Kurzy měn: Vývoj kurzu eura proti dolaru byl v závěru minulého týdne poměrně volatilní.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 1.7.2002    Kurz USD/EUR
   
- Vývoj kurzu eura proti dolaru byl v závěru minulého týdne poměrně volatilní. Během evropského obchodování se euru dařilo, když se vyšplhalo až téměř k paritě. Zatímco páteční ranní kotace se pohybovaly kolem 0,9880, po poledni se již kurz vyšplhal k čerstvému 28 měsíčnímu maximu ve výši 0,9990. Mimo jiné získalo euro podporu po zveřejnění předběžných evropských inflačních dat za červenec. Ta totiž dopadla mnohem lépe, než se čekalo. Růst ve výši 1,7% je nejnižší od prosince 1999. Příznivý inflační vývoj dává ECB prostor pro oddálení zvýšení sazeb, což je pro evropskou ekonomiku příznivé.
- V odpoledních hodinách se však trend otočil a euro začalo poměrně výrazně ztrácet; v polovině amerického obchodování se již kurz dostal až k 0,9848. Dolaru nepomohlo zveřejnění amerických dat, ale především koordinovaná intervence japonské, evropské a americké centrální banky proti silnému japonskému jenu. Efekt intervence však dlouho nevydržel, v závěrečných hodinách obchodování začalo euro opět posilovat, a to až na uzavíracích 0,9915.
- V pátek publikovaná americká data nepřekvapila. Červnový regionální index PMI z Chicaga skončil svým výsledkem 58,2 nepatrně nad tržními očekáváními a zaznamenal tak ne příliš výrazný propad z květnových 60,8. I přes tento pokles byl červnový index vyšší než březnový a dubnový (55,7, respektive 54,7). Nepatrně lepšího výsledku ve srovnání s tržním očekáváním zaznamenal finální výsledek indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan, když v červnu skončil výsledkem 92,4. Z hlediska struktury zaznamenala zlepšení složka současných podmínek, index očekávání poklesl.
- Klíčovými makroekonomickými daty dnešního dne jsou sentiment indikátory monitorující současnou a očekávanou hospodářskou aktivitu. Z evropských zemí i za celou Evropu se dočkáme indexů PMI, ze Spojených států pak jejich obdoby ve formě ISM. V Evropě i v USA se očekává v podstatě stagnace těchto indikátorů na hodnotách z minulého měsíce. Na současném proti dolarovém sentimentu se tak asi nic nezmění. Trh bude i dnes zvědavý i na výsledek amerického akciového trhu.
   
- Čtvrteční absence jakéhokoliv komentáře proti silné koruně znamenala, že koruna měla v průběhu pátečního dne prostor pro další posilování otevřen. Obavy z intervence zahnala samotná centrální banka, která ústy člena bankovní rady J.Fraita oznámila, že intervence považuje v současné době za předčasné. Celkově si v pátek česká koruna připsala dalších zhruba 20 haléřů. Zatímco ranní otevírací kurz činil 29,43, v pozdních odpoledních hodinách se již uskutečnil obchod za 29,18. Pro korunu velmi úspěšný týden česká měna zakončila na 29,22.
- Je zřejmé, že meziroční zhodnocování koruny přesahuje možnosti ekonomiky a růst produktivity. Díky poslednímu kurzovému vývoji opět zesílí tlaky ze strany exportérů; pro některé z nich totiž bude síla koruny smrtící. Očekáváme postupné stupňování tlaků na centrální banku, aby nějakým způsobem zasáhla. Pravděpodobnost intervence hodnotíme v průběhu července jako poměrně vysokou.
- Výhled na počátek nového týdne je však značně nejistý. Koruna může klidně nadále pokračovat ve svém posilování. Přesto se však domníváme, že dnešek by mohl být ve znamení určité korekce a vyčkávání na nějakou reakci ČNB. Pokud se však nedostaví, atak hladiny 29,00 může být otázkou pár dnů. Pro dnešní den očekáváme pohyb v pásmu mezi 29,20 a 29,60. Případné prolomení úrovně 29,20 otevře prostor pro posílení směrem k 29,00. Reakci kurzu koruny na oznámení výsledku státního rozpočtu ke konci června neočekáváme.
   
- I proti americkému dolaru si koruna v pátek polepšila. Trend byl stejně jako v předchozích dnech výrazně podporován i pokračujícím posilování eura na trhu s dolarem, kde se kurz dostal až téměř k paritě. Díky tomu koruna proti dolaru postupně posílila z otevíracích cca 29,70 až k odpoledním 29,25. Díky koordinované intervenci nejvýznamnějších centrálních bank proti silnému japonskému jenu koruna v závěru dne oslabila nad 29,50. Zavírací kurz uplynulého týdne činil 29,56.
- Z pohledu domácích fundamentálních dat dnešek příliš zajímavý nebude. Pouze MF oznámí výsledek červnového státního rozpočtu. Z pohledu měnového kurzu se však nejedná o důležitá data. Sledovat situaci na trhu CZK/EUR však bude nezbytné. Jako klíčové se i dnes jeví monitorování vývoje kurzu eura na trhu s dolarem. Nejdůležitějšími zahraničními makroekonomickými daty dnešního dne jsou sentiment indikátory monitorující současnou a očekávanou hospodářskou aktivitu. Z evropských zemí i za celou Evropu se dočkáme indexů PMI, ze Spojených států pak jejich obdoby ve formě ISM. V Evropě i v USA se očekává v podstatě stagnace těchto indikátorů na hodnotách z minulého měsíce. Protože zatím nevidíme důvod ke změně protidolarové nálady, zůstává prostor pro další posílení koruny otevřen.
   
