Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Akcie ve světě  |  13.09.2018 07:24:08

Chápeme, co se stalo v roce 2008?

Jak hluboká je jáma, většinou poznáte až tehdy, když ji zasypete. To samé platí o finančních krizích a recesích. I o letech 2007 a 2008.

Opatření na řešení důsledků finanční krize z let 2007 a 2008 si vyžádala více než 800 miliard dolarů. To je podle některých metrik více, než kolik spolkly reformy realizované ve Spojených státech v letech 1933-1937 během vlády prezidenta Franklina Roosevelta a souhrnně označované jako New Deal.

A že k tomu byl důvod. Hodnota čistého jmění amerických domácností v roce 2008 spadla o 11,1 bilionu dolarů, podíl Američanů obávajících se dalšího vývoje ekonomiky USA narostl za rok z 16 % na 86 %, hodnota aktiv ve správě otevřených podílových fondů spadla bezmála o dvě třetiny, dále se prohloubily majetkové rozdíly mezi bělochy a Afroameričany a Hispánci a míra nezaměstnanosti vystřelila ze zhruba 4,5 % na 10 %.

"Lidé se obávali, zda se v bankomatech dostanou ke svým úsporám, akciový trh se zřítil do propasti," vzpomíná investigativní novinářka Louise Storyová, která o tehdejším dění v ekonomice a na finančních trzích pravidelně informovala.

Storyová za jednu z hlavních příčin finanční krize z roku 2008 označuje tehdejší chování zaměstnanců velkých bank a investičních společností. "Byli finančně motivováni k tomu, aby dělali špatná rozhodnutí. Bylo potřeba vydělat hodně peněz, a tak byly mimo jiné nekvalitní hypotéky v balíčcích převáděny na obchodovatelné cenné papíry a přeprodávány investorům," vysvětluje.

Od té doby se toho hodně změnilo, došlo ke zpřísnění regulace aktivit bank, zpřísnily se podmínky pro získání hypotékyPříští krizi by tak podle Storyové banky v USA měly minimálně papírově zvládnout lépe.

Mimořádně zajímavé bylo podle novinářky hnutí Occupy Wall Street z roku 2011, které bylo možné chápat v podstatě jako protest proti kapitalismu a jehož kořeny lze hledat v uvědomění si toho, že zatímco banky se dočkaly podání pomocné ruky ze strany americké vlády a Fedu, domácnosti nikoli.

 

"Když se ale lidé dostali z nejhoršího, na to špatné rychle zapomněli a šli dále. I proto si myslím, že si z poslední krize nikdo velké ponaučení nevzal. Zatím jsme se zkrátka nedostali do bodu, kdy bychom byli schopni plně pochopit, co se tehdy stalo a jak velké dopady to mělo," dodává Storyová.

Další článek: Dvoubarevný svět velkých technologií

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688