Saxo Bank (home.saxo)
Makroekonomika  |  06.11.2018 12:55:30

Kam míří Spojené státy?

V krátkodobém horizontu je americká ekonomika právě tak silná, jak o ní prezident Trump tvrdí. Jakmile se však podíváme hlouběji na informace o trhu s nemovitostmi a na schodek rozpočtu, je celý obrázek jednoznačně temnější. Všichni víme, že recese se blíží, nevíme jen, kdy přijde. Rozhodující bude určitě výsledek nadcházejících amerických voleb, kde není vyloučen triumf Donalda Trumpa.

 
Každý, kdo se kdy účastnil volební kampaně, ví naprosto přesně, že rozhodují její poslední týdny. To platí i pro nadcházející americké volby. Kdybych tuto analýzu psal před třemi týdny, určitě bych napsal, že Demokraté pravděpodobně zvítězí a získají většinu ve Sněmovně reprezentantů, a že Senát budou i nadále kontrolovat Republikáni.


Velké vítězství Donalda Trumpa?
Za posledních pár týdnů se situace v Senátu nezměnila. Avšak nedávné průzkumy naznačující, že Republikáni možná odrazí snahu Demokratů převzít vládu nad Sněmovnou reprezentantů, všechny překvapily. Demokraté už nemají většinu ani zdaleka jistou. Na základě 69 stále nerozhodnutých křesel se zdá, že Republikáni snížili volební náskok Demokratů. Vítězství bude záviset na volebním výsledku ve čtyřech až osmi okresech.


Demokraté udělali velkou chybu, když spoléhali na to, že tyto volby budou fungovat jako referendum o Trumpovi. Prezident má překvapivě úspěch a podporuje ho skoro nejvyšší počet lidí, téměř 44 %, zatímco Demokraté ztrácejí půdu pod nohama, protože nedokáží řešit lokální problémy.


Jak silná je americká ekonomika?
Silná podpora Republikánské strany se očekává hlavně u voličů, kteří mají dobrý pocit z ekonomiky a věří, že je to díky Trumpovi. Důvěra spotřebitelů se blíží rekordním maximům, růst mezd se vrací na předkrizovou úroveň a míra nezaměstnanosti je pod úrovní roku 2007. Dokonce i tradiční míra nezaměstnanosti U6 – široké měřítko, které zahrnuje procento pracujících, kteří jsou nezaměstnaní, málo zaměstnaní, nebo hledání práce vzdali – je mírně nižší než před krizí, na 7,5 % v září 2018, zatímco před začátkem finanční krize to bylo 8 %.

Tento pozitivní obrázek však neznamená, že by riziko recese v následujících dvou letech zmizelo. Od začátku 50. let minulého století skončilo sedm z posledních deseti amerických obchodních cyklů prudkým zpomalením během několika málo čtvrtletí. Pro americkou ekonomiku je velmi neobvyklé zažít měkké přistání, a proto je snazší předpovídat riziko recese.


Silný výkon americké ekonomiky byl zatím vyvolán hlavně obrovským vlivem Trumpovy daňové reformy, která má nadále pozitivní vliv na malé a střední podniky, a rostoucími dovozy před lednovým zavedením cel.


S výjimkou bydlení a automobilů bych řekl, že prezident Trump má naprostou pravdu: americká ekonomika je na tom skvěle. Problém je, že tyto dva klíčové ekonomické sektory vykazují vážné známky oslabení.
 
Nejvarovnějším signálem je zpomalení trhu s nemovitostmi. Prodeje postavených domů zažívají již šestý měsíc pokles. Za posledních dvacet let se toto stalo pouze třikrát: v roce 1999 (před prasknutím internetové bubliny), v roce 2007 (krize bydlení) a v roce 2013. Tento stabilní pokles je nicméně překvapivý, protože nastal ve chvíli, kdy důvěra spotřebitelů dosahuje maxima. Navíc investice do bydlení klesly o 4 %, což znamená třetí čtvrtletní pokles od konce roku 2008/začátku 2009. To je poměrně významné, protože „investice do bydlení stabilně a významně přispívají k oslabení před nástupem recese,“ tvrdí Fed v Kansas City.

Bankéři si zatím výrazného zpomalování trhů s bydlením a automobily nevšímají, protože investoři mají plno práce se sledováním nejnovějšího geopolitického vývoje na obou březích Atlantiku. Jde však o výrazný vývoj, který signalizuje, že se Spojené státy blíží konci obchodního cyklu a že v roce 2019 můžeme očekávat nižší růst.


Jak špatný je schodek rozpočtu?
V krátkém období má prezident Trump ještě dost síly, aby cyklus o jedno či dvě čtvrtletí prodloužil, zejména pokud sníží daně střední třídě. Toto opatření by mohlo být oznámeno jen pár dní před volbami. Mohlo by podpořit spotřebu a růst stejně jako daňová opatření prezidentů Bushe a Obamy (s tím rozdílem, že ta byla implementována v období prudkého poklesu) a mobilizovat trumpovy fanoušky k volbám.


Trumpův rostoucí rozpočtový deficit v období růstu nebezpečně omezuje schopnost vlády zakročit, pokud se objeví další krize – což je otázkou maximálně pár let. Dvanáctiměsíční pohyblivý schodek Spojených států se blíží částce 1 trilion USD a takovou výši Spojené státy v období růstu dosud nezažily. Podle předpovědí rozpočtového úřadu Kongresu by se americký federální schodek mohl do deseti let vrátit k maximům z období velké finanční krize, pokud ovšem dříve nedojde k recesi.



O autorovi:
Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.
V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.
Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny. Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

Globální online investiční banka

Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Více informací na:www.saxobank.cz






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688