Kurzy měn: Včerejší kurzový vývoj kurzu společné evropské měny proti americkému dolaru potvrdil v...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 12.7.2002    Kurz USD/EUR
   
- Včerejší kurzový vývoj kurzu společné evropské měny proti americkému dolaru potvrdil v posledních týdnech silnou vazbu na vývoj amerických akciových trhů. Po převážnou většinu evropského obchodování přetrvával na americké měně mírně posilující trend. Z ranních kotací kolem 0,9880 se kurz postupně dostal v brzkých odpoledních hodinách až k 0,9835.
- Americké obchodování však již bylo jednoznačně pod vlivem akciových indexů. Otevření včerejší seance výrazným poklesem znamenalo obnovení výprodejní vlny na dolaru, což vedlo k posílení eura až k 0,9939. Protože se však v průběhu dalšího obchodování americké burzy zotavily (DJIA skončil poklesem o pouhých -0,14%, Nasdaq si dokonce polepšil o výrazných 2,11%), dorazila i na devizový trh korekce. Ta vedla k tomu, že euro skončilo na 0,9880.
- Z makroekonomického pohledu dolaru a akciím ublížilo zveřejnění pravidelného týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Jobless Claims se totiž vyšplhaly na 403 tisíc a opět se tak dostaly nad psychologickou úroveň 400 tisíc. Data červnových cen průmyslových výrobců finanční trhy nijak výrazně nepřekvapila. Růst PPI o 0,1% byl pouze nepatrně vyšší, než trhem očekávaná stagnace.
- Situace na trhu eura proti dolaru zůstává nejasná. Především pokračující výprodej na americkém akciovém trhu podkopává americké měně nohy. Na druhé straně euro není schopné z toho profitovat. Ostatně přicházející evropské indikátory výrazné posílení eura neospravedlňují. Zdá se, že parita představuje poměrně silnou technickou rezistenci.
- Přinejmenším zajímavá pro dnešní kurzový vývoj mohou být zveřejňovaná data. Pokud jde o evropské indikátory, analytici se soustředí především na Francii. Jednak bude oznámena květnová průmyslová výroba, jednak červnová inflace. Ze Spojených států se dnes dočkáme důležitých dat červnových maloobchodních tržeb a již předběžného červencového indikátoru spotřebitelské důvěry, kterou monitoruje University of Michigan.
   
- Česká koruna včera alespoň částečně zkorigovala své předchozí zisky. Během první hodiny obchodování sice ještě posilovala z otevíracích 28,95 až k 28,86, následně však začala poměrně výrazně oslabovat, kolem poledne se kurz vyšplhal až k 29,36. Za oslabením koruny stálo oznámení ČNB, že se bankovní rada na svém pravidelném zasedání zcela neočekávaně věnovala měnové politice. ČNB zároveň prohlásila, že se znepokojením sleduje vývoj kurzu koruny v posledních týdnech a že je připravena použít své měnově-politické nástroje. Protože však ČNB v průběhu odpoledne proti koruně svými nástroji ani verbálně nevystoupila, stabilizoval se kurz na hladině 29,30. Zavírací kurz včerejšího dne činil 29,35.
- Včerejší ostré verbální vystoupení centrální banky naznačuje, že se v průběhu července skutečně můžeme dočkat intervence proti silné domácí měně. Příznivý inflační výhled umožňuje centrální bance snížit úrokové sazby; k tomuto kroku přistoupí nejpozději na svém zasedání k měnové politice koncem července. Námi i trhem očekávané snížení o 50bp bude znamenat, že úrokový diferenciál k euru bude nulový. Dodatečné náklady související s intervencí proti silné domácí měně tak budou minimální, což účinnost intervence zvýší.
- Včerejší verbální útok ČNB proti koruně by měl trh znervóznit, což by mělo vést v závěru týdne minimálně k zastavení posilujícího trendu, dokonce je možné očekávat pokračování včerejší korekce.
- Dnešní ranní data z průmyslu neměla na korunu výraznější vliv. Průmyslová výroba dopadla mírně lépe než trh předpokládal a připsala si 5,1% y/y. Ceny průmyslových výrobců poklesly o -0,1% m/m.
   
- Proti americkému dolaru se včera české koruně nedařilo, a to především díky ostrému ohrazení se centrální banky proti výraznému posílení koruny v posledních týdnech. Kurz se tak vyšplhal z ranní otevírací úrovně 29,25 až k 29,80 krátce po poledni. Ve zbytku odpoledne se kurz stabilizoval v okolí úrovně 29,70. Závěr obchodování kurz zastihl na 29,66.
- Z domácího titulu by dnes impulsy ve prospěch koruny přijít neměly. Stále bude působit včerejší verbální intervence ze strany centrální banky. Dnešní zveřejnění makroekonomických dat nemělo na trh výraznější vliv. PPI potvrdily poklesem o -0,1% m/m prostor pro snížení úrokových sazeb, data z průmyslu ale stále pozitivně překvapují, v květnu +5,1% y/y.
- Pokud jde i vliv zahraničních faktorů, prim si zachová vývoj kurzu eura proti dolaru. Situace zůstává zatížena značnou nejistotou. zejména díky nepříznivému vývoji amerického akciového trhu zůstává americký dolar zranitelný. Na druhé straně parita představuje poměrně silnou technickou rezistenci a euro zatím není schopné ji zdolat. Z fundamentálního pohledu mohou být zajímavá dnes zveřejňovaná zahraniční data.
- Pokud jde o evropská data, klíčové budou především francouzské indikátory. Jednak bude oznámena květnová průmyslová výroba, jednak červnová inflace. Ze Spojených států se dnes dočkáme důležitých dat červnových maloobchodních tržeb a již předběžného červencového indikátoru spotřebitelské důvěry, kterou monitoruje University of Michigan. Očekávání ohledně amerických dat jsou mírně optimistická. Celkově vzato, koruně dnes hrozí spíše testování slabších hodnot.
   
- Jen zahájil své čtvrteční obchodování na úrovni 117,70. Od zahájení obchodování měl jen tendenci k dalšímu posilování. Postupně se tak mírně posunoval až k odpoledním cca 116,50. V závěru dne své posílení nepatrně korigoval. Své obchodování jen zakončil na úrovni 117,16.
- Jen včera pokračoval ve svém posilování. Posiloval i navzdory zvyšující se pravděpodobnosti devizové intervence ze strany Bank of Japan. Vláda již dříve v tomto týdnu prostřednictvím ministra financí oznámila, že nepovolí posílení jenu pod hladinu 115-116. Japonská měna ale včera získávala sílu také díky slabosti americké měny. Americký dolar je stále pod tíhou nedůvěry investorů v důsledku účetních skandálů amerických firem.
- Dnes ráno byl zveřejněn vývoj bankrotů. Meziročně se počet bankrotů v červnu snížil o 4,7%.
   
- Ve čtvrtek libra proti dolaru posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,5492. Výraznější pohyb zaznamenala až v evropském obchodování. Nejdříve oslabila na hladinu 1,5420. Odpoledne ale naopak výrazně posílila a posunula se až k hladině 1,5560. Své obchodování nakonec ukončila libra na úrovni 1,5529.
- Libra včera opět sledovala trh euro-dolar. Proti euru libra pokračovala v mírném posilování. Proti euru libře pomáhaly středeční překvapivě pozitivní data z průmyslu. Nicméně včerejší report Institutu manažerů ukázal, že se celkový výkon britské ekonomiky ve druhém kvartále propadl na nejnižší úroveň od doby, kdy se tento průzkum vytváří.
- Včera také promluvila členka bankovní rady. Kate Barker v rozhovoru pro agenturu Reuters řekla, že centrální banka necíluje vývoj cen domů, které v poslední době výrazně akcelerují svůj růst, zejména v důsledku horší výkonnosti akciových trhů.
   
- Ve čtvrtek zlotý proti dolaru oslabil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1400. Po zahájení obchodování zlotý začal oslabovat. Nejdříve se posunul na hladinu 4,1750, později odpoledne až nepatrně pod hladinu 4,1900. Své obchodování zlotý ukončil na úrovni cca 4,1830.
- Po včerejší korekci se na trhu se zlotým opět projevila určitá nervozita. Tu způsobilo neustále mlčení nového ministra financí. Grzegorz Kolodko, znám svou oblibou expanzivní fiskální politiky, zatím o svých plánech mlčí.
- V průběhu dne mluvil pouze premiér Leszek Miller. Snažil se trh uklidnit prohlášením, že vláda již o prostředcích k oslabení polské měny neuvažuje. Zlotý již oslabil, a to i bez intervence. Dále pak řekl, že nedávné změny ve vládě nebudou mít na proces vstupu Polska do Evropské unie žádný vliv.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna