Franklin Templeton: Všechny rozvíjející se trhy si nejsou rovny
Třetí čtvrtletí nebylo pro rozvíjející se trhy zrovna snadné období. Silnější americký dolar a jednání v zahraničním obchodu vytvořily spolu s místně specifickými problémy náročné podmínky. Nálada byla špatná, akciové fundamenty na těchto trzích ale ani zdaleka ne, připomínají investiční ředitel Manraj Sekhon a ředitel správy portfolií Chetan Sehgal ze společnosti Franklin Templeton Emerging Markets Equity.
Co v současnosti bereme v potaz (ve 3 bodech)
1. Fed v září zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, což bylo v souladu s očekáváními a třetí takový krok od začátku letošního roku. Všeobecně se očekává, že k dalšímu zvýšení sáhne I v prosinci a v příštím roce ještě třikrát. Někteří investoři se obávají, že rozvíjejícím se trhům by zvyšování úrokových sazeb mohlo uškodit. Podle nás ale předešlé cykly utahování měnové politiky nevedly k dlouhodobému sestupnému trendu. Poté, co se v prosinci 2015 sazby zvedly poprvé, stouply akcie rozvíjejících se trhů zastoupené indexem MSCI Emerging Markets Index v dolarovém vyjádření kumulativně o 40 %.
2. Eskalace obchodního sporu mez USA a Čínou vyústila v několik kol uvalování odvetných cel. Stalo se tak v období, které pro Čínu nepatří k nejsnadnějším. Její výhoda v podobě nákladů na pracovní sílu upadá a Peking se pouští do procesu snižování zadluženosti. My se ale domníváme, že reformy na nabídkové straně a oddlužení mohou pomoci snížit strukturální rizika.
Posun směrem k inovacím, technologiím a spotřebě jako hlavním motorům růst podporuje lepší udržitelnost zisků. Nadějné byly i firemní výsledky: mnoho firem nereportovalo pouze lepší provozní a finanční výkonnost, ale navrhly vyplatit větší část zisku akcionářům.
3. Schválení dvou důležitých zákonů, které byly nutné pro volby v roce 2019, a také solidní makroekonomické podmínky učinily z Thajska jeden z nejlépe performujících rozvíjejících trhů daného čtvrtletí. Ekonomika rostla ve druhém kvartálu meziročně nečekaně silnějším tempem 4,6 %, inflace zůstala pod kontrolou, i když ceny ropy rostly, a úrokové sazby jsou v blízkosti rekordních minim. Běžný účet platební bilance thajskému bahtu pomohl. A i když thajský akciový trh se vůči svým kolegům rozvíjejícím se trhům obchoduje s prémií, pořád na něm dokážeme najít akcie s atraktivní valuací. Hlavním příjemcem výhod plynoucích ze zotavení thajské ekonomiky jsou podle nás velké domácí banky, které nám připadají také atraktivně oceněné. Dalším bodem zájmu jsou maloobchodní společnosti, které by před volbami mohly profitovat z vyšší spotřeby.
Vyhlídky
Čína během uplynulé dekády překonala Spojené státy a pro většinu velkých rozvíjejících se ekonomik se stala podstatně důležitějším exportním trhem, hlavně kvůli svému košatícímu spotřebnímu trhu. Expanze zahraničního obchodu má tedy nyní kořeny hlavně v poptávce v rámci samotných rozvíjejících se trhů. Rostoucí protekcionismus na Západě může stáčet pozornost k regionálním dohodám. A je faktem, že Čína by chtěla nahradit Spojené státy na pozici hlavního obchodního hráče v Asii.
Na rozvíjejících trzích se nám obecně pořád líbí témata jako strukturální růst v technologickém sektoru, rostoucí spotřeba a ekonomické reformy.
Technologie přitom mění tvář globální ekonomiky. Zatímco rozvíjející se trhy kdysi potápěla špatná infrastruktura, digitalizace a nové technologie jim teď umožnily zabývat se otázkami typickými pro rozvoj a předstihnout technologickou změnu.
Šumu negativních novinových titulků se tolik nevěnujeme, raději se díváme, co je za ním: na základní fundamenty akcií coby třídy aktiv na rozvíjejících se trzích. Pozorujeme, že existuje ruptura mezi negativním sentimentem působícímna trhy a příznivými fundamenty těchto aktiv, jako je rostoucí cash flow, lepší kázeň v alokaci kapitálu, oddlužování firem, prosperující zisky a diskontované valuace.
Všechny rozvíjející se trhy nebudou zasaženy těmi stejnými faktory a výkonnost jednotlivých rozvíjejících se trhů se výrazně liší. Coby stock-pickers si na rozvíjejících se trzích dokážeme vybrat z různých příležitostí a vytvořit tak dobře diverzifikovaná portfolia, která se snaží vyvarovat nadměrnému riziku.
Hlavní trendy na rozvíjejících se trzích
Akcie na rozvíjejících se trzích zahájily třetí čtvrtletí na silném základě, konec období byl ale slabší. Index MSCI Emerging Markets ztratil za daný kvartál v dolarovém vyjádření 0,9 %, naopak MSCI World Index vyrostl o 5,1 %. Podhoubím byly nejednoznačné zprávy o zahraničněobchodních jednáních, silnější americký dolar a obavy týkající se konkrétních zemí.
Asijské akciové trhy táhly dolů Čína, Pákistán a Indie. Naopak akcie v Thajsku, Tchaj-wanu a Malajsii byly největšími vítězi.
Latinská Amerika byla v daném čtvrtletí regionem s nejlepším výsledkem. Nahoru ji táhla solidní kondice v Brazílii, volící si prezidenta, a v Mexiku, které uzavřelo obchodní dohu s Kanadou a USA. Peru a Chile ale zaznamenaly pokles.
Evropské rozvíjející se trhy jako celek během daného čtvrtletí také získaly. Před zvýšení statusu polského trhu z emerging market na status vyspělý, ke kterému přistoupila společnost FTSE, rostly polské akcie. Vyšší ceny ropy a atraktivní valuace vytahovaly ceny akcií v Rusku. Turecko ale zakončilo tříměsíční období dvouciferným poklesem, navzdory zářijovému zotavení, kterému předcházelo posílení liry a prudké zvýšení úrokových sazeb. Silný dolar a obavy z navrhované pozemkové reformy zhoršovaly náladu investorů v Jihoafrické republice.
Okrajové trhy (Frontier Markets) klesly, mimo jiné kvůli odlivům tříd aktiv. Libanon, Nigérie a Srí Lanka patřily k nejslabším. Bahrajnu, Ománu a Kuvajtu se dařilo lépe a kvartál zakončily s pozitivní návratností.
Disclaimer společnosti Franklin Templeton: Zde předložené komentáře, názory a analýzy představují názory svých autorů, slouží výlučně informačním účelům a neměly by být považovány za individuální investiční poradenství nebo doporučení investovat do jakéhokoli cenného papíru či doporučení zaujmout investiční strategii. Protože trh a ekonomická situace se mohou rychle změnit, komentáře, názory a analýzy jsou učiněné k datu zveřejnění a mohou se změnit bez dalšího upozornění. Tento materiál není koncipován jako komplexní analýza všech relevantních skutečností týkajících se jakéhokoli státu, regionu, trhu, odvětví, investice nebo strategie.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- Franklin Templeton: Všechny rozvíjející se trhy si nejsou rovny
- Franklin Templeton: Všechny rozvíjející se trhy si nejsou rovny
- Franklin Templeton: Zaměřeno na rozvíjející se trhy
- Franklin Templeton Investment Funds - Franklin Mutual European Fund, Katalog finančních subjektů
- Franklin Templeton Investment Funds - Franklin Euro Short Duration Bond Fund, Katalog finančních subjektů
- Franklin Templeton Investment Funds - Franklin Biotechnology Discovery Fund, Katalog finančních subjektů
- FRANKLIN TEMPLETON INVESTMENT FUNDS - Franklin World Perspectives Fund, Katalog finančních subjektů
- Franklin Templeton Investment Funds - Franklin Diversified Dynamic Fund, Katalog finančních subjektů
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory