Pět otázek pro Johna Hardyho k situaci v Turecku
Jaké jsou hlavní důvody, které vedly k současné ekonomické situaci, a jak se tato může dále vyvíjet?
Turecká vláda a zejména turecký soukromý sektor si napůjčovali obrovské finanční částky v zahraničních měnách – částečně na podporu Erdoganových ambiciózních projektů infrastruktury. Země si vybudovala obrovský schodek, který představuje strukturální základ této krize. Skutečný spouštěč není jasně daný, ale z velké části za to může signál vyslaný prezidentem Erdoganem, že hodlá zakročit vůči nastavené politice centrální banky, protože turecká centrální banka potřebovala další zvyšování sazeb, aby se ubránila oslabování měny.
Pokud jde o to, kam se situace pohne dále -Turecko určitě utrpí velké ekonomické škody a zažije prudkou recesi. Pokud nepřijde záchrana zvenčí, zdá se, že turecké banky budou muset restrukturalizovat své půjčky u evropských bank, což dále zhorší úvěrovou tíseň a zřejmě tedy dlouho potrvá, než se situace napraví, protože půjčovatelé nebudou nějakou dobu chtít poskytovat půjčky. Pomoc MMF je nepravděpodobná, protože prezident Erdogan by takový krok vnímal jako ztrátu suverenity a kontroly nad politikou své země.
Jaká je úroveň měnové nestability v zemi? Je možné, že by způsobila globální finanční a ekonomické problémy?
Tato situace je pro Turecko velmi špatná a vidíme možnost nákazy, zejména pro zranitelné rozvíjející se trhy, např. Jižní Afriku, ale není důvod se okamžitě obávat globální finanční krize, pokud však nákaza z nějakého důvodu nespustí širokou paniku mezi investory – žijeme koneckonců ve světě, který je daleko více zadlužený, než kdy dříve. Otázkou však je, zda je toto skutečně tak velký spouštěč, který by vedl k rozsáhlému snižování podílu zahraničního kapitálu.
Může situace v Turecku ovlivnit ekonomiky v eurozóně a EU? A pokud ano, jakými se to stane kanály – měny, obchod? A do jaké míry?
Hlavním kanálem budou evropské banky, zejména banky ve Španělsku, Itálii a Francii, které půjčily Turecku značné částky a nyní se na situaci dívají s obavami. Je stále poněkud rozdělená EU politicky připravená na další záchranu, když tu nyní máme italskou populistickou vládu a další faktory, které už mění situaci? To je jeden z důvodů nedávného oslabení eura a tato slabost by mohla ještě chvíli pokračovat, ačkoli předpokládáme, že už euro neklesne o víc než pár procent. Obchodní propojení s Tureckem je významné v absolutních hodnotách (před krizí to bylo cca 90 mld. EUR), ale jde o pouhých několik procent celkového exportu do zemí mimo EU.
Mohly by některé země ze současné situace vytěžit?
Ekonomicky ne – současná situace nepřináší žádná pozitiva, snad jen pro několik málo tureckých vývozců, kteří získají vyšší konkurenceschopnost díky slabší turecké liře, jinak všichni prohrávají.
Mohla by současná situace stimulovat používání národních měn v mezinárodních vypořádáních (= mírný odklon od USD)?
Určitě je to varování, aby si banky nepůjčovaly v cizích měnách – ale tato varovná znamení tu byla odjakživa a objevují se znovu a znovu – tentokrát je to jiné v tom, že v tomto případě jsou vládní půjčky v zahraničních měnách méně prominentní, avšak v soukromém sektoru je to jinak, protože globalizace finančnictví umožnila rozsáhlé půjčování v cizí měně – připomeňme si například maďarské a další východoevropské hypotéky nabrané ve švýcarských francích před začátkem globální finanční krize, nebo rozšíření firemních výpůjček na všech rozvíjejících se trzích (odhadem jde o triliony dolarů) od Turecka po Jižní Afriku, Brazílii a další země.
O autorovi:
John Hardy se k Saxo Bank připojil v roce 2002 a vedoucím oddělení forexu se stal v říjnu 2007. Zaměřuje se na strategie a analýzy na měnovém trhu z hlediska fundamentálních ukazatelů, makroekonomických změn a vývoje technických ukazatelů.
Hardy za svou práci získal řadu ocenění a byl uveden jako nejúspěšnější prognostik pro rok 2015 za období 12 měsíců ze 30 pravidelných přispěvatelů týdenní rubriky FX. Jeho sloupek o měnových trzích je často citován a Hardy je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC a Bloomberg.
Hardyho přístup k obchodování je kombinací vývoje fundamentálních ukazatelů se zaměřením na grafy, které potvrzují tyto fundamentální vyhlídky. Hardy publikuje denní FX Aktuality pro Saxo Bank, nabízí okamžité komentáře týkající se nových opatření centrální banky, makroekonomických trendů a technického vývoje v závislosti na grafech. Pravidelně také přispívá do Čtvrtletních vyhlídek a ročních Šokujících předpovědí Saxo Bank. John Hardy absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním.
Globální online investiční banka
Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.
Více informací na:www.saxobank.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?