Rozbřesk: Brexit na zamrzlém bodě, na jak dlouho?
Včerejší summit v rakouském Salzburgu ukázal, že dohoda o brexitu má před sebou ještě kus cesty. Hlavním bodem sváru v tuto chvíli nejsou ani tak vzájemné obchodní vztahy jako spíše otázka postavení Severního Irska. To se libře nemusí v nejbližších dnech zamlouvat. Na druhou stranu, i když nás čekají pravděpodobně adrenalinová jednání a finální návrh dohody nemusí být na stole do plánovaného listopadového summitu, “riziko nedohody” na výstupní smlouvě Británie z EU (do března 2019) nepovažujeme za vysoké. Proč?
Za prvé proto, že výstupní dohoda (podle článku 50) nemá být komplexní smlouvou upravující přesně nové obchodní vztahy. Má se jednat spíše o shodu nejvyšších politických špiček na obecných principech a zásadách “rozvodového řízení”.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna včera bez výraznějších impulsů oslabila a vrátila se nad 25,50 EUR/CZK. Do zasedání ČNB čekáme spíše pozitivnější náladu, nicméně nevěříme, že centrální banka svým rozhodnutím příští týden dokáže koruně výrazněji pomoci.
Zahraniční forex
Kurz eurodolaru se obchoduje v úzkém pásmu, přičemž mu schází výraznější impulz k pohybu jedním či druhým směrem, a to přesto, že úrokové sazby spolu s ropou směřují vzhůru a finanční média jsou stále plná tématu obchodní války. Dnes stojí za pozornost podnikatelská nálada od filadelfského Fedu, ale těžko říci zda toto vcelku zajímavé číslo eurodolarem pohne.
Volatilita nicméně zůstává na britské libře, která zažila včera rušné chvilky. Libra nejprve razantně posílila na vyšší než očekávanou inflaci v Británii (jádrová inflace vyskočila na 2,1 % meziročně), aby následně razantně oslabila kvůli sporům ohledně brexitu, které řeší právě probíhající summit EU v Salzburgu (sporným bodem zůstává řešení hranice mezi Irskem a Severním Irskem). Počítáme s tím, že libra zůstane volatilní během většiny podzimu, resp. minimálně do okamžiku, než budou dohodnuty podmínky, za kterých proběhne brexit k 29. březnu 2019.
Ropa
Vyšší než očekávaný pokles zásob včera dále povzbudil cenu ropy Brent, která tak směle šplhá k hranici 80 USD/barel. Dle EIA poklesly zásoby jak surové ropy (-2,1 mil. barelů), tak benzínu (-1,7 mil. barelů), zatímco zásoby destilátů mírně vzrostly (+0,8 mil. barelů). Medvědí vyznění čísel jde z nemalé části na vrub snižující se aktivitě amerických rafinérií, jejichž využití kapacit kleslo v posledním týdnu na 95,4 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets