Kurzy měn: Včerejší asijské a evropské obchodování bylo ve znamení dalšího pádu dolaru proti euru na..
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 27.6.2002    Kurz USD/EUR
   
- Včerejší asijské a evropské obchodování bylo ve znamení dalšího pádu dolaru proti euru na čerstvé 28 měsíční minimum. Devizoví obchodníci tak reagovali na zprávu o finančním skandálu druhé nejvýznamnější americké telekomunikační firmy WorldCom. To opět vyvolalo obavy, zda účetní výkazy korporací skutečně zachycují realitu, a zda ceny akcií nejsou nadhodnocené. Důsledkem byl samozřejmě výprodej na akciových trzích. Euro tak povyskočilo kolem včerejšího poledne až k 0,9944.
- V dalším průběhu obchodování, zejména po vstupu amerických obchodníků na trhy, se však agresivní růst eura zastavil. Naopak postupně dokonce dolar část svých ztrát smazal, a to až na uzavíracích 0,9813. Propad akcií na new yorské burze totiž nebyl tak agresivní, jak se mnoho investorů domnívalo. V průběhu seance dokonce akcie své předchozí ztráty smazávaly. Index DJIA nakonec včera skončil pouze v nepatrném mínusu -0,07%, naopak technologický index Nasdaq si polepšil o 0,38%.
- FOMC na svém včerejším zasedání finanční trhy nijak nepřekvapil. Úrokové sazby byly ponechány nezměněné, postoj centrální banky zůstává neutrální. V doprovodném sdělení FOMC zopakoval, že rizika růstu inflace a hospodářského poklesu přetrvávají v americké ekonomice stejným dílem. Konstatoval, že poptávka v ekonomice se zvedá, dynamika jejího růstu však zůstává nejistá. Nynější měnová politika podle FOMC ekonomiku podporuje.
- Makroekonomická čísla za poslední měsíce sice potvrzují postupné oživení americké ekonomiky, nejsou však tak jednoznačná jako růstový trend prvního čtvrtletí. Důvěru spotřebitelů v posledních týdnech tlumí především pokles akciového trhu, který by mohl podkopat budoucí hospodářský růst. Nadále velmi slabý je trh práce a ani situace ve firemní sféře nevyvolává optimismus. Korporace a akciový trh tíží zejména stále nové účetní skandály.
- Dolar stále zůstává i nadále zranitelný a klíčovou determinantou zůstává vývoj na americkém akciovém trhu. Pokud jde o zveřejňovaná data, z Evropy se dnes dočkáme důležitého čísla dynamiky peněžní zásoby, kterou popisuje vývoj peněžního agregátu M3. Ze Spojených států se dočkáme finálních čísel HDP za první čtvrtletí a pravidelných týdenních Jobless Claims.
   
- Oproti úterku byl včerejší vývoj na korunovém trhu o mnoho klidnější. Koruna již nepokračovala ve výrazném posilování, na druhé straně se však kurz nad hladinu 30,00 již nevrátil. Po otevření na 29,92 se kurz po celý den udržel bez výraznějšího trendu v pásmu mezi 29,86 a 29,98. Závěr obchodování korunu zastihl na hodnotě 29,91.
- Klíčovou událostí dnešního obchodního dne je z kurzového pohledu zasedání centrální banky k měnové politice. Vzhledem k pokračujíc apreciaci koruny proti euru, která se meziročně přiblížila 12% a díky celkově silnějšímu efektivnímu kurzu (především díky slabému dolaru), je možné, že se ČNB na dnešním zasedání k nějakému zásahu odhodlá.
- Příznivý inflační vývoj totiž vytváří v kombinaci se silnou korunou prostor pro snížení sazeb. Centrální banka však pravděpodobně se snížením sazeb počká až na příští měsíc, kdy bude projednávat „velkou“ situační zprávu. Případné snížení sazeb by dále snížilo úrokový diferenciál ve vztahu k euru, což by mohlo znamenat vyšší ochotu ČNB zaintervenovat. Pro dnešek tak existuje šance, že koruna oslabí. Pokud by však ČNB současný kurzový vývoj ignorovala, můžeme se dnes na české koruně dočkat testování dalších historických maxim.
   
- Proti americkému dolaru se české koruně dařilo i včera. Díky výraznému pádu dolaru proti euru v průběhu včerejšího asijského obchodování již koruna otevřela na relativně silné úrovni 30,21. Následně sice mírně oslabila k 30,30, ještě během dopoledne však začala opět posilovat. Odpolední hodiny tak již znamenaly pokles kurzu pod 30,10 až k 30,08. Americká měna byla pod tlakem především díky finančnímu skandálu jedné z nejvýznamnějších amerických firem WorldComu. Protože však americké akcie nezačaly nijak dramatickým poklesem a později dokonce zaznamenávaly zotavení, skončila koruna díky závěrečné korekci na 30,23.
- Pokud by se dnes bankovní rada ČNB odhodlala k nějakému kroku s cílem zabránit posilování koruny proti euru, promítlo by se to i na trh koruny proti americkému dolaru. Prostřednictvím kurzu eura proti dolaru si vliv zachovají americké akciové trhy. Z pohledu dnes zveřejňovaných zahraničních dat může být zajímavé zveřejnění evropské peněžní zásoby. Ze Spojených států se dočkáme finálních čísel HDP za první čtvrtletí a pravidelných týdenních Jobless Claims.
   
- Jen zahájil své středeční obchodování na úrovni 121,35. Po zahájení obchodování začal jen posilovat. Odpoledne se dostal na maximum a pohyboval se blízko hladiny 119,00. Odpoledne zaznamenal jen mírnou korekci. Své obchodování zakončil jen na úrovni 120,12.
- Japonská měna zažila včera další intervenci, v pořadí již šestou. Její úspěšnost byla avšak téměř nulová, efekt intervence byl smazán během pouhých dvou hodin. Jen následně proti dolaru posiloval, a to i navzdory tomu, že se včera dolaru víceméně dařilo. Jen se tak dostal k hladině 119,00, kde byl naposled 28.září 2001. Silná japonská měna, která je na jedné straně důsledkem slabého amerického dolaru a na straně druhé přehnaným optimismem investorů co se týče japonského hospodářství. Poslední číslo HDP bylo pozitivní především díky vývoji exportů. Při takovéto úrovni ale tak pozitivní čísla již očekávat nelze. Většina velkých japonských exportérů má své hospodaření postavené na průměrném kurzu 125,00.
- Na trhu s jenem se tak opět objevují spekulace o v pořadí již sedmé intervenci Bank of Japan. Nicméně v případě intervence nelze očekávat výraznější pohyb japonské měny. Překvapení by nastalo pouze v případě neočekávaného objemu prostředků.
- Z japonského hospodářství byl dnes ráno zveřejněn indikátor důvěry v drobném podnikání. Index se oproti očekávání nezvýšil, naopak nepatrně klesl z květnových 44,3 na 44,2.
   
- Ve středu úterý libra proti dolaru opět posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,5080. Po zahájení začala libra pokračovala ve svém posilování a postupně se tak vyšplhala až na hladinu 1,5250. Odpoledne pak okolo této hladiny oscilovala. Své obchodování ukončila libra na úrovni 1,5256.
- Libra včera sledovala trh euro-dolar pouze v ranních hodinách. Odpoledne zaznamenala výrazné zisky především díky pohybu na trhu libra-euro. Libra včera mírně korigovala své dosavadní výrazné ztráty. K tomuto pohybu libře pomohl včerejší výrok kancléře Gordona Browna, který v rozhovoru pro Financial Times uvedl, že se nenechá zatlačit ke vstupu do Evropské měnové unie slabší úrovní libry. Jeho výroky a názory jsou v rozporu s optimistickým náhledem premiéra Tonyho Blaira.
- Dnes se dozvíme revidovaná čísla o investicích a především červnový index spotřebitelské důvěry. V pátek bude zveřejněna třetí revize HDP.
   
- Ve středu zlotý proti dolaru oslabil. Své obchodování zahájil na úrovni cca 4,0100. Po zahájení obchodování byl zlotý až do odpoledních hodin klidný. Teprve právě odpoledne se zlotý výrazně propadl, a to až k hladině 4,0500. Své obchodování zlotý ukončil na úrovni cca 4,0475.
- Zlotý včera čekal na odpolední rozhodnutí centrální banky o dalším nastavení monetární politiky. Podle očekávání centrální banka snížila všechny své úrokové sazby o 50 bazických bodů. Základní repo sazba je nyní na úrovni 8,5%. Květnová inflace činila 1,9% y/y.
- Na pozdější tiskové konferenci centrální banka uvedla, že stále zachovává svůj neutrální postoj. Zároveň ale vzhledem k dosavadnímu vývoji inflace a inflačních očekávání přistoupila ke změně inflačního cíle na tento rok. Z původního pásma 4-6% ho snížila na 2-4%, tj. stejně jako nastaven pro rok 2003. V kontextu snížení inflačního cíle je ale krok bankovní rady v podobě snížení úrokových sazeb o pouhých 50 bazických bodů hůře obhájitelný. Centrální banka tak své počínání může logicky vysvětlit pouze dalším snižování úrokových sazeb v dalších měsících.
- Na tiskové konferenci ale guvernér Leszek Balcerowicz prohlásil, že politické útoky na centrální banku nejsou pro ekonomiku příznivé, jelikož ohrožují důvěru investorů. Dále prohlásil, že současná výše snížení sazeb by byla vhodnou i pro další pohyby. Guvernér centrální banky tak nepřímo naznačil možnost dalšího uvolňování měnové politiky.
- Výrazné oslabení zlotého měl na svědomí americký dolar, který včera výrazněji posílil.
- Zlotý nyní bude sledovat reakce politiků na včerejší 50bodové snížení sazeb a také na páteční data o zahraničním obchodě, které by nemusely být tak pozitivní jako minulý měsíc.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna