Víkendář: Tak to vypadá, když komunisté začnou bojovat proti extremismu
Podle odhadů OSN drží v Číně ve speciálních táborech více než 1 milion muslimů. Často jde o Ujgury, kteří představují většinou muslimskou minoritu a kteří jsou podle slov těch, kteří táborem prošli, „nuceni k odmítnutí islámu, ke kritice své víry a ke zpěvu propagandistických komunistických písní“. The Atlantic tvrdí, že k tomu musí jíst vepřové maso a pít alkohol, což mají muslimové zakázáno. Objevují se i informace o mučení a úmrtích.
Jen samotná velikost takových táborů je neuvěřitelná. Peking se přitom zpočátku zaměřoval na ujgurské extremisty, ale nyní mu stačí, aby někdo jen dal najevo „muslimskou identitu“ a již je poslán do tábora k převychování. The Atlantic tvrdí, že na to tedy stačí i delší plnovous. Vláda o táborech oficiálně hovoří jako o školních zařízeních, někdy tvrdí, že jde o nemocnice. Oficiální dokument v této souvislosti mimo jiné tvrdí:
James Millward z Georgetown University tvrdí, že „náboženská víra je v Číně vnímána jako patologický jev“ a Peking často tvrdí, že vede k extremismu a separatismu. Proto nyní nazývá převychovávací tábory nemocnicemi. Vláda sleduje aktivní politiku „vyhledat a zničit“ a chce ji použít u celé ujgurské populace. V praxi to pak pro její členy znamená dlouhé měsíce uvěznění v těžkých podmínkách.
Čínská vláda se již dlouho obává, že Ujgurové se jednou pokusí o založení vlastní země, o které oni sami hovoří jako o Východním Turkestánu. The Atlantic připomíná, že v roce 2009 přinesly etnické nepokoje smrt stovkám lidí a někteří radikální Ujgurové provedli v posledních letech teroristické útoky. Peking tvrdí, že hrozbu extremismu a separatismu musí odvrátit nejen tím, že dopadne tu nejradikálnější část populace, ale zaměří se i na její většinu.
Analogii s nemocí a infekcemi vláda používá k ospravedlnění kvót na zatýkání Ujgurů – samotní policisté říkají, že mají pevně dané cíle ohledně počtu lidí poslaných do táborů. A Peking tvrdí, že „vždy existuje riziko návratu infekce, což by vážně poškodilo celou veřejnost. Proto musí být tito lidé přijati do nemocnic, aby byl jejich mozek očištěn od viru a vrátil se jim jejich rozum... Poté, co budou propuštěni, musí zůstat bdělí a musí se věnovat veřejným aktivitám a studiu ideologie, aby podpořili svůj imunitní systém.“
The Atlantic cituje Ujgury žijící ve Spojených státech či Kanadě, kteří vědí o tom, že jejich příbuzní jsou v převychovávacích táborech. Trpí kvůli tomu stresem a psychologickými problémy, někteří z nich cítí i pocit viny za to, že se vůbec narodili jako Ujgurové. Čínská vláda přitom údajně postupuje zejména tvrdě proti těm, kteří cestovali do zahraničí, nebo tam pobývají jejich příbuzní. The Atlantic cituje ujgurského studenta z Kentucky, který nechtěl, aby jeho jméno bylo zveřejněno ze strachu, že by to ještě přitížilo jeho otci, který byl odvlečen do tábora. Podle mladíka není pochyb, že k tomu došlo i kvůli tomu, že on studuje v USA. A dodává: „Vím, že pokud se někdy vrátím domů, skončím tam také.“
Zdroj: The Atlantic
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?