Jak bojovat s další finanční krizí? Především nezapomínat
Trojice známých ekonomů Ben S. Bernanke, Timothy F. Geithner a Henry M. Paulson na stránkách New York Times píše, že americký Kongres vzal zpět některé nástroje, které byly významné pro boj s krizí v roce 2008. Nyní je podle nich čas je vrátit zpět.
„Před deseti lety se globální ekonomika potácela na hraně klasické finanční paniky, která je nejnebezpečnějším typem finanční krize. Během takové paniky investoři ztrácejí důvěru ve všechny formy půjček, stahují se do nejbezpečnějších a nejlikvidnějších aktiv, ceny rizikových aktiv kolabují a nové půjčky jsou nedostupné. To má tvrdé důsledky pro zaměstnance, spořitele i třeba vlastníky nemovitostí,“ uvádějí ekonomové. A dodávají:
Finanční systém se tedy stal opět zranitelný, „balkanizovaná“ regulace nebyla schopna rozpoznat jeho slabé stránky. Problematický byl i vývoj v celé ekonomice, kde zpomalovalo tempo růstu produktivity, mzdy stagnovaly a klesal podíl pracujících na celkové populaci. K růstu zadluženosti pak nepochybně přispěla i potřeba udržet si životní standard v prostředí negativního tlaku na příjmy. Fed a regulátoři sice nedokázali předpovědět krizi, po jejím vypuknutí s ní ale agresivně bojovali. Americká ekonomika se díky několika včasným zásahům dostala na cestu oživení rychleji než řada jiných.
Jsme nyní připraveni na další krizi? Ekonomové tvrdí, že v určitých aspektech ano. Finanční regulace učinila systém odolnější, a tím se snížila samotná pravděpodobnost krize. Regulátoři nyní také věnují větší pozornost systematickému riziku, finanční instituce jsou silnější. Ekonomové se ale obávají, že „tato obrana bude postupně ztrácet na síle a v některých segmentech systému, které jsou méně regulované, se opět postupně objeví snaha příliš riskovat“. Kongres pak v pokrizových letech omezil schopnost Fedu poskytovat půjčky institucím, které se potácejí v problémech, a učinil některé další kroky, které omezují schopnost centrální banky a ministerstva financí bojovat s případnou krizí.
Ekonomové uznávají, že řada záchranných kroků se mohla veřejnosti zdát jako nespravedlivá a „politika nutná pro zastavení krize je vždy politicky nepopulární“. Pokud by ale reakce na krizi a potřebné kroky k jejímu odvrácení byly pozdrženy, ekonomika by trpěla mnohem více. „Nepřítel těch, kteří mají bojovat s krizemi, je zapomnění,“ varují ekonomové.
Zdroj: The New York Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory