitu asi také nepřiživí detailní analýza jeho dopadů z pera Bank of England, kterou centrální bankéři mají zveřejnit ve středu. Na druhou stranu zátěžový test “černého” scénáře - brexitu bez dohody - může Therese Mayové ve finále dodat silné argumenty, proč by poslanci měli podpořit jí dohodnutý více než pětisetstránkový rozvodový účet.
Brexit a eliminace jeho dopadů bude pravděpodobně i zásadním tématem na setkání skupiny G20 (pátek), na které jsou tentokrát očekávání nastavena velice nízko. Po krachu červnové G7, ze které odjel prezident Donald Trump, se pravděpodobně v závěrečném prohlášení bude G20 snažit vyhnout veškerým narážkám na protekcionismus a obchodní války. Na summitu se ovšem separátně sejdou také čínský a americký prezident - jakékoliv náznaky uvolněnějších vztahů by rozvíjející se trhy a s nimi i česká koruna přijaly pozitivně.
Na trzích také budou hojně sledovaná vystoupení centrálních bankéřů a to jak z Fedu, tak z ECB (Draghi, Powell). Zajímavé bude, jak budou interpretovat rizika spojená s rostoucím tržním napětím a v případě eurozóny i s překvapivě slabými čísly, které ukazují na pomalejší růst ke konci roku. Navíc jak v USA, tak v eurozóně dostanou současně centrální bankéři nadílku v podobě nových inflačních čísel a v USA se trhy mohou těšit navíc na zápis z posledního zasedání Fedu.
*** TRHY ***
Česká koruna se zotavila a vrátila se pod 26,00 EUR/CZK. Podle našich očekávání vysoké forwardy začaly pravděpodobně přitahovat domácí exportně orientované hráče a koruna si od setrvalého tlaku vybírá pauzu. Pod tlak ji nedostala ani velice špatná čísla z eurozóny a nepřesvědčivé výkony globálních akciových trhů. V horizontu týdne až deseti dnů proto koruně věštíme lehký optimismus, s blížícím se koncem roku ovšem zůstáváme naladěni negativně (slabá likvidita, rezoluční fond).
Zahraniční forex
Víkendová dohoda o podobě brexitu mezi EU a Británií zjevně libře nepomohla, neboť všichni tuší, že prodat ji v britském parlamentu bude velmi složité.
Eurodolar nicméně svoji pozornost zaměří na vyloženě evropské záležitosti a to konkrétně na německý index podnikatelské nálady Ifo a vystoupení prezidenta ECB Draghiho v evropském parlamentu.
Pod lehkým tlakem se ocitá ruský rubl, a to v souvislosti s námořní bojůvkou mezi Ruskem a Ukrajinou v blízkosti Krymu.
Ropa
Ropa prožila opravdový černý pátek, když během jediného dne odepsala dalších 8 %. Do nového týdne tak Brent vstupuje pod 60 USD/barel, americká lehká ropa WTI na úrovni 50 USD/barel. A to je už hranice, kde se láme profitabilita mnohých amerických producentů břidlicové ropy. Pokud by tedy měl kolaps cen dále pokračovat - jak si koneckonců přeje americký prezident Trump - američtí spotřebitelé by sice měli levnější benzín, ale těžaře v Texasu nebo Severní Dakotě by čekaly těžké časy. Na druhou stranu, by další propad zasáhl i producentské státy kartelu OPEC, proto je stále pravděpodobnější, že 6. prosince dojde k dohodě na znovuzavedení těžebních limitů, které by pokles cen měly zastavit.
Právě blížící se zasedání kartelu OPEC ve Vídni již přebírá hlavní pozornost trhů, zejména s ohledem na rozsah plánovaných těžebních škrtů. Mimoto nabídne tento týden tradiční data k zásobám - v úterý od API a ve středu od EIA. V pátek pak zakončí týden aktivita amerických těžařů od agentury Baker Hughes.
Akcie
Páteční zkrácené obchodování v USA nepřineslo žádný výrazný obrat. Volatilita byla nízká, stejně tak objemy obchodů. Hlavní akciové indexy uzavřely v mírném záporu. Nejlépe se dařilo sektoru spotřebního zboží, možná díky očekávání zvýšených prodejů při "black friday". Rovněž technologický sektor se stabilizoval a to hlavně díky výrobcům čipů (AMD +3,5 %, Nvidia + 0,2 %). Ovšem akcie společnosti Apple stále nenašly své lokální dno a i v pátek propadaly, konkrétně o 2,5 %. Výrazné poklesy byly v pátek zaznamenány na ropných společnostech. V návaznosti na tento vývoj oslabili v podstatě všichni hlavní těžaři a zpracovatelé ropy (Exxon Mobile -2,7 %, Chevron -3,4 %).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?