- Jen zahájil své páteční obchodování na úrovni 119,67. Výraznější pohyb zaznamenal jen až v evropském obchodování, když postupně posílil k hladině 118,40. Odpoledne ale přišla intervence a jen se propadl až nad hladinu 120,00. Ve zbytku dne jen nepatrně korigoval. Své obchodování zakončil jen na úrovni 119,53.
- Japonský jen v pátek zahájil pokračováním svého dosavadního trendu. Posilování japonské měny má ale v současné době spíše na svědomí slabost amerického dolaru. Odpoledne, když se jen dostal pod hladinu 119,00 přišlo překvapení v podobě intervence. Intervence se ale zúčastnily kromě Bank of Japan i Federal Reserve System a European Central Bank. Intervence ale byla navzdory tomu, že intervenovaly 3 banky, neúspěšná. A to i z technického pohledu. Jen později v průběhu dne mírně své oslabení korigoval a vrátil se k hladině cca 119,60.
- Avšak japonští exportéři počítají ve svém účetnictví s jinou úrovní devizového kurzu - cca 125,00. Každé posílení pak pro ně znamená snížení objemu příjmů ze zahraničí a méně prostředků na budoucí investice. Současný vývoj tak nevěstí nic dobrého pro situaci celé ekonomiky.
- Dnes ráno byl zveřejněn čtvrtletní průzkum důvěry podniků v celé ekonomice. Celý průzkum dopadl lépe, a to jak v porovnání s minulým čtvrtletím, ale i v porovnání s očekáváním trhu. Červnový index velkých podniků ve zpracovatelském průmyslu se zvýšil na -18 (v březnu -38). Podobně se vyvíjela i situace u středních a malých podniků. Nicméně situace u malých podniků je horší. V ostatním průmyslu se situace také zlepšovala, avšak ne tak rychlým tempem. Index velkých podniků nezpracovatelského průmyslu se zvýšil z -22 na -16. Celý průzkum pak kromě růstu důvěry ve druhém čtvrtletí ukázal i šance na zlepšení situace ve třetím čtvrtletí.
- V tomto týdnu budou zajímavé údaje zveřejněny až v pátek, bude se jednat o indexy důvěry podniků za květen. Jen tak bude v průběhu týdne opět sledovat dění na trhu euro-dolar a další spekulace o možných intervencích.
   
- V pátek libra proti dolaru opět mírně posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,5284. Výraznější pohyb zaznamenala libra až v evropském obchodování, kdy začala posilovat až k hladině 1,5370. Odpoledne v reakci na intervenci na japonském jenu libra oslabila zpět na hladinu 1,5230. V závěru dne ale přeci jenom posílila. Své obchodování ukončila libra na úrovni 1,5320.
- Libra v pátek opět sledovala trh euro-dolar. Dolar nejdříve pokračoval ve svém oslabování, později v průběhu dne byl ale podpořen společnou intervencí BoJ, FED a ECB. Centrální banky intervenovaly proti posilování japonského jenu. Dolaru se tak podařilo posílit. Avšak intervence nebyla úspěšná, a to ani z technického pohledu. Dolar tak později své zisky korigoval.
- Z domácí ekonomiky přišla v pátek pouze revize HDP za první kvartál. Meziroční růst byl mírně revidován směrem nahoru z původních 1,0% na 1,1%. Deficit běžného účtu dosáhl v prvním kvartále -5,6mld Ł a zaznamenal tak zlepšení.
- V tomto týdnu se dozvíme především další vývoj cen domů, PMI indexy (v pondělí) jak za zpracovatelský průmysl, tak za sektor služeb. Ve čtvrtek se dočkáme jednání bankovní rady Bank of England.
   
- V pondělí zlotý proti dolaru mírně oslabil. Své obchodování zahájil na úrovni cca 4,0250. Po zahájení obchodování zlotý oslaboval k hladině 4,0600. Odpoledne pak okolo této hladiny osciloval. Své obchodování zlotý ukončil na úrovni cca 4,0600.
- Zlotý proti dolaru v pátek mírně oslabil. V průběhu dne pouze korigoval noční pohyby na trhu euro-dolar. Z domácího prostředí přišly v pátek data o zahraničním obchodě. Data skončily pozitivně, lépe než trh původně očekával. Deficit obchodní bilance vykázal v květnu deficit ve výši 762mil $. Trh původně podle agentury Bloomberg očekával deficit vyšší, 950mil $. Pozitivnější výsledek přišel především díky lepší výkonnosti exportérů. Zdá se tak, že pozitivní překvapení minulého měsíce nemuselo být pouze výkyvem. Nicméně na potvrzení pozitivního trendu budeme muset vidět další pozitivní výsledky.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna