Jan Berka (Roklen24)
Měny-forex  |  13.11.2018 09:25:17

Dolar lámal rekordy na více frontách

Dolar má za sebou úspěšný start do nového týdne. Byť nebyly včera všechny americké trhy otevřené (zavřeno z důvodu Dne veteránů bylo na trhu s dluhopisy), absence některých obchodníků americkou měnu nezastavila před prolomením více než ročních rekordů jak vůči euru, tak i koruně. V závěru dne sice zelené bankovky část zisků odevzdaly, prostor pro další ziskovou šňůru ale zůstává podle nás stále otevřen.

Americká měna během pondělí zpevnila vůči euru i koruně až na nejsilnější hodnoty od června 2017. Euro je pod tlakem vinou dění kolem Itálie a brexitu. Dnes by v prvním případě měla italská vláda odevzdat Evropské komisi upravenou verzi rozpočtu pro rok 2019, ve druhém by mělo údajně dojít na představení návrhu dohody odchodu Spojeného království z EU, které by si na starost měla vzít sama britská premiérka Theresa Mayová – částečně pozitivně v tomto směru vyzněl komentář hlavního vyjednavače pro EU Barniera, dle kterého sice dohoda kompletní ještě není (neshody stále panují v otázce irských hranic), avšak domluveno je již více než 90 % textu.

Situaci nikterak výrazně neuklidnilo ani včerejší vystoupení viceguvernéra ECB a šéfa španělské centrální banky Luise de Guindose. Ten se ve svém proslovu ve Frankfurtu zaměřil právě na situaci kolem Itálie a na její možný přesah. Podle centrálního bankéře napomáhá italská krize k dalšímu šíření obav kolem udržitelnosti veřejných financí a s tím spojených rizik přelévajících se na ostatní evropské země, což se týká především bankovního sektoru. Byť bylo šíření nervozity doposud umírněné, de Guindose nevylučuje mnohem citlivější reakci, obzvláště pokud vezmeme v potaz fakt, že ECB (prozatím) nemá v plánu jakkoliv zasahovat, aby zbrzdila rostoucí výnosy italských státních dluhopisů.

Jak v případě Itálie, tak i brexitu jde o rizika, která budou po nějakou dobu držet euro na uzdě. Pokud k tomu přičteme vidinu ještě více se rozšiřujícího se úrokového diferenciálu společně s markantním rozdílem mezi výkonem americké a evropské ekonomiky, dolaroví optimisté mají o poznání navrch. To ostatně potvrzuje i vývoj sázek hedgeových fondů, kde jsme jen za minulý týden viděli další nárůst objemu dolarových longů a naopak eurových shortů – v obou přídech tak byla ještě více posunuta dosavadní více než roční maxima.

Zatímco pondělí bylo na data relativně chudé, dnes se vedle výše zmiňovaných událostí dočkáme mnohem větší nabídky ekonomických čísel. V rámci Evropy je možné zmínit německou inflaci a index ZEW, v USA bude poté zveřejněn indikátor optimismu malých podniků a měsíční změna rozpočtu za říjen.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1255 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,48 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1205 do 1,1346 EURUSD.*

Rekordy padaly rovněž na koruně, která vinou sílícího dolaru oslabila na nejslabší hodnoty od června 2017 přesahující hranici 23,00 za dolar. Ve dvojici s eurem byla krátce prolomena úroveň 25,97 EURCZK, avšak poté se kurz posunul zpět pod 25,95 za euro, kde se nachází i dnes ráno.

Vzhledem k absenci domácích dat zůstává motorem koruny primárně zahraniční dění, především co se týče eura, potažmo celého regionu střední a východní Evropy. Dnes bude zveřejněn výsledek běžného účtu platební bilance za září, od domácí měny však nečekáme výraznější výkyv spojený s tímto číslem.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,92 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,88 až 25,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,88 až 23,07 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688