(Kurzy.cz)
Trumpova daňová reforma žene deficit státního rozpočtu do nových výšin
Státní rozpočet USA
v současném fiskálním roce (počínaje říjnem 2017) do konce července meziročně narostl o 21 %. Za 10 měsíců ve státní
kase, oproti výdajům, chybělo 684 miliard USD (15,3 bilionu korun). Loni to za
stejné období přitom bylo „jen“ 566 miliard USD. K negativnímu výsledku
výrazně přispěl také červencový vývoj, kdy deficit rozpočtu dosáhl 77 miliard
USD, tedy meziročně o 79 % horší výsledek. Důvodem výrazného meziročního
rozdílu však v červenci bylo jiné načasování některých státních výdajů.
Jen v červenci každopádně příjmy státního rozpočtu z firemních daní meziročně klesly o více než třetinu, resp. 34 %. Daně od fyzických osob klesly mírně, resp. o procento. Od počátku roku, kdy vstoupila v platnost daňová reforma, se každopádně deficit prohloubil ve srovnání s loňskem o 29 %!
Ministerstvo financí tak bude muset za účelem financování díry ve státní kase, vydat oproti původnímu plánu více dluhopisů. Od července do konce září si u investorů řekne celkově o 329 miliard USD. O 56 miliard USD více, než plánovalo ještě v dubnu.
Státní dluh vystoupal na rekordních více než 21 bilionů dolarů
Celkový státní dluh USA ke konci června meziročně narostl o 6,9 %, když činil 21,21 bilionu USD (475 bilionů korun). Přes 70 % vlastní domácí investoři. Tedy pokud zahrneme také samotný stát, potažmo FED. Americká centrální banka však držbu státních dluhových papírů redukuje, v návaznosti na konec uvolněné měnové politiky, resp. konec „státních nákupů“ či maturitu dluhopisů. Za poslední rok FED pozici zredukoval o 85 miliard USD na současných 2,38 bilionu USD.
Největším vlastníkem jsou každopádně americké soukromé osoby, instituce jako státní a soukromé penzijní fondy, resp. investiční fondy. Vlastní celkem 6,89 bilionu USD dluhu. V posledních letech právě jejich zásluhou se dařilo financovat nárůst zadlužení, když se postaraly o čtyři pětiny z navýšení dluhu.
Přehled vlastnictví 21,21 bilionu USD dluhu
Zdroj: MW
Přestože Čína i Japonsko v posledních letech redukovalo držbu US dluhových cenných papírů, stále jsou největšími zahraničními věřiteli. Investoři z každé země s více než bilionem dolarů. Pravděpodobně řada čínských investorů navíc vlastní dluhopisy skrze entity registrované v zahraničí, ať už v Hongkongu, Lucembursku či na Kajmanech. Především z důvodu výhodnějšího zdanění.
Největší zahraniční vlastníci dluhu USA
Zdroj: MW
V posledních letech došlo k redukci vlastnictví amerického dluhu zejména ze strany Ruska. Zatímco v polovině roku 2013 se vyšplhalo vlastnictví dluhopisů na 153 miliard USD, nyní dosahuje sotva desetiny zmiňované částky.
Americký dluh financují i naši další nejbližší sousedé z „východního bloku“. Ve třicítce zemí se ve statistice objevuje také Polsko. V červnu s dluhovými cennými papíry za 40,6 miliard USD. Před rokem to bylo o 6,5 miliardy méně.
Zmínit lze v posledním roce poměrně výraznou procentuální fluktuaci v držení US dluhu ze strany německých investorů. Loni v červnu drželi dluh v objemu 68,3 miliard USD, letos v dubnu již 86 miliard USD. Následující dva měsíce však došlo k prudkému obratu, když ke konci června vlastnictví dosahovalo „jen“ 71,2 miliard USD.
Světlo na konci tunelu? Neexistuje…
Že by USA dokázaly hospodařit vyrovnaně, ba dokonce začaly státní dluh redukovat, se zdá být fata morgánou. Trumpova administrativa navíc nechce vysvětlit/zveřejnit analýzu, jakým způsobem se bude chovat ekonomika, pokud dojde na recesi. Navíc lze v poslední době sledovat navyšování výdajů např. v oblasti armády/vesmírných programů. Některé odhady hovoří, že v současném volebním období Trumpa, by mohl roční deficit USA vyšplhat i na 2 biliony USD.
Vládní garnitura obvykle nechce spekulovat nad hospodařením státu v následujících letech. Nicméně příslušný Rozpočtový výbor Kongresu projektuje, že by v roce 2028 mohl deficit překročit 1,5 bilionu USD.
Zdroj: MW, WSJ, USA TODAYPoslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?