Vývoj na devizovém trhu ve 35. týdnu (27.8.-31.8.2018)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Česká ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí o 0,7 % mezičtvrtletně a o 2,4 % r/r
EZ - Index podnikatelské nálady Ifo v srpnu vzrostl na 103,8 z červencových 101,7 bodu
EZ - Spotřebitelská inflace v srpnu zvolnila na 2,0 % r/r z červencových 2,1 % r/r
US - Americká ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla o silných 4,2 % anualizovaně
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Průměrné mzdy (2. čtvrtletí)
EZ - Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
PL - Zasedání Polské centrální banky
US - Data z pracovního trhu - nezaměstnanost, tvorba pracovních míst (srpen)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Obchodování koruny vůči euru se i v tomto týdnu odehrávalo primárně v rozmezí 25,70 – 25,80 CZK/EUR, když v průběhu týdne měla koruna tendenci přeci jen spíše lehce oslabovat. Během týdne se totiž opět dostávala pod silný prodejní tlak turecká lira a ušetřeny nezůstaly ani další měny zemí emerging markets (EM). V pátek zkraje odpoledne se koruna vůči euru nacházela několik haléřů nad úrovní 25,70 CZK/EUR.
- Český statistický úřad v pátek zveřejnil zpřesněný odhad výkonu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku. Český HDP vzrostl o 0,7 % mezičtvrtletně a o 2,4 % meziročně oproti původnímu odhadu 0,5 % a 2,3 %. Z nabídkové strany k růstu ekonomiky nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, ale již zdaleka ne tak výrazně jako v předchozích čtvrtletích. Dařilo se však i dalším odvětvím jako obchod a doprava či ubytování a stravování. Po předchozích dvou hubených letech se letos daří stavebnictví, kde produkce vzrostla o 0,8 % mezičtvrtletně a o 5,0 % meziročně.
- CZ poptávkové strany byl růst domácí ekonomiky tažen především spotřebou domácností a investicemi. Při pohledu na situaci na pracovním trhu je to logické. Velmi nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd se projevuje nárůstem disponibilních příjmů a výsledně i vyššími výdaji českých domácností na spotřebu (rostly jak výdaje za krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé předměty spotřeby, tak i za služby). Na druhé straně nedostatek volné pracovní síly vede podniky k nutnosti více investovat, což se v případě podnikové sféry projevuje primárně v investicích do strojů a zařízení, informačních technologií a dopravních prostředků.
- Celkově lze hospodářský vývoj české ekonomiky i nadále vnímat pozitivně, když za zpomalením stojí především silná statistická základna z loňského roku a kapacitní limity českých podniků. Výsledně by měla letos česká ekonomika růst lehce přes 3 %.
Vývoj USD/CZK
- Koruna vůči americkému dolaru v první polovině týdne dále posilovala a v úterý se dostala do blízkosti hladiny 21,90 CZK/USD. Jedná se o nejsilnější hodnoty koruny od začátku srpna. Ve druhé polovině týdne se obchodování přesunulo blíže k úrovni 22 CZK/USD.
- Americká ekonomika ve 2. čtvrtletí zrychlila růst na 4,2 % a mírně tak překonala předběžný odhad. Jedná se o nejrychlejší růst HDP od 3. čtvrtletí 2014. Rychlejší růst HDP oproti původnímu odhadu připadá na vrub investicím, zatímco v případě spotřeby domácností došlo k mírné revizi dolů. Jinak je však obrázek americké ekonomiky neměnný – k růstu HDP přispívá jak spotřeba domácností, tak i investice, vláda a dokonce i export. Za rychlejším růstem HDP bezpochyby stojí i expanzivní fiskální politika D. Trumpa. Rychlý růst HDP je však na druhé straně vyvážen výrazným nárůstem federálního dluhu USA. Silný růst ekonomiky se promítá i do důvěry spotřebitelů, která v srpnu vzrostla na 133,4 bodu a zůstává na mnohaletých maximech.
- Kromě makroekonomických dat patřil závěr srpna i vyjednávání o novém nastavení mezinárodních obchodních smluv. V pondělí bylo zveřejněno, že byla uzavřena nová obchodní dohoda mezi USA a Mexikem. Podle D. Trumpa výhodná pro obě strany. Při pohledu na velikost americké a mexické ekonomiky a skutečnosti, že tři čtvrtiny mexického vývozu směřují do USA je však jasné, kdo tahal v nastavení nových obchodních podmínek za delší konec pomyslného lana. Nová obchodní dohoda s Mexikem zároveň znamená začátek konce Severoamerické organizace volného obchodu NAFTA. Pod tlak se zároveň dostala Kanada, se kterou chtějí USA rovněž „narovnat“ obchodní podmínky a která je na exportu do USA podobně závislá (tři čtvrtiny kanadského vývozu směřuje do USA) jako Mexiko.
Vývoj PLN/CZK
- Koruna vůči polskému zlotému v tomto týdnu mírně posílila a v pátek zkraje odpoledne se obchodovalo na spodní straně hladiny 6 CZK/PLN. Jinak na tomto měnovém páru k žádným významnějším pohybům nedošlo a obchodování se drželo v blízkosti hladiny 6 CZK/PLN.
- Polská ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí letošního roku více jak dvakrát rychleji než ta česká. Zatímco český růst HDP činil 2,4 %, tak v případě Polska to bylo 5,1 %. Hlavním zdrojem růstu polské ekonomiky zůstává spotřeba domácností, avšak k růstu HDP přispívaly kladně i zbývající složky – spotřeba vlády, čisté exporty a investice včetně změny stavu zásob. Nižší tempo růstu investic, než se očekávalo, vysvětlil Polský statistický úřad (GUS) změnou metodiky účtování zbrojních zakázek. Druhá důležitá statistika, která byla v pátek zveřejněna, byla spotřebitelská inflace. Ta v srpnu podle předběžného odhadu setrvala na hodnotě 2,0 % r/r.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru se i v tomto týdnu dařilo euru, které vůči dolaru posílilo až na 1,173 USD/EUR (srpnové maximum) a ve zbytku týdne se obchodovalo v širším okolí hladiny 1,17 USD/EUR.
- Na začátku tohoto týdne byla zveřejněna pozitivní čísla z Německa v podobě indexu Ifo, který mapuje náladu mezi cca 7 tis. německými podniky, což je velmi slušná základna pro relevanci výsledného indexu. Konkrétně hlavní index Ifo vzrostl v srpnu na 103,8 z červencových 101,7 bodu, když německé podniky lépe hodnotí jak současnou situaci, tak mají i pozitivnější očekávání ohledně budoucnosti. Detailnější pohled ukazuje, že ve zpracovatelském průmyslu došlo k růstu indexu po předchozích šesti měsících setrvalého poklesu, a to především u automobilových firem. Výrazně se zlepšila i nálada německých firem v sektoru služeb a ke zlepšení nálady došlo i v odvětvích obchodu a ve stavebnictví. Růst německé ekonomiky Ifo institut pro letošní rok odhaduje mezi 1,8 – 1,9 %. V závěru týdne byl v eurozóně zveřejněn předběžný odhad srpnové spotřebitelské inflace, kde došlo k jejímu zpomalení na 2 % r/r a jádrové inflace na 1,0 % r/r.
- Pokud jsem v přechozím odstavci psal o indexu Ifo a zvýšení optimismu mezi německými podniky v automobilovém průmyslu, tak druhým dechem musím dodat, že se v závěru tohoto týdne v německém automobilovém průmyslu nálada asi zase trochu zhoršila. D. Trump totiž odmítl návrh Evropské komise na vzájemné zrušení dovozních cel na automobily s tím, že není pro USA dost výhodný. USA momentálně uplatňují na dovoz z EU 2,5 % clo na osobní vozy a 25 % clo na lehké nákladní vozy. EU uplatňuje na dovoz z USA jednotné 10 % clo na motorová vozidla. S tím, jak se i nadále roztáčí spirála obchodního protekcionismu mez Čínou a USA a zároveň D. Trump hrozí, že USA vystoupí z WTO, se snižuje i pravděpodobnost brzké dohody o přenastavení obchodních podmínek mezi USA a EU.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
- Hliník - ceny a grafy hliníku, vývoj ceny hliníku 1 tuna - 1 rok - měna USD
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání