17. září: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách
Americké akcie během pondělního obchodování oslabovaly, a to zejména kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Dolů zamířily například cenné papíry technologických společností Amazon, Apple či Facebook.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,35 % na 26 062,12 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,56 % na 2 888,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,43 % na 7 895,79 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 13,34 % na 13,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,99 %. Bitcoin odepsal přes 3 % a ethereum více než 11 %.
Předpokládá se, že americký prezident Donald Trump ještě v pondělí oznámí zavedení nových cel na čínské zboží, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů. Červencový seznam zboží, jehož by se tato cla mohla týkat, zahrnoval mimo jiné řadu technologických produktů.
Americké ministerstvo financí minulý týden pozvalo čínské představitele k dalšímu kolu obchodních rozhovorů. Pozorovatelé však zůstávají k vyhlídkám na dosažení průlomu v obchodních jednáních mezi USA a Čínou skeptičtí, napsala agentura Reuters.
EKONOM PAVEL KOHOUT VZPOMÍNÁ NA PÁD LEHMAN BROTHERS
Poklesy v technologickém odvětví byly dominantně dány nervozitou ohledně obchodních vztahů USA a Číny. Například pro Apple (-2,66 %) je Čína jeden z největších trhů. Lakmusovým papírkem globálního obchodu je například Boeing (-1,07 %), který v pondělí rovněž ztrácel.
Akcie výrobce čipů Micron Technology (-1,63 %) zlevnily poté, co společnosti BMO Capital Markets a Deutsche Bank snížily cílové ceny pro titul kvůli menší schopnosti tlačit na růst cen polovodičů. Nedařilo se ani cenným papírům Amazonu (-3,16 %; nejhorší výkon od 24. dubna), ne jehož adresu Citigroup uvedla, že by měl zvážit rozdělení na dvě firmy kvůli možným potížím s regulátory.
TYTO DVA AKCIOVÉ TRHY MAJÍ SMYSL V DOBĚ, KDY USA VÁLCUJÍ BURZOVNÍ SVĚT
Na devizovém trhu dolar oslaboval vůči euru i britské libře. Přispěl k tomu optimismus, že Británie dosáhne dohody ohledně podmínek svého odchodu z Evropské unie. Jednotná evropská měna kolem 22.00 SELČ vykazovala vůči dolaru nárůst o zhruba půl procenta na 1,1685 USD. Libra si připisovala zhruba 0,7 % na 1,3160 USD.
I TAKHLE VYPADÁ BILION DOLARŮ
Ceny ropy nejprve mírně klesaly, později ale přidaly bezmála procento. Vliv na ceny má předpoklad, že americké sankce vůči Íránu přísun ropy na trh omezí a její cenu podpoří. Investoři se ale také obávají napětí v americko-čínských obchodních vztazích, které by mohlo omezit poptávku.
Sankce Spojených států proti Íránu mají nabýt účinnosti v listopadu, íránský vývoz ropy nicméně klesá již nyní, protože íránskou surovinu v obavách z USA přestává nakupovat stále více jejích současných odběratelů včetně druhého největšího, kterým je Indie. Během posledních tří měsíců se íránský export ropy podle údajů Bank of America Merrill Lynch snížil o 580 000 barelů denně. Washington doufá, že pokud se mu podaří snížit export ropy z Íránu na nulu, bude Teherán ochoten znovu projednat jadernou dohodu.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ PONDĚLNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?